254678-2020 - ResultRomania-Bucharest: Planting and maintenance services of green areas
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Amenajarea, întreținerea, extinderea și modernizarea domeniului public de pe raza administrativ-teritorială a Sectorului 4 al Municipiului București
Reference number: 022
II.1.2.
Main CPV code
77310000 Planting and maintenance services of green areas
II.1.4.
Short description
Acordul-cadru este vazut ca un contract mixt, astfel potrivit art. 35 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 „Contractele care au ca obiect cel puţin două tipuri de achiziţie publică, constând în lucrări, servicii sau produse, pentru a căror atribuire se aplică dispoziţiile prezentei legi se atribuie în conformitate cu dispoziţiile prezentei legi aplicabile pentru tipul de achiziţie care constituie obiectul principal al contractului în cauză”. In cazul de fata, tipul de achizitie care constituie obiectul principal este de servicii.
Acordul-cadru are ca principal obiect amenajarea si intretinerea domeniului public, de natura sa contribuie la cresterea calitatii vietii pentru locuitorii sectorului.
Sectorul 4 se află într-un proces accelerat de dezvoltare urbanistică, economică şi socială, proces ce modifică echilibrul actual dintre mediul natural şi nevoia umană. În acelaşi timp, creşterea populaţiei şi limitarea teritorială, necesită măsuri de protecţie, in vederea mentinerii unui standard ridicat de viata. Astfel, la nivelul unitatii administrativ teritoriale a luat nastere necesitatea intretinerii si amenajarii domeniului public, in vederea creşterii factorului depoluant şi îmbunătăţirii imaginii sectorului, parte a unei capitale europene, respectiv întreținerea spațiilor verzi, a parcurilor, a locațiilor amenajate și reamenajate, a locurilor de joacă, a dotărilor din aceste locații, întreţinerea mobilierului urban/stradal și a tot ceea ce contribuie la crearea unui mediu ambient.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 130 863 596,54 RON.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34928400 Urban furniture, 44400000 Miscellaneous fabricated products and related items, 45111291 Site-development work, 45112700 Landscaping work, 71421000 Landscape gardening services, 77320000 Sports fields maintenance services, 77340000 Tree pruning and hedge trimming, 90600000 Cleaning and sanitation services in urban or rural areas, and related services
II.2.4.
Description of the procurement
Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimari ale cant. min. si max. care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru si ale celor care ar putea face obiectul unui singur ctr. subs. dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC, se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini (la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate). Modif AC/ctr. de achizitie pub., in cursul per. sale de valab., se va putea efectua in conditiile prev. la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al preved. din cadrul Instructiunilor ANAP. In derularea AC pot fi introduse tipologii noi de prod./serv./lucrari, in baza art. 221 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 98/2016, coroborat cu art. 6 alin. (4) din Instr. nr. 3/2017, tratate ca si modif. contractuale „nesubstanţiale – adaptări la context practic”, care nu aduc atingere naturii generale a ctr./AC, care sunt in legatura cu ducerea la indeplinire a AC (necesare pentru eficientizarea procesului de implem. a respectivului ctr. din prisma aut. ctr. şi/sau pentru îmbunătăţirea calităţii result. acestuia), in limita a 10 % din valoarea AC.
Preţurile unitare, în acest caz, vor fi stabilite prin raportare la preţuri unitare similare din ctr., cu adaptările de rigoare. Dacă nu există preţuri unitare similare pentru calcularea modif., se va lua în calcul rezonabilitatea prețului, luând în considerare orice aspect relevant care reflectă natura prod., nivelul de calitate, provenienta, după caz, precum și orice aspect care impactează prețul, la care se adaugă un profit rezonabil.
Caracterul rezonabil va fi evaluat în raport cu bunele practici general acceptate în sect. respectiv de activ., astfel încât să reflecte faptul că achiziţia prod./serv./lucrarilor ce fac obiectul modif., s-a făcut în condiţii de eficienţă ec. şi socială, obţinându-se nivelul de calitate necesar, la un preţ ce nu depăşeşte pe cel mediu existent pe piaţa de profil în cauză.