See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Elaborare Documentatie de Avizare a Lucrarilor de Interventii pentru “Viaduct Aciliu, km 62+475 – km 63+485, situat pe Autostrada Orastie – Sibiu, LOT 3”
Description: II.1.4 Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor Obiectivul general al contractului este Elaborare Documentatie de Avizare a Lucrarilor de Interventii pentru “Viaduct Aciliu, km 62+475 – km 63+485, situat pe Autostrada Orastie – Sibiu, LOT 3” in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si ale legislatiei in domeniu. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziţie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire este cu 18 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabileşte un singur termen limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informaţiilor suplimentare, după cum urmează: cu 11 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit astfel încât operatorii economici să aibă o perioadă adecvată pentru analizarea documentaţiei de atribuire şi, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea Contractantă. In conformitate cu prevederile art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitia ulterioara de noi servicii similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de 400.103,68 lei fara TVA, valoarea reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului. (fara cheltuieli incidentale) Valoarea Estimata Totala a contractului (inclusiv noi servicii similare) este de 2.600.673,90 Lei fara TVA. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri cat si valoarea posibilelor servicii noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016.
Internal identifier: 16054368/2023/3204/S4
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322300 Bridge-design services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Prestatorul va presta următoarele servicii și va elabora cel putin următoarele documente: • Întocmirea Proiectului de urmărire specială a comportării construcției; • Elaborare Documentatie de Avizare a Lucrarilor de Interventii, incluzand actualizarea /completarea Expertizei tehnice; • Elaborarea documentatiei de atribuire a contractului de proiectare și executie lucrari si asistența tehnică acordată Beneficiarului in perioada derularii procedurii de achizitie publica. În conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu respectarea articolului 20 din Contractul de servicii, eventualele modificări care pot interveni în perioada de derulare a contractului se referă la următoarele, fără a se limita la acestea: 1. modificări ale părţilor contractante, inclusiv înlocuirea contractantului cu un nou contractant în condiţiile prevăzute la art. 221 alin. (1) lit. d), punctul (ii); 2. schimbări/ modificări legislative/ normative/ STAS-uri/ norme/ ordine/ instrucțiuni/etc; 3. solicitări ale Autorităților/ Entităților/ Instituţiilor ce eliberează avize/ acorduri/ autorizații/ permise sau de alte entități care au atribuțiuni în legătură cu proiectul (MT, MFE, Instituții Centrale și/sau Locale, ARR, Beneficiar, MAI, SRI, Verificatori Atestați, etc.); 4. prelungirea termenelor de predare a rapoartelor/livrabilelor (documentelor/documentației); 5. înlocuirea personalului nominalizat de Prestator pentru îndeplinirea contractului; 6. prelungirea duratei contractului 7. înlocuirea/introducerea subcontractanților; 8. aplicarea legii privind monumentele istorice, realizarea auditului de siguranță rutieră, de elaborarea PUZ; Modificările vor fi realizate ulterior semnării contractului, în conformitate cu prevederile contractuale, numai în condiţiile în care acestea nu reprezintă modificări substanţiale în sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Prelungirea Duratei contractului se poate realiza în conformitate cu prevederile articolului 20 din Contractul de servicii. Mai multe informaţii se regăsesc în Contract.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71319000 Expert witness services, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 79930000 Specialty design services
Options:
Description of the options: In conformitate cu prevederile art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitia ulterioara de noi servicii similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de 400.103,68 lei fara TVA, valoarea reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului (fara cheltuieli incidentale). Valoarea Estimata Totala a contractului (inclusiv noi servicii similare) este de 2.600.673,90 Lei fara TVA.