255150-2023 - ResultRomania-Eforie Sud: Buildings associated with transport
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executie lucrari „Infiintarea sistemului de transport public de calatori cu material rulant ecologic, inclusiv infrastructura de parcare si facilitati pentru biciclisti in cadrul coridorului de mobilitate urbana creat”.
Reference number: 4617794_2022_PAAPD1381883
II.1.2.
Main CPV code
45213300 Buildings associated with transport
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta achizitia de lucrari aferente proiectului „Infiintarea sistemului de transport public de calatori cu material rulant ecologic, inclusiv infrastructura de parcare si facilitati pentru biciclisti in cadrul coridorului de mobilitate urbana creat”, urmand a fi realizate urmatoarele:
- doua cladiri ce vor adaposti functiuni necesare gararii autovehiculelor pentru transport in comun pe timpul neutilizarii, functiuni de intretinere, curatare si ingienizare a acestora atat la sfasitul programului cat si intre curse. Deasemenea se creeaza facilitati de incarcare cu energeie electrica atat a mijloacelor de transport in comun cat si a altor autoturisme. Acoperisul de tip terasa circulabila va avea panouri fotovoltaice ce vor produce energie ce va fi stocata intr-un sistem de 3MW care asigura sursa de back-up pentru functionarea componentelor de alimentare din sistem: mijloace de transport in comun ecologice si autoturisme. Se vor creea facilitati pentru park and ride. Cladirile vor avea urmatoarele caracteristici:
• cladire 1- dimensiunile: pe latura lunga 26.52m, pe latura scurta 71 m 20; functiunea: Autobaza-Terminal de transport; regim de inaltime: Sthp+P+1E+Ep; H atic: 12.20 m/ 10,70m; H liber 235.0 m;
• cladire 2- dimensiunile: pe latura lunga 45.46 m, pe latura scurta 26.40 m; functiunea: Autobaza-Terminal de transport; regim de inaltime: Sthp+P+2E; H atic: 14.62 m/ 11,80m; H liber 227.5 m. Cladirea va adaposti si partea adiminstrativa a functiunii formata din birouri, vestiare, oficiu.
- pista de ciclisti Eforie Nord – Eforie Sud, va fi executata din marcaje rutiere, cu urmatorul traseu: Strada Dorobantilor - Bdul. Tudor Vladimirescu - Str. Marii - Strada Dr. Climescu - Str. Faleza - Str. Dezrobirii - Str. Faleza - Str. Mihai Eminescu - Str. Progresului;
- modernizare strada Progresului din localitatea Eforie Sud, prin amenajarea partii carosabile cu o lungime de 143 ml si profil transversal tip:
• latime parte carosabila - 2 x 3.50 m;
• latime spatiu verde - 2 x 1.50 m;
• latime pista de ciclisti - 1 x 2.50 m;
• latime trotuare - 2 x 2.50 m;
• panta transversala carosabil - 2.50% acoperis;
• panta transversala trotuare - 2.00%;
- doua statii de calatori cu dimensiunea in plan de 5.70 m x 2.30m si inaltimea de 2.40m, cu sistem de bilete integrat pentru calatori si mobilier urban smart pentru incarcarea telefoanelor mobile, tablete etc. cu panouri fotovoltaice.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45223300 Parking lot construction work, 45233120 Road construction works, 45233161 Footpath construction work, 45233162 Cycle path construction work, 45233221 Road-surface painting work, 45300000 Building installation work, 45311000 Electrical wiring and fitting work, 45316210 Installation of traffic monitoring equipment
II.2.4.
Description of the procurement