255638-2020 - ResultRomania-Bucharest: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție Drum Național 28B Târgu Frumos-Botoșani
Reference number: 16054368/ 2019/ 2247/S/7
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru „Proiectare și execuție Drum Național 28B Târgu Frumos-Botoșani", in lungime de 71,512 km, in conformitate cu prevederile contractului de lucrari.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 19 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste doua termene-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen-imita este cu 25 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; al doilea termen-imita este cu 12 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 19 zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificare si formulare a raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari, autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 30 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns, autoritatea contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul-limita, cu 19 zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective, la al doilea termen stabilit in documentatia de atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de autoritatea contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Ob. ctr. il reprez. proiectarea si executia lucrarilor ptr. „Drum National 28B Targu Frumos-Botosani”, in lung. de 71,512 km. Traseul existent al DN (DN principal de cl. teh. III) este amplasat pe terit. a două judeţe, UAT jud. Iaşi si UAT jud. Botoșani, incepe de la km 0+000, strabate loc. Târgu-Frumos, asigură leg. Târgu-Frumos (km 0+000) şi reședință de județ Botoșani (km 76+758). Traseul se desfăşoara pe direcţia S-N, în zona de deal a Podiș. Moldovei. In conf. cu prev. contract., resp. HG 1/2018, event. modificari care pot interveni in per. de derul. a ctr., se refera la urmat., fara a se limita la ac.: modif. ale partilor contractante; modif. care rezulta din adaptarea proiectului teh. la realit. din teren, inclusiv schimbari de solutii teh. punctuale; modif. generate de modif. ale terenului, retelei hidro. suprater. si subter. necunoscute la data elab. pr.; modif. care rezulta din modif. ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor lucr. ca urmare a situatiei din teren; modif. gen. de cerinte ale aut. de mediu; modif. gen. de includ. de noi subcontr. si/sau inloc. subc. initiali; modif. gen. de schimbarea personal. antrepr.; modif. ale culoarului/coridor. de expr. care conduc la necesitatea realiz. de lucrari suplim. si/sau la renuntarea realiz. unor lucrari exist. in ctr.; modif. gener. de ac., conv., intelegeri ale statului/autorit. locale cu alte state; modif. provenite din cerintele div. entitati/organisme/institutii care au legatura cu ob. de inv; modif. leg. sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde; prelung. duratei de ex.; modif. gen. de solicitari ale propr. de utilitati; modif. gen de expertize teh.; modif. generate de cerinte privind cercetarea si descarcarea sit. arheol. sau aparitia altor sit. arhelogice fata de cele cunoscute. Modif. vor fi realizate ult. semnarii ctr., conform ctr., numai in cond. in care acestea nu reprez. modif. substantiale in sensul art. 221 al. (7) din L 98/2016. Prelung. duratei de ex. se va realiza cf. Cl 35 („Prelungirea duratei de ex.”) din „Cond. generale”. Mai multe info. in ctr.