2. Procedure
Procedure
Title: MM-CL-02 - Proiectare si executie (inclusiv AT din partea proiectantului conf. Legii 10/1995) - Extindere statii de epurare existente si constructie statii de epurare noi
Description: Activitatile din cadrul Contractului de lucrari „MM-CL-02 - Proiectare si executie (inclusiv AT din partea proiectantului conf. Legii 10/1995) - Extindere statii de epurare existente si constructie statii de epurare noi” sunt: Obiectul 1 – Statiei de Epurare apa uzata Somcuta Mare - 3700 L.E. Obiectul 2 - Extindere Statie de Epurare Tautii Magheraus - 7600 L.E. Obiectul 3 - Statie de Epurare apa uzata in localitatea Catalina – 4300 L.E. Obiectul 4 - Statie de Epurare ape uzate in localitatea Poienile de Sub Munte- 7400 L.E. Obiectul 5 - Constructie Statie de epurare apa uzata Remeti - 2500 L.E. Obiectul 6 - Extinderea Statiei de Epurare apa uzata localitatea Sarasau - 2500 L.E. Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Valoarea estimata a contractului de fata „MM-CL-02 - Proiectare si executie (inclusiv AT din partea proiectantului conf. Legii 10/1995) - Extindere statii de epurare existente si constructie statii de epurare noi” - include sume provizionate in valoare de 1.857.471,76 lei in conformitate cu cele precizate in Capitol 4 – Liste, Sectiunea 4 – Liste de plati, fisierul „MM-CL-02-a.Liste de Plati SM”, Lista de preţuri nr.36 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - Energie electrica; fisierul „MM-CL-02-c.Liste de Plati Coltau”, Lista de preţuri nr.36 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - Energie electrica; fisierul „MM-CL-02-d.Liste de Plati PDSM”, Lista de preţuri nr.37 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - Energie electrica; fisierul „MM-CL-02-e.Liste de Plati Remeti”, Lista de preţuri nr.36 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - Energie electrica; fisierul „MM-CL-02-f.Liste de Plati Sarasau”, Lista de preţuri nr.34 – Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - Energie electrica. Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel: - cu 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 9710087/2024/CL02
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232420 Sewage work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul include proiectare, executie si asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul „MM-CL-02 - Proiectare si executie (inclusiv AT din partea proiectantului conf. Legii 10/1995) - Extindere statii de epurare existente si constructie statii de epurare noi, in conformitate cu cerintele din Caietul de sarcini, astfel: Obiectul 1 – Statiei de Epurare apa uzata Somcuta Mare - 3700 L.E. Se propune reabilitarea statiei de epurare existente, care sa deserveasca orasul Somcuta Mare, pe amplasamentul existent situat in localitatea Somcuta Mare. Schema de epurare pentru SEAU Somcuta Mare cuprinde urmatoarele: gratare rare, statie pompare admisie, instalatie compacta de pretratare mecánica (gratare dese si separarea nisipului si grasimilor), conducta ocolire treapta biologica, debitmetru intrare si monitorizare calitate influent, camera de distributie bazine biologice, reactoare biologice, decantoare secundare, statie de suflante, instalatie dozare reactiv pentru precipitarea fosforului, camin debitmetru si monitorizare calitate efluent, statie pompare efluent, conducta de descarcare si gura de varsare, statie de pompare apa tehnologica, statie pompare namol activat in exces si recirculare, bazin stabilizare namol, hala deshidratare namol, statie pompare supernatant, stocare intermediara namol deshidratat, pavilion tehnologic statie de epurare, instalații de monitorizare a pânzei freatice. Emisarul statiei de epurare va fi paraul Barsau. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 3700 L.E. Obiectul 2 - Extindere Statie de Epurare Tautii Magheraus - 7600 L.E. Statia de epurare existenta pentru localitatea Tautii-Magheraus este amplasata langa localitatea Merisor, pe malul stang al paraului Nistru. Conform datelor, statia de epurare Merisor a fost dimensionata pentru localitatiile Tautii Magheraus, Baita, Busag si Merisor. Statia existenta, poate prelua debitul si incarcarile localitatilor (Tautii Maghereus, Baita, Bozanta Mare, Cicarlau si Bargau) care vor descarca in SEAU pentru treapta de epurare biologica, bazinele existente biologice si treapta de tratare namol, la capacitatiile existente, putand epura apa uzata pentru atingerea parametrilor impusi la evacuare si respectiv de a evacua namolul deshidratat la un continut de SU de 20%, conform proiectului statiei existente. Pentru treapta de epurare mecanica, avand in vedere faptul ca capacitatea echipamentelor existente in lucru nu este suficienta pentru preluarea Qhmax, se propune suplimentarea acestei trepte cu o linie care sa preia diferenta de debit, linie compusa din gratar rar si o statie de pompare ce va evacua in unitatea de degrosisare care este rezerva a statiei existente, iar de aici apoi pe liniile de epurare biologice existente Emisarul statiei de epurare va fi Raul Cicarlau. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 7600 L.E. Obiectul 3 - Statie de Epurare apa uzata in localitatea Catalina - 4300 L.E. Statia de epurare existenta in localitatea Catalina este o statie compacta, tip ADIPUR DENIPHO SAC si a fost dimensionata pentru 2.800 L.E.. Statia cuprinde treapta mecanica si biologica conteinerizata. Se propune, infiintarea unei statii noi de epurare, pe un nou amplasament, cu o capacitate de 4300 L.E. pentru tratarea apelor uzate colectate din Clusterul Coltau (Aglomerarile Coltau, Catalina si Sacalaseni) urmand ca in viitor statia de epurare sa fie extinsa la o capacitate de tratare de 8300 L.E. Schema de epurare pentru SEAU Coltau cuprinde urmatoarele: gratare rare, statie pompare admisie, instalatie compacta de pretratare mecánica (gratare dese si separarea nisipului si grasimilor), conducta ocolire treapta biologica,debitmetru intrare si monitorizare calitate influent, camera de distributie bazine biologice, reactoare biologice, decantoare secundare, statie de suflante, instalatie dozare reactiv pentru precipitarea fosforului, camin debitmetru si monitorizare calitate efluent, statie pompare efluent, conducta de descarcare si gura de varsare, statie de pompare apa tehnologica, statie pompare namol activat in exces si recirculare, bazin stabilizare namol, hala deshidratare namol,statie pompare supernatant, stocare intermediara namol deshidratat, pavilion tehnologic statie de epurare, instalații de monitorizare a pânzei freatice. Emisarul statiei de epurare va fi raul Lapus. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 4300 L.E. Informatiile care vin in completarea celor din fisa de date privind „II.2.4 Descrierea achizitiei publice” se regasesc in Anexa 2 la Fisa de date.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45310000 Electrical installation work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services