257882-2020 - ResultRomania-Iași: Electrical installation work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de investiție în instalațiile electrice de medie și joasă tensiune din zona Moldovei – cinci loturi
Reference number: RO10976687/2018/2048_2049_2050_2051_2052
II.1.2.
Main CPV code
45310000 Electrical installation work
II.1.4.
Short description
Lucrari de investitie in instalatiile electrice de medie si joasa tensiune din zona Moldovei, procedura divizata in cinci loturi, dupa cum urmeaza:
— lot 1 – lucrari de reabilitare posturi de transformare (inlocuire Trafo MT/JT, modernizare tablouri de distributie TDRI, cutii de distributie);
— lot 2 – lucrari de reabilitari retea LEA JT si INT-uri (include lucrari de intarire retea si modernizare cutii de sectionare);
— lot 3 – lucrari de inlocuire PTM, PTCZ, PA, PTS, modernizare LES (include si modernizare firide), buclare LES cu LES;
— lot 4 – lucrari de reabilitari LEA MT, montare reclosere si separatoare, montare celula aeriana de masura, inlocuire izolatie LEA 20 KV, inlocuire izolatori antipasare, buclare LEA cu LEA, buclare LEA cu LES,;
— lot 5 – lucrari de extinderi retele JT/MT – alimentare noi consumatori (inclusiv elaborare documentatie PTH + CS + DTAC).
Obiectul achizitiei consta in executia lucrarilor si punerea la dispozitie de catre entitatea contractanta, respectiv furnizarea de catre contractant, a materialelor necesare executiei lucrarilor. Pentru lotul 5 achizitia include si prestarea de servicii de proiectare.
Valoarea estimata pentru alegerea procedurii de atribuire, respectiv pentru verificarea incadrarii in pragurile de publicitate de nivel European cf. art. 21 din Legea nr. 99/2016 privind achizitiile sectoriale a fost calculata prin luarea in considerare si a valorii materialelor ce vor fi puse la dispozitie de entititatea contractanta.
Punerea la dispozitie de catre entitatea contractanta a materialelor este necesara doar pentru loturile 1, 2, 3 si 4.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a achizitiei, pentru toate cele cinci loturi, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 772 284 194,04 RON fara TVA, compusa din:
— valoarea supusa achizitiei = 557 841 680,00 RON fara TVA si reprezinta contravaloarea lucrarilor care fac obiectul achizitiei;
— valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 214 442 514,04 RON fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Evaluarea propunerilor financiare se va face prin raportare la valoarea estimata fara materiale, valoare mentionata la sectiunea II.1.5).
Lista materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta, cantitatile si valorile estimate aferente sunt atasate la sectiunea „Documente”.
Clarificarile sau informatiile suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire vor fi transmise cu cel putin 20 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor, iar raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis cu 12 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor/solicitarilor de participare, in conformitate cu art. 173 din Legea 99/2016, cu modificarile ulterioare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 1 - Lucrari de Reabilitare Posturi de transformare (Inlocuire Trafo MT/JT, Modernizare Tablouri de distributie TDRI, Cutii de Distrubutie)
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45310000 Electrical installation work, 31681410 Electrical materials, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work
II.2.4.
Description of the procurement
Lot 1 - Lucrari de Reabilitare Posturi de transformare (Inlocuire Trafo MT/JT, Modernizare Tablouri de distributie TDRI, Cutii de Distrubutie).
Contractele subsecvente vor fi atribuite de 1- 2 ori pe luna, sau de cate ori apare o nevoie noua pe perioada de valabilitate a acordului cadru.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 1 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mic ctr subsecvent: 1.532.905,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 7.666.988,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 15.136.880,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 45.410.640,00 RON fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 72.318.619,95 RON fara TVA, compusa din:
— valoarea supusa achizitiei = 45.410.640,00 RON fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
— valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 26.907.979,95 RON fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot 3 - Lucrari de Inlocuire PTM, PTCZ, PA, PTS, Modernizare LES (include si Modernizare firide), Buclare LES cu LES
Lot No: 3
Lot 3 - Lucrari de Inlocuire PTM, PTCZ, PA, PTS, Modernizare LES (include si Modernizare firide), Buclare LES cu LES.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 3 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 5.595.023,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 19.410.453,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 58.231.360,00 RON fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 84.929.894,95 RON fara TVA, compusa din:
— valoarea supusa achizitiei = 58.231.360,00 RON fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
— valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 26.698.534,95 RON fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot 2 - Lucrari de Reabilitari retea LEA JT si INT-uri (include Lucrari de Intarire Retea si Modernizare Cutii de Sectionare)
Lot No: 2
Lot 2 - Lucrari de Reabilitari retea LEA JT si INT-uri (include Lucrari de Intarire Retea si Modernizare Cutii de Sectionare).
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 2 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 36.207.993,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 112.026.346,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 336.079.040,00 RON fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 445.600.727,25 RON fara TVA, compusa din:
— valoarea supusa achizitiei = 336.079.040,00 RON fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
— valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 109.521.687,25 RON fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.
Lot 5 - Lucrari de Extinderi retele JT/MT -alimentare noi consumatori (inclusiv Elaborare documentatie PTH+CS+DTAC)
Lot No: 5
45310000 Electrical installation work, 31681410 Electrical materials, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work, 71323100 Electrical power systems design services
Lot 5 - Lucrari de Extinderi retele JT/MT - alimentare noi consumatori (inclusiv Elaborare documentatie PTH+CS+DTAC).
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 5 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mic ctr subsecvent: 1.235.579,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 2.541.179,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 4.546.667,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 13.640.000,00 RON fara TVA.
Lotul 5 nu include si materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta. Pentru lucrarile aferente acestui lot, toate materialele necesare vor fi puse la dispozitie doar de catre contractanti.
Lot 4 - Lucrari de Reabilitari LEA MT, Montare reclosere si separatoare, Montare celula aeriana de masura, Inlocuire izolatie LEA 20 KV, Inlocuire izolatori antipasare, Buclare LEA cu LEA, Buclare LEA cu LES
Lot No: 4
Lot 4 - Lucrari de Reabilitari LEA MT, Montare reclosere si separatoare, Montare celula aeriana de masura, Inlocuire izolatie LEA 20 KV, Inlocuire izolatori antipasare, Buclare LEA cu LEA, Buclare LEA cu LES.
Contractele subsecvente se vor acorda cu reluarea competitiei. Cantitatile ce ar putea fi solicitate pe parcursul derularii acordului cadru: conf. Anexa Lot 4 atasata.
Valoarea estimata a celui mai mare ctr subsecvent: 9.454.791,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata minima a acordului cadru: 34.826.880,00 RON fara TVA.
Valoarea estimata maxima a acordului cadru: 104.480.640,00 RON fara TVA.
In conformitate cu prevederile art. 21 din Legea 99/2016, valoarea estimata totala a lotului, care include si valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta este de 155.794.951,88 RON fara TVA, compusa din:
— valoarea supusa achizitiei = 104.480.640,00 RON fara TVA, reprezentand contravaloarea lucrarilor care fac obiectul lotului si
— valoarea materialelor puse la dispozitie de entitatea contractanta = 51.314.311,88 RON fara TVA. Materialele puse la dispozitie de entitatea contractanta nu vor fi ofertate de operatorii economici participanti la procedura.