259115-2021 - ResultRomania-Bucharest: Transformer substation
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Modernizarea statiilor 110 kV Bacau Sud si Roman Nord aferente axului 400 kV Moldova”
Reference number: DA 4407
II.1.2.
Main CPV code
45232221 Transformer substation
II.1.4.
Short description
Scopul proiectului este subordonat conceptiei Transelectrica prevazuta în „Conceptia generala privind strategia conducerii la distanta a statiilor electrice retehnologizate”.
In acest sens, statiile 110 kV Bacau Sud si Roman Nord vor fi teleconduse 100 % (având asigurata telecomanda, telesemnalizarea, telemasurarea) de la sediul DEN/DET/CTSI.
Lucrarile de modernizare a statiilor se vor desfasura în conformitate cu Licenta nr. 161/2000, revizia 4/2012 (Decizia ANRE nr. 121/20.1.2012) pentru transportul de energie electrica si furnizarea serviciului de sistem.
Se impune ca necesara modernizarea statiilor 110 kV Bacau Sud si Roman Nord într-o solutie optima din punct de vedere tehnico-economic, având în vedere importanta, starea tehnica actuala a instalatiilor care nu mai prezinta siguranta în exploatare, în vederea evitarii avariilor si incidentelor cu implicatii asupra stabilitatii SEN, pentru asigurarea continuitatii în functionare si minimizarea riscurilor asociate.
Necesitatea investitiei rezulta totodata din faptul ca substatiile de 400 kV din Bacau Sud si Roman Nord au fost retehnologizate anterior, iar starea tehnica actuala a substatiilor de 110 kV realizate în tehnologia anilor ’70 pericliteaza functionarea în conditii de siguranta a ansamblului fiecarei statii 400/110 kV – Bacau Sud, respectiv Roman Nord – si implicit a sistemului în zona.
Pentru îndeplinirea scopului investitiei s-a tinut cont de urmatoarele cerinte:
— starea tehnica a echipamentelor, importanta statiei în functionarea SEN, rezultatele calculelor în regim permanent si tranzitoriu, functionarea fara personal a statiei, pierderile în retele etc.;
— montarea de echipamente primare si secundare de nivel tehnologic avansat, indicatori de fiabilitate adecvati realizarii la un nivel înalt de siguranta în functionare;
— utilizarea unui sistem de comanda – control – protectii performant, complet (400 – 110 – 0,4 kV), unitar, numeric, integrat, redundant, configurabil de la distanta;
— asigurarea telecomenzii de la DET/DEN/CTSI a noilor instalatii;
— asigurarea cerintelor de securitate privind sistemul integrat de securitate;
— realizarea sistemelor de contorizare (de decontare si local) si monitorizare a calitatii energiei electrice.
Lucrarile de modernizare se vor realiza etapizat, prin utilizarea metodei „pas cu pas”, conform programului de executie a lucrarii prezentat la cap. 5. al caietului de sarcini.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31600000 Electrical equipment and apparatus, 45262600 Miscellaneous special-trade construction work, 71323100 Electrical power systems design services
II.2.4.
Description of the procurement