See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de dezvoltare și implementare a unui sistem național de monitorizare prin intermediul imaginilor satelitare, obligație stabilită prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 7 - Transformare digitală, Investiția 5 - Digitalizare în domeniul mediului
Description: Achiziționarea de servicii de dezvoltare și implementare a unui sistem național de monitorizare prin intermediul imaginilor satelitare, obligație stabilită prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 7 - Transformare digitală, Investiția 5 - Digitalizare în domeniul mediului.
Internal identifier: 5/2023/16335444
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72212328 Image-processing software development services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze servicii de dezvoltare și implementare a unui sistem național de monitorizare prin intermediul imaginilor satelitare și de furnizare a echipamentelor IT necesare pentru funcționarea acestuia, obligație stabilită prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 7 - Transformare digitală, Investiția 5 - Digitalizare în domeniul mediului. În cadrul procesului de implementare, lansare în producţie şi apoi mentenanţă a sistemului informatic integrat se vor presta minimal următoarele servicii: • Servicii de implementare sistem informatic: o Livrare și instalare infrastructura HW și SW; o Analiză; o Proiectare sistem informatic; o Dezvoltare/testare internă; o Testare versiune beta; o Testare: funcţională; de performanţă; de disponibilitate și continuitate; securitate; o Punere în funcțiune sistem (inclusiv datele migrate/încărcate): Servicii de import/migrare date – în etapa de analiză, Prestatorul va pune la dispoziția Beneficiarului structura de date în care se migrează datele din sistemele IT existente; Implementare sistem; • Servicii de instruire administratori și utilizatori finali; • Servicii de analiză-instruire, eliminare bug-uri și dezvoltare funcționalități noi; • Servicii de garanție și suport tehnic sistem. Rezultatele așteptate sunt următoarele componente/servicii: - Program de comparare și identificare a modificărilor în coronamentul vegetației pe baza imaginilor satelitare sau din alte surse și generarea automată a alertelor; - Portal WebGIS care să permită suprapunerea automată a poligoanelor zonelor de interes cu amplasamentul Actelor de Punere în Valoare (APV din SUMAL 2.0), gestionarea și vizualizarea straturilor cu statusurile alertelor generate anterior, precum și integrarea cu mai multe baze de date; - Aplicație mobilă, dezvoltare suplimentară a aplicației SUMAL Control existente, care va permite efectuarea de verificări complexe în teren, inclusiv a alertelor; - Furnizare licențe, echipamente hardware și alte bunuri; - Instruirea personalului.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34113300 Off-road vehicles, 34711200 Non-piloted aircraft, 48328000 Image-processing software package, 72319000 Data supply services, 80530000 Vocational training services, 90711500 Environmental monitoring other than for construction