Additional information
I. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
II. Notă : III.1.2) Capacitatea economica si financiara - Modalitatea de îndeplinire
Ofertanţii vor folosi, pentru transformarea mediei cifrei de afaceri globale, cursul mediu anual lei/altă valută comunicat de BNR pentru anul respectiv. Pentru conversia în lei, dacă situațiile financiare sunt întocmite în alta monedă, se va lua în considerare cursul mediu comunicat de Banca Centrala Europeana pentru anul respectiv.
Se va completa DUAE cu valorile solicitate în spațiul special destinat.
În cazul în care ofertantul este o asociere, sau beneficiază de susținerea acordata de unul sau mai mulți terți susținători, cerința se consideră îndeplinita prin însumarea cifrei de afaceri anuale a tuturor membrilor asocierii și/sau terțului/terților susținători financiari, după caz, pentru anul respectiv.
III.Proporția de subcontractare - Modalitatea de îndeplinire
2. Ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire va prezenta, la solicitarea autorității contractante, următoarele documente:
Certificat/e emis/e de organisme independente, prin care se atestă faptul că operatorul economic respectă standardele de asigurare a calităţii corespunzătoare categoriilor lucrărilor care formează obiectele prezentei achiziţii – lucrări de construcţii de clădiri civile.
NOTĂ: În cazul unei asocieri, aceste documente se vor prezenta de fiecare membru al asociaţiei pentru partea din contract pe care o realizează.
Documentele se vor prezenta sub formă de copie scanată după original, copie scanată după copie legalizată sau copie, scanată, lizibilă cu menţiunea „conform cu originalul”.
Se acceptă şi alte probe/dovezi, în măsura în care aceste probe/dovezi confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al sistemului calităţii.
Cerinta 2
Certificat/e emis/e de organisme independente, prin care se atestă faptul că operatorul economic respectă standardele de asigurare a calităţii mediului corespunzător categoriilor lucrărilor care formează obiectele prezentei achiziţii – lucrări de construcţii de clădiri civile.
Se acceptă şi alte probe/dovezi, în măsura în care aceste probe/dovezi confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al sistemului calității.
2. In cazul in care două oferte au acelasi punctaj si se claseaza pe pozitiile 1-2 , autoritatea contractanta va atribui contractul ofertantului cu punctajul tehnic mai mare.
5. In cazul in care exista discrepante intre informatiile prevazute in DUAE si cele prevazute in fisa de date, prevaleaza informatiile din fisa de date - conf. art. 20 alin. (7) din HG 395/2016.