260398-2023 - ResultRomania-București: Photogrammetry services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii pentru realizarea modelului digital al terenului și modelului digital al suprafeței prin scanare laser aeriană Lotul 1- Zona A și Lotul 2 – Zona B Proiect ”Informații Geografice pentru Mediu, Schimbări Climatice și Integrare UE” - LAKI III Sursa de finanțare: Programul Mediu, Adaptare la Schimbări Climatice și Ecosisteme
Reference number: 35339/30.06.2022
II.1.2.
Main CPV code
71355100 Photogrammetry services
II.1.4.
Short description
Servicii pentru producerea Modelului Digital al Terenului (MDT) și Modelului Digital al Suprafeței (MDS) prin scanare laser aeriană LIDAR Lotul 1- Zona A și Lotul 2 – Zona B - Proiect ”Informații Geografice pentru Mediu, Schimbări Climatice și Integrare UE” - LAKI III - Sursa de finanțare: Programul Mediu, Adaptare la Schimbări Climatice și Ecosisteme. Principalele servicii ce urmează a fi prestate pentru obtinerea Modelului Digital al Terenului (MDT) si a Modelului Digital al Suprafetei (MDS) prin scanare laser aeriană LiDAR sunt: planificarea scanării laser, măsurători teren și scanarea propriu-zisă, prelucrare nori de puncte și generare modele digitale.
Achizitia se desfasoara pe 2 loturi, cu incheiere de contracte multianuale.
Lot 1/Zona A - Servicii pentru producerea Modelului Digital al Terenului (MDT) prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estimată de 26.269,00 km² și Modelului Digital al Suprafeței (MDS) prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estimată de 25.459,00 km² în județele Caraș-Severin, Gorj, Mehedinți și Dolj
Lot 2/Zona B - Servicii pentru producerea Modelului Digital al Terenului (MDT) prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estimată de 26.724,00 km² și Modelului Digital al Suprafeței (MDS) prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estimată de 25.827,00 km² în județele Suceava, Neamț, Bacău și Vrancea.
În conformitate cu dispoziţiile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, ANCPI stabileşte un termen limită pentru solicitările de clarificări formulate de către operatorii economici şi pentru a răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţiilor suplimentare care pot fi solicitate pe perioada de depunere a ofertelor.
Având în vedere posibilitatea introducerii procedurii de atribuire în programul de verificare ex-ante al ANAP, la stabilirea termenului limită s-a avut în vedere şi termenul necesar pentru verificarea propunerii de răspuns de către ANAP în conformitate cu dispoziţiile art. 8 alin. (2) din H.G. nr. 419/2018: „Autoritatea contractantă are obligația de a transmite către ANAP propunerea de răspuns consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare cu cel puțin 4 zile anterior termenului sau, după caz, termenelor de răspuns stabilit/stabilite prin anunțul de participare/de participare simplificat/ de concurs/ de concesionare.”
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări: 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
ANCPI va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări, potrivit prevederilor alin. (1), art.161 din Legea nr. 98/2016, în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Dacă aceste termene se sfârșesc în zile nelucrătoare, autoritatea va răspunde în ultima zi lucrătoare înainte de termenul respectiv.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lot 1/Zona A -Servicii pentru producerea Modelului Digital al Terenului (MDT)prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estim. de 26.269,00 km² și Modelului Digital al Suprafeței(MDS)prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estim. de 25.459,00 km² în jud.Caraș-Severin,Gorj,Mehedinți,Dolj
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71355100 Photogrammetry services, 71354100 Digital mapping services, 71354200 Aerial mapping services
II.2.4.
Description of the procurement
Lot 2/Zona B -Servicii pentru producerea Modelului Digital al Terenului (MDT)prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estim. de 26.724,00km² și Modelului Digital al Suprafeței (MDS) prin scanare laser aeriană LIDAR pe o suprafață estimată de 25.827,00 km² în jud. Suceava,Neamț, Bacău, Vrancea
Lot No: 2