260739-2022 - ResultRomania-Pantelimon: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de execuţie lucrări R-08 „Reabilitare şi extindere reţele alimentare cu apă, reţele de canalizare, staţii de pompare apă uzată în Petrăchioaia, Cernica, Glina“, pentru „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţul Ilfov, în perioada 2014 - 2020“
Reference number: 25709173/2019/11
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Lucrarile acestui contract fac parte din „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Ilfov,in perioada 2014 – 2020“ din cadrul Programului Operațional De Infrastructură Mare (POIM).
Contract de execuţie lucrări R-08 „Reabilitare şi extindere reţele alimentare cu apă, reţele de canalizare, staţii de pompare apă uzată în Petrăchioaia, Cernica, Glina“ - Contractul de lucrari cuprinde executia constructiilor civile, a instalatiilor mecanice, electrice si de automatizare, inclusiv furnizarea si montarea echipamentelor aferente, pentru reabilitarea şi extinderea reţelelor de alimentare cu apă, a reţelelor de canalizare şi a staţiilor de pompare apă uzată, în conformitate cu cerinţele / impunerile şi restricţiile specificate în documentele achiziţiei.
Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
B. termenul limita pana la care entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare este de 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221211 Underpass, 45231111 Pipeline lifting and relaying, 45232152 Pumping station construction work, 45233144 Overpass construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Contractul include realizarea următoarelor lucrări de alimentare cu apă şi canalizare în localitatea Petrăchioaia, Cernica, Glina conform tabelului urmator:
Petrăchioaia Cernica Glina
Reţea de distribuţie - extindere 38,343 km 30,46 km 2,026 km
Reţea de canalizare - extindere 23,587 km 25,807 km 1,663 km
Conducta de refulare - extindere 6,088 km 10,144 km 0,512 km
Conducta de refulare - reabilitare - - 0,84 km
Staţii de pompare ape uzate - extindere 13 buc 7 buc 25
Supratraversări autostrăzi - 2 -
Supratraversări Centura Bucureşti - 1 -
Supratraversare râul Dâmboviţa - 1 -
Subtraversări căi ferate - 2 -
Subtraversări Drum Naţional – Centură Bucureşti - 3 -
Subtraversări drumuri naţionale - 2 -
Subtraversări drumuri judeţene 23 3 -
Subtraversări văi 2 - -
Subtraversare râul Colentina - 1 -
Subtraversare canal irigaţii ANIF 2 - -
Antreprenorul va executa lucrarile aferente acestei proceduri in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de Sarcini sunt prezentate tipul activitatilor, specializarea necesara realizarii contractului, respectiv:
a) Execuţia lucrărilor inclusiv furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor şi punerea în funcţiune. Lucrarile de constructie includ: lucrari de constructie si instalatii pentru alimentare cu apa si canalizare menajera, executare bransamente de alimentare cu apa, contorizare, executare racorduri de canalizare, statii de pompare a apelor uzate, executare racorduri electrice, executare sistem de transmisii date tip SCADA.
b) Instrumentatie pentru monitorizare parametri hidraulici in reteaua de distributie - acestea se referă la debitmetre și traductori de presiune și se vor monta in caminele indicate din cadrul rețelei de distributie, cu scopul monitorizarii integrate SCADA a debitelor și presiunilor in nodurile principale ale rețelei de alimentare cu apa
Proiectarea si executia de statiilor de pompare apa uzata – deoarece in anumite zone configuratia terenului natural nu permite curgerea gravitationala a apei uzate. Serviciile de proiectare sunt solicitate de catre autoritatea contractanta, pentru definitivarea executiei statiilor de pompare ape uzate. Avand in vederere principiul tratamentului egal, ofertantii pot achizitiona echipamente care sa corespunda parametrilor solicitati in cadrul caietului de sarcini, rezolvarea tehnica ai acestor parametri va fi reflectata in activitatea e proiectare.
c) Instruirea personalului operatorului
d) Intocmirea desenelor post executie si a documentelor necesare Cărţii Construcţiei conform HG 343/2017 cu actualizarile ulterioare.
e) Testare si punere in functiune.
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor
Durata de executie a lucrarilor este de 35 de luni de la data ordinului de incepere si 36 luni perioada de notificare a defectelor.