262334-2021 - ResultRomania-Turda: Works related to water-distribution pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Extinderea și reabilitarea stațiilor de tratare apă potabilă și a conductelor de aducțiune în sistemul zonal de alimentare cu apă Câmpia Turzii” (cl2) din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din Regiunea Turda-Câmpia Turzii, în perioada 2014-2020”
Reference number: 20330054_2020_PAAPD1108303
II.1.2.
Main CPV code
45232150 Works related to water-distribution pipelines
II.1.4.
Short description
Prin această componentă a proiectului se urmareste proiectarea si executia de lucrari pentru extinderea si reabilitarea statiilor de tratare apa potabila si a conductelor de aductiune in sistemul zonal de alimentare cu apa Campia Turzii din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din Regiunea Turda-Câmpia Turzii, în perioada 2014-2020”.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare cu 20 de zile si cel tarziu 10 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232151 Water-main refurbishment construction work, 45232154 Construction work of elevated tanks for drinking water, 45232430 Water-treatment work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Lucrarile de constructie pentru proiectarea si executia de lucrari extinderea si reabilitarea statiilor de tratare apa potabila si a conductelor de aductiune in sistemul zonal de alimentare cu apa Campia Turzii, includ: activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat. Proiectul va include printre altele toate documentele necesare (cum ar fi memorii, desene, calcule etc.) pentru elaborarea Proiectului tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
— Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei;
— Lucrari de constructie pentru:
—— reabilitarea sursei de apa Calarasi: q instalat = 77 l/s;
—— reabilitare statii de pompare apa bruta, SP1 Si SP2 si conducte de refulare, statia de tratare Calarasi;
—— statie noua de tratare si dezinfectie pentru sursa de apa Calarasi, de capacitate 77 l/s;
—— reabilitare rezervor existent 5 000 m3, statia de tratare Calarasi;
—— rezervor nou 5000 mc, statia de tratare Calarasi;
—— reabilitarea si extinderea sursei de apa Poiana: q instalat = 100 l/s;
—— realizare statii de pompare apa bruta, SP1 Si SP2 si conducte de refulare, statia de tratare Poiana;
—— statie noua de tratare si dezinfectie pentru sursa de apa Poiana, de capacitate 100 l/s;
—— construirea rezervoarelor Tritenii de Jos 2 x 600 m3, inclusiv instalatie pentru dezinfectia apei;
—— construirea rezervorului de inmagazinare Viisoara 700 m3;
—— construirea rezervorului de inmagazinare Urca 200 m3;
—— construirea SP1 si SP2 Tritenii de Jos, SP luna;
—— conducte de aductiune nou proiectate – 38 946,25 ml;
—— conducte de aductiune reabilitate – 16 881,18 ml.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
— furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice;
— realizarea tuturor lucrarilor necesare pentru automatizarea si transmiterea datelor, in SCADA local si SCADA regional;
— testare si punere in functiune;
— remedierea eventualelor defecte aparute in perioada de notificare a defectelor de 36 de luni;
— instruirea personalului beneficiarului si/sau operatorului.
Contractantul va fi responsabil pentru proiectarea si executia tuturor lucrarilor, conform descrierii din Caietul de Sarcini.
Durata de realizare a lucrarilor este 36 de luni, din care 12 luni pentru proiectare si 24 luni pentru executie, la care se adauga perioada
De garantie de 36 de luni.
Luand in considerare faptul ca lucrarile ce fac obiectul contractului se vor executa pe mai multe amplasamente/locatii, Entitatea Contractanta nu impune obligatii cu privire la modul de organizare a lucrarilor, Antreprenorul urmand a inainta propriul program de proeictare si executie a lucrarilor, cu incadrarea in durata de executie aferenta implementarii contractului sectorial de lucrari (12 luni pentru proiectare si 24 luni pentru executie).