263641-2022 - ResultRomania-Iași: Construction work for airports
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare faza PT, DDE, documentatii tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor, asistenta tehnica din partea proiectantului ,verificarea tehnica de calitate a proiectului si a detaliilor de executie precum si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii " Dezvoltarea Aeroportului International Iasi -Extinderea t... detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 9671409_2021_PAAPD1314209
II.1.2.
Main CPV code
45235100 Construction work for airports
II.1.4.
Short description
Se vor presta servicii de proiectare faza PT, DDE, documentatii tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor, asistenta tehnica din partea proiectantului ,verificarea tehnica de calitate a proiectului si a detaliilor de executie precum si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii " Dezvoltarea Aeroportului International Iasi - Extinderea terminalelor de pasageri si a facilitatilor de parcare la Aeroportul International Iasi” – Extras din SF - Modulul 1 ”
Valoarea estimata totala este de 351.473.918,18 lei fara TVA, din care:
Servicii in valoare totala de 5.927.594,24 lei fara TVA, respectiv:
Cap.3.1.1 Studii de teren 78.489,22 lei fara TVA
Cap. 3.2 Documentatii-suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri si autorizatii 13.800 lei fara TVA
Cap.3.3 Expertizare tehnica 50.000 lei fara TVA
Cap.3.4 Certificarea performantei energetice si auditul energetic al cladirilor-113,450,00 lei fara TVA
Cap 3.5.4 Documentatii tehnice pentru obtinere avize/acorduri/autorizatii 550.000 lei fara TVA
Cap. 3.5.5 Verificarea tehnica de calitate a PT si DE 50.000 lei fara TVA
Cap. 3.5.6 Proiect tehnic si detalii de executie 4.350.000,00 lei fara TVA
Cap. 3.8.1 Asistenta tehnica din partea proiectantului 550.000 lei fara TVA
Cap. 5.2.5 Taxe pentru acorduri,avize conforme si autorizatie de construire/desfiintare-171.855,02 lei fara TVA
Executie in valoare totala de 345.546.323,94 lei fara TVA din care:
Cap.1.2 Amenajarea terenului-2.432.335 lei fara TVA
Cap.1.3 Amenajari protectia mediului,refecere cadru natural 133.418 lei fara TVA
Cap. 1.4 Relocare/protectie utilitati 293.000 lei fara TVA
Cap. 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor- Obiectiv 7 Retele exterioare 10.146.600 lei fara TVA
Cap. 4.1 Constructii si instalatii 240.718.356 lei fara TVA
Cap. 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale 402.307 lei fara TVA
Cap. 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesita montaj 84.409.031 lei faraTVA
Cap.4.5 Dotari 3.500.000 lei fara TVA
Cap. 5.1 Organizare de santier 3.000.000 lei fara TVA
Cap. 6.2 Probe tehnologice si teste 511.276,94 lei fara TVA
Utilajele, echipamentele si dotarile fac parte integranta din obiectul complex al contractului de lucrari si sunt strans legate de lucrarile si instalatiile executate.
Bugetul proiectului are prevăzută o suma de 12.428.963,91 lei fara TVA, reprezentand cheltuieli diverse si neprevazute. Acestea nu fac parte din valoare estimata aferenta prezentei proceduri si pot fi accesate oricand in timpul derularii contractului fara a fi necesara o noua procedura de achizitie, in conditiile prevazute la Art. 236 din Legea 99/2016 si conform HG1/2018 – Anexa 2.
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
35121000 Security equipment, 39516000 Furnishing articles, 71314300 Energy-efficiency consultancy services, 71328000 Verification of load-bearing structure design services, 71356200 Technical assistance services, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
Se vor presta servicii de proiectare faza PT, DDE, documentatii tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor, asistenta tehnica din partea proiectantului ,verificarea tehnica de calitate a proiectului si a detaliilor de executie precum si executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii "Dezvoltarea Aeroportului International Iasi -Extinderea terminalelor de pasageri si a facilitatilor de parcare la Aeroportul International Iasi” – Extras din SF - Modulul 1 ”
Valoarea estimata totala este de 351.473.918,18 lei fara TVA,
Entitatea contractanta are alocat un buget de 12.428.963,91 lei fara TVA, reprezentand cheltuieli diverse si neprevazute. Acestea nu fac parte din valoare estimata aferenta prezentei proceduri si vor fi achizitionate in cadrul unei/unor proceduri ulterioare, daca vor fi necesare.