See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Utilaje de confecționat plăci cu numere de înmatriculare
Description: În conformitate cu prevederile Metodologiei privind confecționarea și valorificarea plăcilor cu numere de înmatriculare cu fond reflectorizant, precum și aprovizionarea cu acestea în formă brută, aprobată prin Ordinul M.A.I. nr. 75/2012, activitățile de confecționare și valorificare a plăcilor cu numere de înmatriculare cu fond reflectorizant, precum și de aprovizionare cu acestea în formă brută, se organizează de către Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări și se desfășoară în Atelierele de confecționat plăci cu numere de înmatriculare, denumite în continuare A.C.P.N.Î. care sunt entități subordonate D.G.P.C.Î. În prezent, A.C.P.N.Î. utilizează pentru activitatea de producție a plăcilor cu numere de înmatriculare utilaje achiziționate și introduse în gestiune încă din anul 2008. Ca urmare a trecerii unei perioade îndelungate de timp de utilizare la capacitate maximă a acestor utilaje în vederea satisfacerii cerințelor de producție, completurile au atins stadiul critic al vieții lor operaționale, prezentând semne tot mai evidente de uzură și degradare. Continuarea funcționării lor în această stare precară poate conduce la întreruperi costisitoare în activitatea de confecționare și la scăderea calității plăcilor cu numere de înmatriculare. Prin urmare, considerăm necesară înlocuirea completelor pentru asigurarea continuității în condiții optime a procesului de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare, precum și îndeplinirea normelor de producție. Astfel, se impune achiziționarea unor utilaje de dimensiuni mici care să înlocuiască vechile utilaje uzate, cât și achiziționarea unei linii automatizate de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare care să contribuie la creșterea eficienței operaționale, controlul calității, economii pe termen lung și adaptabilitate, toate acestea contribuind la furnizarea unor servicii publice de calitate și implicit satisfacția beneficiarilor. Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru de furnizare de utilaje de confecționat plăci cu numere de înmatriculare după cum urmează: - Linie automatizată de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare; - Utilaj de embosare a plăcilor semifabricat; - Utilaj de imprimare a plăcilor embosate. Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECȚIUNEA I, respectiv 18 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 17686532/2024/11
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48921000 Automation system
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Linie automatizată de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare
Description: În prezent, A.C.P.N.Î. utilizează pentru activitatea de producție a plăcilor cu numere de înmatriculare utilaje achiziționate și introduse în gestiune încă din anul 2008. Ca urmare a trecerii unei perioade îndelungate de timp de utilizare la capacitate maximă a acestor utilaje în vederea satisfacerii cerințelor de producție, completurile au atins stadiul critic al vieții lor operaționale, prezentând semne tot mai evidente de uzură și degradare. Continuarea funcționării lor în această stare precară poate conduce la întreruperi costisitoare în activitatea de confecționare și la scăderea calității plăcilor cu numere de înmatriculare. Prin urmare, considerăm necesară înlocuirea completelor pentru asigurarea continuității în condiții optime a procesului de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare, precum și îndeplinirea normelor de producție. Astfel, se impune achiziționarea unei Linii automatizate de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare.
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 - Utilaj de embosare a plăcilor semifabricat
Description: În prezent, A.C.P.N.Î., utilizează pentru activitatea de producție a plăcilor cu numere de înmatriculare utilaje achiziționate și introduse în gestiune încă din anul 2008. Ca urmare a trecerii unei perioade îndelungate de timp de utilizare la capacitate maximă a acestor utilaje în vederea satisfacerii cerințelor de producție, completurile au atins stadiul critic al vieții lor operaționale, prezentând semne tot mai evidente de uzură și degradare. Continuarea funcționării lor în această stare precară poate conduce la întreruperi costisitoare în activitatea de confecționare și la scăderea calității plăcilor cu numere de înmatriculare. Prin urmare, considerăm necesară înlocuirea completelor pentru asigurarea continuității în condiții optime a procesului de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare, precum și îndeplinirea normelor de producție. Astfel, se impune achiziționarea unor Utilaje de embosare a plăcilor semifabricat.
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 42636000 Presses
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 - Utilaj de imprimare a plăcilor embosate
Description: În prezent, A.C.P.N.Î. utilizează pentru activitatea de producție a plăcilor cu numere de înmatriculare utilaje achiziționate și introduse în gestiune încă din anul 2008. Ca urmare a trecerii unei perioade îndelungate de timp de utilizare la capacitate maximă a acestor utilaje în vederea satisfacerii cerințelor de producție, completurile au atins stadiul critic al vieții lor operaționale, prezentând semne tot mai evidente de uzură și degradare. Continuarea funcționării lor în această stare precară poate conduce la întreruperi costisitoare în activitatea de confecționare și la scăderea calității plăcilor cu numere de înmatriculare. Prin urmare, considerăm necesară înlocuirea completelor pentru asigurarea continuității în condiții optime a procesului de confecționare a plăcilor cu numere de înmatriculare, precum și îndeplinirea normelor de producție. Astfel, se impune achiziționarea unor utilaje de imprimare a plăcilor embosate.
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 42990000 Miscellaneous special-purpose machinery