266031-2022 - ResultRomania-București: Natural risks or hazards protection services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Acord - cadru de prestări servicii privind Exploatarea operațională și/sau de cercetare în vederea omologării, a Unității de Combatere a Căderilor de Grindină Moldova 1 IAȘI
Reference number: 34138203 / 2022 / 13
II.1.2.
Main CPV code
90721800 Natural risks or hazards protection services
II.1.4.
Short description
Exploatarea operațională și/sau de cercetare în vederea omologării a Unității de Combatere a Căderilor de Grindină Moldova 1 IAȘI precum și monitorizarea și paza a 16 Puncte de lansare în perioada 15.05.2022 - 14.05.2024.
Intervenţiile active în atmosferă reprezintă ansamblul activităţilor de modificare artificială a vremii prin mijloace specifice. Activităţile de intervenţii active în atmosferă sunt complexe, având caracter de cercetare şi de protecţie operaţională la dezastrele provocate de fenomenele meteorologice periculoase sau dăunătoare, în contextul modificărilor climatice mondiale.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Intervenţiile active în atmosferă reprezintă ansamblul activităţilor de modificare artificială a vremii prin mijloace specifice. Activităţile de intervenţii active în atmosferă sunt complexe, având caracter de cercetare şi de protecţie operaţională la dezastrele provocate de fenomenele meteorologice periculoase sau dăunătoare, în contextul modificărilor climatice mondiale. Serviciul operativ și activitățile conexe constau în utilizarea mijloacelor tehnice de combatere, a echipamentelor și dispozitivelor specializate care echipează punctul de comandă, punctele de lansare, rețeaua SICI.
Obiectul acordului cadru îl reprezintă reducerea vulnerabilității față de fenomenele meteorologice periculoase, respectiv combaterea căderilor de grindină, prin prestarea de servicii care impun asigurarea coordonării
tactice a acțiunilor din cele 16 Puncte de Lansare aparținând Unității de Combatere a Căderilor de Grindină Moldova 1 IAȘI din cadrul A.A.S.N.A.C.P.