2. Procedure
Procedure
Title: Generalkonsultuppdrag - Projektering inför nybyggnation av Färila Skola F-6
Description: Ljusdals Kommun upphandlar generalkonsultuppdrag avseende projektering inför nybyggnation, Färila SKola F-6 i Ljusdals Kommun. General konsult ska upprätta förfrågningsunderlag inför upphandling av utförandeentreprenad enligt AB 04.
Internal identifier: 18/26
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71240000 Architectural, engineering and planning services
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services, 71210000 Advisory architectural services, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71300000 Engineering services, 71315000 Building services, 71318000 Advisory and consultative engineering services, 71320000 Engineering design services, 71321300 Plumbing consultancy services, 71321400 Ventilation consultancy services, 71530000 Construction consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 18/26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000