270156-2021 - ResultRomania-Bucharest: Construction work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, execuție și asistență tehnică din partea proiectantului, asigurarea utilităților, emitere certificat energetic la finalul lucrărilor, aferente obiectivului de investiții „Sistem integrat pentru intervenția la dezastre, urgențe și crize” finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare, cod MySMIS: 137307
Reference number: ID4041392041/137307
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
Contractul are ca obiect realizarea proiectului tehnic și execuția lucrărilor pentru edificarea obiectivului de investiții „Sistem integrat pentru intervenția la dezastre, urgențe și crize”, în conformitate cu prevederile contractului de proiectare și execuție.
În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, termenul-limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publica are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este cu 20 de zile înainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractanta stabilește doua termene-limita în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare, după cum urmează:
— primul termen-limita este cu 24 de zile înainte de termenul-limita de depunere a ofertelor;
— al doilea termen-limita este cu 12 zile înainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de răspuns la clarificări nu afectează dreptul operatorilor economici de a adresa solicitări de clarificare pe parcursul întregii perioade care se scurge de la momentul publicării anunțului de participare și pana la termenul-limita cu 20 de zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, având în vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligația de a răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare, sens în care aceasta trebuie sa își aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitărilor de clarificarea și formularea răspunsurilor care se impun, în funcție de complexitatea solicitărilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care răspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta își rezerva dreptul de a publica răspunsurile la clarificările respective la al doilea termen stabilit în documentația de atribuire.
Termenele de răspuns la clarificări au fost stabilite astfel încât operatorii economici sa aibă o perioada adecvata pentru analizarea documentației de atribuire si ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de autoritatea contractanta.
Nota: clarificările transmise după acest termen (20 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor) vor fi luate în considerare doar în măsura în care autoritatea contractantă apreciază că formularea răspunsului la aceste solicitări este în interesul derulării în condiții bune a procedurii de atribuire.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45212200 Construction work for sports facilities, 45233120 Road construction works, 45310000 Electrical installation work, 71314300 Energy-efficiency consultancy services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71323100 Electrical power systems design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Achiziția presupune realizarea proiectului tehnic și execuția lucrărilor pentru construcția obiectivului de investiții „Sistem integrat pentru intervenția la dezastre, urgențe și crize”, în conformitate cu prevederile contractului de proiectare și execuție. De asemenea, implică prestarea serviciului de asistența tehnică din partea proiectantului pe întreaga perioadă de derulare a contractului, emiterea certificatelor de performanță energetică, realizarea instalatiilor de utilități în interiorul amplasamentului, inclusiv achiziția de utilaje, echipamente și dotări, precum și serviciile aferente pentru montarea și punerea în funcțiune a acestora.
Lucrarea propriu-zisa consta in realizarea mai multor cladiri cu functionalitati diferite, a retelei de drumuri de acces precum si a unui circuit auto.
Termenul de realizare a investitiei (proiectare si executie) a fost estimat la 35 de luni de la semnarea contractului.