See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de supervizare EXECUTIE LUCRĂRI AUTOSTRADA FOCȘANI – BACAU: LOT 1 FOCSANI – DOMNESTI TARG km 0+000 - km 35+600 LOT 2 DOMNESTI TARG – RACACIUNI km 35+600 - km 74+380 LOT 3 RACACIUNI - BACAU km 74+380 – km 95+902,35
Description: Obiectul contractelor Servicii de supervizare EXECUTIE LUCRĂRI AUTOSTRADA FOCȘANI – BACAU: LOT 1 FOCSANI – DOMNESTI TARG km 0+000 - km 35+600 LOT 2 DOMNESTI TARG – RACACIUNI km 35+600 - km 74+380 LOT 3 RACACIUNI - BACAU km 74+380 – km 95+902,35 va consta în furnizarea de servicii de supervizare de înaltă calitate, atât în timpul perioadei de execuție a lucrărilor, cât și pe parcursul perioadei de garanție a lucrărilor, în conformitate cu prevederile Caietului de Sarcini şi ale legislaţiei în domeniu. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziţie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire este cu 18 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabileşte un singur termen limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informaţiilor suplimentare, după cum urmează: cu 11 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Termenul de răspuns la clarificări a fost stabilit astfel încât operatorii economici să aibă o perioadă adecvată pentru analizarea documentaţiei de atribuire şi, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma răspunsurilor oferite de Autoritatea Contractantă. Pentru fiecare lot in parte, in conformitate cu prevederile art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea Contractantă optează pentru achiziționarea ulterioară de noi servicii similare de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție publică în cuantum de 7.918.900,37 lei, fără TVA, valoarea reprezentând 20% din valoarea estimată a contractului (fara sumele provizionate), iar Valoarea Estimată Totală a contractului /fiecarui lot (incluzând şi serviciile similare) va fi: 51.711.852,38 lei, fără TVA. Valoarea minimă a intervalului de la Secţiunea II.1.5 reprezintă valoarea estimată a prezenţei proceduri, în funcţie de care se va elabora şi evalua oferta, iar valoarea maximă a intervalului de la Secţiunea II.1.5 reprezintă valoarea estimată ce conţine atât valoarea estimată a prezenţei proceduri cât şi valoarea posibilelor servicii noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016.
Internal identifier: 16054368/2023/2691/S/12
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71520000 Construction supervision services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Servicii de supervizare EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA FOCȘANI – BACAU: LOT 1 FOCSANI – DOMNESTI TARG km 0+000 - km 35+600
Description: Obiectivele specifice ale contractului sunt furnizarea de servicii de supervizare de înalta calitate, atat in timpul perioadei de executie a lucrarilor, cat si pe parcursul perioadei de garantie a lucrarilor, in vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrările in conformitate cu obligațiile contractuale, in special in ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea si costul lucrărilor. Supervizorul va avea rolul de Supervizor conform prevederilor Conditiilor Contractului ,,Executie Lucrări Autostrada Focșani – Bacau, Lot 1 Focsani – Domnesti Targ km 0+000 - km 35+600”, respectiv a Condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, aprobate prin H.G. nr. 1/10.01.2018 cu modificarile si completarile ulterioare. În conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu respectarea articolului 24 din Contractul de servicii, eventualele modificări care pot interveni în perioada de derulare a contractului se referă la următoarele, fără a se limita la acestea: 1.Modificari ale partilor contractante; 2.Modificari care rezulta din necesitatea efectuarii unor studii suplimentare/expertize; 3.Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (ca de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc); 4.Modificari legislative sau de norme tehnice/stas-uri/normative/standarde pe parcursul derularii contractului; 5.Modificari generate de includerea/introducerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali; 6. Modificari generate de schimbarea/inlocuirea personalului cheie/non-cheie (altul decat expertii/persoanele care au facut obiectul punctarii in cadrul factorilor de evaluare aferenti criteriului de atribuire); 7.Modificările privind prelungirea termenelor de predare de catre Prestator a rapoartelor/livrabilelor specificate in contract sau modificari referitoare la verificarea si aprobarea raportelor/livrabilelor de catre Beneficiar 8. Modificarea Graficului de Activitati Gantt existent initial in cadrul Contractului pe parcursul Perioadei de Prestare a Serviciilor prin prisma realocarii personalului si/sau a resurselor/economiilor existente. 9.Realocarea resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii provenite din: a) neconsumarea zilelor lucratoare datorita nemobilizarii/demobilizarii/mobilizarii reduse a expertilor/personalului; b) probabilitatea ca anumite resurse sa nu mai fi consumate/necesare; c) aplicarea prevederilor art. 20.9 din Contractul de Servicii; d) neconsumarea zilelor lucratoare datorita semnarii cu intarziere a contractului de servicii fata de contractul de executie (in conditiile in care anumite etape ale contractului de executie au fost deja realizate); e) redistribuirea zilelor lucratoare intre experti/persoane si/sau intre etapele/fazele contractului de servicii in scopul corelarii serviciilor de supervizare cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiul fizic/progresul fizic al contractului de execuție lucrări; 10.Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor avand la baza modificarile mentionate la punctele de mai sus precum si in urmatoarele situatii: a) prelungirea duratei de executie a lucrarilor si/sau a perioadei de garantie a lucrarilor; b) necesitatea corelării perioadei de prestare a serviciilor cu durata/faza/etapa/ evoluția/ stadiul fizic/ progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări; c) intârzierea în execuția lucrărilor ca urmare a unor dificultăți întâmpinate de Antreprenor; d) suspendarea/rezilierea contractului de executie; e) aparitia unor reglementări/dispoziții ale Poliției Rutiere ulterior semnarii contractului de executie; f) apariția unor lucrări suplimentare in cadrul contractului de executie identificate după începerea lucrărilor; g) mobilizarea slabă și îndelungată a Antreprenorului; h) aparitia necesitatii utilizarii sumelor aferente rezervelor de implementare; i) aparitia necesitatii realocarii/utilizarii resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii; j) aparitia riscurilor privind obtinerea avizelor/permiselor/certificatelor/autorizatiilor ce trebuie obtinute de la terti; Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 24 din Contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in Contract.
Options:
Description of the options: In conformitate cu prevederile art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitia ulterioara de servicii noi similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de 7.918.900,37 Lei fara TVA, valoarea reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului (fara sumele provizionate). Valoarea Estimata Totala a contractului (inclusiv servicii noi similare) este de 51.711.852,38 Lei, fara TVA. A se vedea si informatiile din Sectiunea II.1.4.
Lot: LOT-0002
Title: Servicii de supervizare EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA FOCȘANI – BACAU: LOT 2 DOMNESTI TARG – RACACIUNI km 35+600 - km 74+380
Description: Obiectivele specifice ale contractului sunt furnizarea de servicii de supervizare de înalta calitate, atat in timpul perioadei de executie a lucrarilor, cat si pe parcursul perioadei de garantie a lucrarilor, in vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrările in conformitate cu obligațiile contractuale, in special in ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea si costul lucrărilor. Supervizorul va avea rolul de Supervizor conform prevederilor Conditiilor Contractului ,,Executie Lucrări Autostrada Focșani – Bacau, LOT 2 Domnesti Targ – Racaciuni km 35+600 - km 74+380”, respectiv a Condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, aprobate prin H.G. nr. 1/10.01.2018 cu modificarile si completarile ulterioare. În conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu respectarea articolului 24 din Contractul de servicii, eventualele modificări care pot interveni în perioada de derulare a contractului se referă la următoarele, fără a se limita la acestea: 1.Modificari ale partilor contractante; 2.Modificari care rezulta din necesitatea efectuarii unor studii suplimentare/expertize; 3.Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (ca de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc); 4.Modificari legislative sau de norme tehnice/stas-uri/normative/standarde pe parcursul derularii contractului; 5.Modificari generate de includerea/introducerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali; 6. Modificari generate de schimbarea/inlocuirea personalului cheie/non-cheie (altul decat expertii/persoanele care au facut obiectul punctarii in cadrul factorilor de evaluare aferenti criteriului de atribuire); 7.Modificările privind prelungirea termenelor de predare de catre Prestator a rapoartelor/livrabilelor specificate in contract sau modificari referitoare la verificarea si aprobarea raportelor/livrabilelor de catre Beneficiar 8. Modificarea Graficului de Activitati Gantt existent initial in cadrul Contractului pe parcursul Perioadei de Prestare a Serviciilor prin prisma realocarii personalului si/sau a resurselor/economiilor existente. 9.Realocarea resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii provenite din: a) neconsumarea zilelor lucratoare datorita nemobilizarii/demobilizarii/mobilizarii reduse a expertilor/personalului; b) probabilitatea ca anumite resurse sa nu mai fi consumate/necesare; c) aplicarea prevederilor art. 20.9 din Contractul de Servicii; d) neconsumarea zilelor lucratoare datorita semnarii cu intarziere a contractului de servicii fata de contractul de executie (in conditiile in care anumite etape ale contractului de executie au fost deja realizate); e) redistribuirea zilelor lucratoare intre experti/persoane si/sau intre etapele/fazele contractului de servicii in scopul corelarii serviciilor de supervizare cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiul fizic/progresul fizic al contractului de execuție lucrări; 10.Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor avand la baza modificarile mentionate la punctele de mai sus precum si in urmatoarele situatii: a) prelungirea duratei de executie a lucrarilor si/sau a perioadei de garantie a lucrarilor; b) necesitatea corelării perioadei de prestare a serviciilor cu durata/faza/etapa/ evoluția/ stadiul fizic/ progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări; c) intârzierea în execuția lucrărilor ca urmare a unor dificultăți întâmpinate de Antreprenor; d) suspendarea/rezilierea contractului de executie; e) aparitia unor reglementări/dispoziții ale Poliției Rutiere ulterior semnarii contractului de executie; f) apariția unor lucrări suplimentare in cadrul contractului de executie identificate după începerea lucrărilor; g) mobilizarea slabă și îndelungată a Antreprenorului; h) aparitia necesitatii utilizarii sumelor aferente rezervelor de implementare; i) aparitia necesitatii realocarii/utilizarii resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii; j) aparitia riscurilor privind obtinerea avizelor/permiselor/certificatelor/autorizatiilor ce trebuie obtinute de la terti; Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 24 din Contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in Contract.
Lot: LOT-0003
Title: Servicii de supervizare EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA FOCȘANI – BACAU: LOT 3 RACACIUNI - BACAU km 74+380 – km 95+902,35
Description: Obiectivele specifice ale contractului sunt furnizarea de servicii de supervizare de înalta calitate, atat in timpul perioadei de executie a lucrarilor, cat si pe parcursul perioadei de garantie a lucrarilor, in vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrările in conformitate cu obligațiile contractuale, in special in ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea si costul lucrărilor. Supervizorul va avea rolul de Supervizor conform prevederilor Conditiilor Contractului ,,Executie Lucrări Autostrada Focșani – Bacau, LOT 3 RACACIUNI - Bacau km 74+380 – km 95+902,35”, respectiv a Condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, aprobate prin H.G. nr. 1/10.01.2018 cu modificarile si completarile ulterioare. În conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu respectarea articolului 24 din Contractul de servicii, eventualele modificări care pot interveni în perioada de derulare a contractului se referă la următoarele, fără a se limita la acestea: 1.Modificari ale partilor contractante; 2.Modificari care rezulta din necesitatea efectuarii unor studii suplimentare/expertize; 3.Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (ca de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc); 4.Modificari legislative sau de norme tehnice/stas-uri/normative/standarde pe parcursul derularii contractului; 5.Modificari generate de includerea/introducerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali; 6. Modificari generate de schimbarea/inlocuirea personalului cheie/non-cheie (altul decat expertii/persoanele care au facut obiectul punctarii in cadrul factorilor de evaluare aferenti criteriului de atribuire); 7.Modificările privind prelungirea termenelor de predare de catre Prestator a rapoartelor/livrabilelor specificate in contract sau modificari referitoare la verificarea si aprobarea raportelor/livrabilelor de catre Beneficiar 8. Modificarea Graficului de Activitati Gantt existent initial in cadrul Contractului pe parcursul Perioadei de Prestare a Serviciilor prin prisma realocarii personalului si/sau a resurselor/economiilor existente. 9.Realocarea resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii provenite din: a) neconsumarea zilelor lucratoare datorita nemobilizarii/demobilizarii/mobilizarii reduse a expertilor/personalului; b) probabilitatea ca anumite resurse sa nu mai fi consumate/necesare; c) aplicarea prevederilor art. 20.9 din Contractul de Servicii; d) neconsumarea zilelor lucratoare datorita semnarii cu intarziere a contractului de servicii fata de contractul de executie (in conditiile in care anumite etape ale contractului de executie au fost deja realizate); e) redistribuirea zilelor lucratoare intre experti/persoane si/sau intre etapele/fazele contractului de servicii in scopul corelarii serviciilor de supervizare cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiul fizic/progresul fizic al contractului de execuție lucrări; 10.Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor avand la baza modificarile mentionate la punctele de mai sus precum si in urmatoarele situatii: a) prelungirea duratei de executie a lucrarilor si/sau a perioadei de garantie a lucrarilor; b) necesitatea corelării perioadei de prestare a serviciilor cu durata/faza/etapa/ evoluția/ stadiul fizic/ progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări; c) intârzierea în execuția lucrărilor ca urmare a unor dificultăți întâmpinate de Antreprenor; d) suspendarea/rezilierea contractului de executie; e) aparitia unor reglementări/dispoziții ale Poliției Rutiere ulterior semnarii contractului de executie; f) apariția unor lucrări suplimentare in cadrul contractului de executie identificate după începerea lucrărilor; g) mobilizarea slabă și îndelungată a Antreprenorului; h) aparitia necesitatii utilizarii sumelor aferente rezervelor de implementare; i) aparitia necesitatii realocarii/utilizarii resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii; j) aparitia riscurilor privind obtinerea avizelor/permiselor/certificatelor/autorizatiilor ce trebuie obtinute de la terti; Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 24 din Contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in Contract.