271890-2021 - ResultRomania-Sfântu Gheorghe: Engineering design services for the construction of civil engineering works
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de elaborare documentații tehnico-economice etapa PAC, PTE și detalii de execuție, inclusiv asistență tehnică din partea proiectantului pentru intervențiile cuprinse în proiectul „Reducerea emisiilor de carbon în municipiul Sfântu Gheorghe prin investiţii bazate pe Planul de Mobilitate Urbană Durabilă” – Componenta 3 – „Infrastructura rutieră”
Reference number: 4404605_2021_PAAPD1167979
II.1.2.
Main CPV code
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.1.4.
Short description
Obiectivele specifice ale contractului de prestări servicii sunt: elaborarea documentaților tehnico-economice pentru fazele III si IV (conf. HG907/2016) si furnizarea de asistenta tehnica pe perioada de achiziţie a lucrărilor de execuţie si pe perioada execuţiei a lucrărilor, realizată conform planificării stabilite la nivel de autoritate contractantă în vederea execuției de lucrări pentru realizarea și punerea în funcțiune.
Prin finalizarea prezentei proceduri de achiziţie se urmărește semnarea unui contract de prestări servicii pentru elaborarea a trei seturi de documentații tehnico-economice aferente – PTE + DDE + PAC, conform art. 1 alin. (2) din Hotărârea de Guvern nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, inclusiv asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada derulării procedurii de achiziţie a lucrărilor și pe perioada de execuţie a lucrărilor.
Documentatiile tehnico-economice vor urmări sa detalieze obiectele de investiție cuprinse in documentațiile tehnice întocmite anterior, anexa la prezenta documentație de achiziţie:
A. amenajarea căii de rulare a infrastructurii rutiere pe care circulă transportul public, amenajarea trotuarelor și realizarea unor piste pentru bicicliști;
B. amenajare pistă pentru biciclişti pe digul râului Olt între intersecţia pârâului Arcuş cu drumul naţional DN12 şi satul Chilieni;
C. pod pietonal și pentru bicicliști peste râul Olt cu legare piste de bicicliști la strada Lt. Păiș David și Nicolae Iorga.
Valoare estimată totală fără TVA a serviciului este de 1 075 415,96 RON.
Termenul pana la care se pot solicita clarificari de la autoritatea contractanta este de 20 de zile inainte de data depunere a ofertelor.
Termenul pana la care autoritatea contractanta raspunde la solicitarile de clarificari este de șase zile inainte de data de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322300 Bridge-design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitatea și natura serviciilor sunt cele mentionate in Caietul de sarcini, parte a documentatiei de atribuire