278697-2023 - ResultRomania-București: Technical inspection and testing services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de testare și diagnosticare și servicii de asistență tehnică specializată pentru vanele acționate electric (MOV) și vanele acționate pneumatic (AOV) din CNE Cernavodă
Reference number: 10874881/2022/497.04
II.1.2.
Main CPV code
71630000 Technical inspection and testing services
II.1.4.
Short description
Achiziția are ca obiect servicii de testare/diagnosticare pentru actionarile AOV (Air Operated Valve) si MOV (Motor Operated Valve) de la CNE Cernavodă Unitatea 1 și 2, precum și servicii de asistență tehnică specializată, la solicitarea Achizitorului, în cadrul unei perioade contractuale de 48 de luni.
Termenul limita in care entitatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare: a 11-a zi dinainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut. Numarul zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Solicitarile de clarificari care vor fi transmise in SEAP in legatura cu documentatia de atribuire vor fi formulate obligatoriu in limba romana. Toate solicitarile de clarificari care au fost transmise SEAP numai in limba engleza vor fi formulate si in limba romana si retransmise in SEAP. Entitatea contractanta va raspunde numai solicitarilor de clarificari formulate/ reformate in limba romana.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Achiziția are ca obiect urmatoarele servicii:
A. Servicii de testare/diagnosticare vane MOV și AOV, constând în principal în:
• Inspecții vizuale „on-line/off-line”;
• Testare/diagnosticare vane MOV și AOV;
• Curățare/ungere tije vane MOV și AOV;
• Analiza rezultatelor activităților de inspecție și testare/diagnosticare și formularea recomandărilor de remediere a deficiențelor;
• Reglarea vanelor AOV și MOV pentru aducerea acestora la parametrii din MCS/RCS („Machine Coordinate System/Reference Coordinate System”).
Activitățile de mai sus se vor desfășura în perioada Opririlor Planificate (OP) ale Unitatilor 1 si 2 programate din 2023, 2024, 2025 și 2026.
Se vor testa în medie un număr de 120 de vane în fiecare an.
B. Servicii de asistență tehnica specializată pentru acționările vanelor, la cererea Achizitorului – maxim 4 intervenții în perioada contractului (1 intervenție = 5 zile x 8 ore/zi).
Serviciile vor fi asigurate în conformitate cu cerințele si caracteristicile tehnice si de performanta solicitare in Caietul de sarcini CR#36917 Rev. 0.