See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare 25 Microbuze electrice 16+1 locuri, aferente proiectului “Dotarea cu microbuze electrice pentru elevi ai unităților de învățământ preuniversitar care funcționează în localitățile eligibile de pe raza Județului Constanța”
Description: În cadrul acestui contract vor fi achiziționate un număr de 25 Microbuze electrice 16+1 locuri, aferente proiectului “Dotarea cu microbuze electrice pentru elevi ai unităților de învățământ preuniversitar care funcționează în localitățile eligibile de pe raza Județului Constanța”. Contractul de finanțare nr. 11995/12.09.2023, între Ministerul Educației, în calitate de coordonator de reforme și/sau investiții, responsabil pentru componenta C15 – Educație a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și Consiliul Județean Constanța, în calitate de Beneficiar. Perioada de implementare a proiectului, este de la data semnării contractului până la data de 31.12.2024. În cazul în care perioada de implementare a proiectului se va prelungi în baza unui act adițional încheiat între Ministerul Educației și UAT Județul Constanța, termenele contractului ce fac obiectul acestei achiziții pot fi modificate prin act adițional (durata contractului, termen de livrare), conform prevederilor legislației în domeniul achizițiilor publice. U.A.T. Județul Constanța implementează proiectul “Dotarea cu microbuze electrice pentru elevi ai unităților de învățământ preuniversitar care funcționează în localitățile eligibile de pe raza Județului Constanța”, finanţat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, în cadrul apelului “Microbuze electrice pentru elevi”, pilonul VI – Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație, Reforma 6: Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar, Investiția 10: Dezvoltarea rețelei de școli verzi și achiziționarea de microbuze verzi. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare, numai prin SICAP, cu cel puțin 18 zile înainte de data limită de depunere stabilită pentru depunerea ofertelor, conform art. 160 alin. (1) și alin. (2) din Legea 98/2016. În măsura în care solicitările de clarificări sau informații suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut anterior, răspunsurile autorității contractante vor fi publicate în SICAP cu cel puțin 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 alin.(2) din Legea 98/2016, autoritatea contractantă urmând să nu dea curs solicitărilor adresate prin altă modalitate de comunicare sau la un alt termen decât cel stabilit.
Internal identifier: PAAP nr. inreg.36773/20.10.2023.
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144900 Electric vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractului de achiziție publică ce se dorește a fi atribuit este de furnizare a unui număr de 25 Microbuze electrice 16+1 locuri, aferente proiectului “Dotarea cu microbuze electrice pentru elevi ai unităților de învățământ preuniversitar care funcționează în localitățile eligibile de pe raza Județului Constanța”. Contractul de finanțare nr. 11995/12.09.2023. Prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României, linia de finanţare aferentă Investiţiei 10: Dezvoltarea reţelei de şcoli verzi şi achiziţionarea de microbuze verzi, Unitatea Administrativ - Teritorială Judeţul Constanța, prin Consiliul Judeţean, beneficiar al apelului de proiecte “MICROBUZE ELECTRICE PENTRU ELEVI”, achiziţionează microbuze electrice cu capacitate de 16 + 1 locuri pe scaune, pentru dotarea unităţilor de învăţământ preuniversitar care funcţionează în localităţile eligibile ale judeţului. Obiectivul acestui proiect vizează îmbunătățirea condițiilor de transport pentru elevi, prin furnizarea de microbuze școlare “verzi” (electrice), ecologice, prietenoase cu mediul și cu un consum energetic redus, facilitând astfel accesul copiilor și tinerilor la educație, prin protejarea mediului înconjurător în același timp. Prin proiect, se dorește crearea unei infrastructuri școlare moderne prin achiziționarea de microbuze electrice pentru elevi la nivelul unităților de învățământ preuniversitar care funcționează în localitățile eligibile de pe raza județului Constanța. Având în vedere că, școlile din mediul rural sunt mai puțin accesibile și dispun de puține variante de transport, iar școlile din mediul urban au înmatriculați elevi care nu locuiesc în apropierea unităților de învățământ, parcurgând distanțe lungi către școală, prin prezentul proiect, Consiliul Județean Constanța, va urmări îmbunătățirea condițiilor de transport prin achiziționarea de microbuze școlare “verzi”. În acest sens, proiectul creează premise ale asigurării egalității de șanse tuturor elevilor și copiilor la nivel județean, urmărindu-se astfel, asigurarea mijloacelor de deplasare pentru elevi, facilitând accesul la educație de calitate a acestora, cu protejarea mediului, în același timp. O componentă importantă a educaţiei pentru mediu o reprezintă asigurarea mobilităţii prin microbuze electrice, prietenoase cu mediul şi cu un consum energetic redus, asigurând mijloace de deplasare pentru elevii aflaţi în zone cu populaţie scăzută, facilitând accesul la educaţie de calitate a acestora, cu protejarea mediului în acelaşi timp. Investiţiile viitoare, în special prin PNRR, vizează îmbunătăţirea condiţiilor de transport în zonele slab deservite prin furnizarea de microbuze şcolare "verzi”. Prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă al României, linia de finanţare aferentă Investiţiei 10: Dezvoltarea reţelei de şcoli verzi şi achiziţionarea de microbuze verzi, Unitatea Administrativ - Teritorială Judeţul Constanța, prin Consiliul Judeţean, beneficiar al apelului de proiecte “MICROBUZE ELECTRICE PENTRU ELEVI”, achiziţionează microbuze electrice cu capacitate de 16 + 1 locuri pe scaune, pentru dotarea unităţilor de învăţământ preuniversitar care funcţionează în localităţile eligibile ale judeţului. Scopul aceastei investiţii vizează tranziţia spre "verde”, care reprezintă punctul central al agendei Uniunii Europene pentru următorul deceniu, iar sistemele de învăţământ joacă un rol important în aceste demersuri. Investiţia în microbuze electrice pentru elevi va contribui la indeplinirea obiectivelor asumate pentru realizarea indicatorilor din domeniul climei şi din domeniul digital.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34913000 Miscellaneous spare parts, 50112000 Repair and maintenance services of cars, 71356300 Technical support services