281187-2023 - ResultRomania-Craiova: Evaluation consultancy services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de evaluare tehnică şi financiară a cererilor de finantare depuse in cadrul Programului Regional 2021 – 2027 in Regiunea Sud-Vest Oltenia pentru proiectele ce urmeaza a fi depuse in perioada 2022-2026
Reference number: 11642243_2022_PAAPD1371144
II.1.2.
Main CPV code
79419000 Evaluation consultancy services
II.1.4.
Short description
Servicii de evaluare tehnică şi financiară a cererilor de finantare depuse in cadrul Programului Regional 2021 – 2027 in Regiunea Sud-Vest Oltenia pt proiectele ce urmeaza a fi depuse in perioada 2022-2026, respectiv:
1. Activitatea 1 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate documentaţii tehnico-economice (de tipul SF/DALI/PT/studiu de oportunitate/ documentația privind imunizarea la schimbările climatice (conform Comunicării Comisiei Europene - Orientări tehnice referitoare la imunizarea infrastructurii la schimbările climatice în perioada 2021-2027 (2021/C 373/01)), inclusiv efectuarea vizitei pe teren;
2. Activitatea 2 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate documentaţii de tipul plan de afaceri, fără efectuarea vizitei pe teren;
3. Activitatea 3 - Puncte de vedere (cu posibilitatea completării de grile) de specialitate emise de experții evaluatori specifici, formulate la solicitarea ADR Sud-Vest Oltenia pentru cereri de finanțare/contracte de finanțare şi/sau formularea de puncte de vedere asupra contestațiilor depuse de către solicitanții de finanțare cu privire la procesul de evaluare tehnică/financiară;
4. Activitatea 4 - Evaluarea din punct de vedere tehnic a proiectelor tehnice PT realizate în perioada de contractare/actualizare de PT în perioada de implementare a contractelor de finanțare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Cantități minime și maxime estimate pentru întregul acord-cadru
Activitatea 1 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate şi documentaţii tehnico-economice (de tipul SF/DALI/PT/studiu de oportunitate/ documentația privind imunizarea la schimbările climatice (conform Comunicării Comisiei Europene - Orientări tehnice referitoare la imunizarea infrastructurii la schimbările climatice în perioada 2021-2027 (2021/C 373/01), inclusiv efectuarea vizitei pe teren - Cantități minime 20, Cantități maxime - 700;
Activitatea 2 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate documentaţii de tipul plan de afaceri, fără efectuarea vizitei pe teren - Cantități minime - 50; Cantități maxime - 2100;
Activitatea 3 - Puncte de vedere (cu posibilitatea completării de grile) de specialitate emise de experții evaluatori specifici, formulate la solicitarea ADR Sud-Vest Oltenia pentru cereri de finanțare/contracte de finanțare şi/sau formularea de puncte de vedere asupra contestațiilor depuse de către solicitanții de finanțare cu privire la procesul de evaluare tehnică/financiară - Cantități minime - 1; Cantități maxime - 2100;
Activitatea 4 - Evaluarea din punct de vedere tehnic a proiectelor tehnice PT realizate în perioada de contractare/actualizare de PT în perioada de implementare a contractelor de finanțare - Cantități minime - 20; Cantități maxime - 900.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent: 2.443.503,75 lei. Frecvența estimată a contractelor subsecvente ce urmează să fie atribuite: câte 4 contracte pe an, cu o frecvență trimestrială, în funcţie de numărul de cereri de finanțare depuse şi de eventualele decizii de realocări de fonduri pe unele priorităţi de investiţii.
Estimări de cantități minime și maxime ale unui singur contract subsecvent:
Activitatea 1 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate şi documentaţii tehnico-economice (de tipul SF/DALI/PT/studiu de oportunitate/ documentația privind imunizarea la schimbările climatice (conform Comunicării Comisiei Europene - Orientări tehnice referitoare la imunizarea infrastructurii la schimbările climatice în perioada 2021-2027 (2021/C 373/01)), inclusiv efectuarea vizitei pe teren - Cantități minime - 1, Cantități maxime -175;
Activitatea 2 - Evaluarea din punct de vedere tehnic şi financiar a cererilor de finanţare pentru proiectele depuse în cadrul apelurilor de proiecte aferente priorităţilor de investiţii ale PR 2021-2027 care au anexate documentaţii de tipul plan de afaceri, fără efectuarea vizitei pe teren - Cantități minime - 3; Cantități maxime-525;
Activitatea 3 - Puncte de vedere (cu posibilitatea completării de grile) de specialitate emise de experții evaluatori specifici, formulate la solicitarea ADR Sud-Vest Oltenia pentru cereri de finanțare/contracte de finanțare şi/sau formularea de puncte de vedere asupra contestațiilor depuse de către solicitanții de finanțare cu privire la procesul de evaluare tehnică/financiară - Cantități minime:1; Cantități maxime - 525;
Activitatea 4 - Evaluarea din punct de vedere tehnic a proiectelor tehnice PT realizate în perioada de contractare/actualizare de PT în perioada de implementare a contractelor de finanțare -
Cantități minime - 1; Cantități maxime - 225.
• minim 1 proiect – maxim 175 proiecte pentru activitatea 1;
• minim 3 proiecte - maxim 525 proiecte pentru activitatea 2;
• minim 1 punct de vedere - maxim 525 puncte de vedere/contestații pentru activitatea 3;
• minim 1 proiect – maxim 225 proiecte pentru activitatea 4.
Un contract subsecvent poate avea ca obiect, oricare din activitățile 1,2, 3 si 4.
Valoarea estimată fără TVA a celui mai mare Contract Subsecvent: 2.443.503,75 RON