2. Procedure
Procedure
Title: System för automatiserad laboratoriedrift
Description: Region Dalarna avser att upphandla ett heltäckande system för automatiserad laboratoriedrift, vilket inkluderar analysutrustning för allmänkemi, immunkemi och serologi i Falun, Mora och Avesta. Systemet ska inkludera allt som behövs för att leverera ett provsvar, från mottagning av prover till rapportering till Laboratorieinformationssystem (LIS) och öka automatiseringsgraden för att minska manuella moment.
Internal identifier: HSN 2025/8563
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
Additional classification (cpv): 33100000 Medical equipments, 38432000 Analysis apparatus
5. Lot
Lot: LOT-0000