See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lucrări de reparaţii şi întreţinere străzi, alei, trotuare şi parcări în municipiul Craiova
Description: Autoritatea contractantă - Municipiul Craiova intenţionează să încheie un acord-cadru, pentru Lucrări de reparaţii şi întreţinere străzi, alei, trotuare şi parcări în municipiul Craiova, conform cerintelor caietului de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Achizitia este necesara în scopul satisfacerii cerinţelor desfăşurării traficului rutier în condiţii de siguranţă şi confort deplin, precum şi pentru conservarea patrimoniului rutier, administratorii drumurilor publice executand periodic lucrări de reparaţii a drumurilor, trotuarelor şi aleilor. Lucrările care fac obiectul acordului-cadru sunt detaliate în cuprinsul caietului de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Cantitaţile minime şi maxime estimate pe durata Acordului-cadru, precum şi pentru un contract subsecvent sunt prezentate în Anexele nr.1-4 la Caietul de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Acestea reprezintă estimări ale cantităților care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a acordului-cadru, acestea putând fi mai mici, egale sau mai mari față de cele estimate, în funcție de necesitățile autoritații contractante. Modificarea Acordului-cadru/contractului de achiziție publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea Acordului-cadru/ contractului de achiziție publică in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile și condițiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. In conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va transmite raspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Internal identifier: 4417214-2022-III...
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233142 Road-repair works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrări de reparaţii şi întreţinere străzi, alei, trotuare şi parcări în municipiul Craiova, conform cerintelor caietului de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Estimări ale cantităților minime și maxime, pe categorii de lucrări, care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a Acordului-cadru: - Cantitate maximă acord cadru: conform Anexa nr.2 la caietul de sarcini nr. 243928/17.07.2023; - Cantitate minimă acord cadru: conform Anexa nr.1 la caietul de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata Acordului-cadru: - Cantitate maximă contract subsecvent: conform Anexa nr.4 la caietul de sarcini nr. 243928/17.07.2023; - Cantitate minimă contract subsecvent: conform Anexa nr.3 la caietul de sarcini nr. 243928/17.07.2023. Notă: - Contractele subsecvente vor fi încheiate în funcție de necesitățile efective ale autorității contractante. - Nu se vor atribui contracte subsecvente de tipuri sau natură diferite unele faţă de altele. - Cantităţile minime și maxime menționate reprezintă estimări ale cantităților care ar putea fi solicitate pe întreaga durată a acordului-cadru, acestea putând fi mai mici, egale sau mai mari față de cele estimate, în funcție de necesitățile autoritații contractante. Modificarea Acordului-cadru, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea Acordului-cadru in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii.
Internal identifier: 1