2. Procedure
Procedure
Title: Ηλεκτρονικός Ανοικτός Διεθνής Άνω των Ορίων Διαγωνισμός για τη προμήθεια και θέση σε λειτουργία «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΤΗΣ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Ν. 5256/2025 ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΚΑΜΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία ενός ηλεκτρονικού συστήματος ενίσχυσης της οδικής ασφάλειας σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 5256/2025, με την λειτουργία ψηφιακών καμερών για την διαπίστωση τροχαίων παραβάσεων για την συλλογή και οπτικοποίηση των δεδομένων και την πρόσθετη καταγραφή και ανάλυση συνθηκών του οδικού δικτύου και της κυκλοφοριακής κίνησης του λεκανοπεδίου της Αθήνας, που αφορούν τις συνθήκες που κινούνται τα οχήματα της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems, 32441200 Telemetry and control equipment, 35125100 Sensors, 38651600 Digital cameras
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: TMHMA 1
Description: Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία ενός ηλεκτρονικού συστήματος ενίσχυσης της οδικής ασφάλειας σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 5256/2025, με την λειτουργία ψηφιακών καμερών για την διαπίστωση τροχαίων παραβάσεων για την συλλογή και οπτικοποίηση των δεδομένων και την πρόσθετη καταγραφή και ανάλυση συνθηκών του οδικού δικτύου και της κυκλοφοριακής κίνησης του λεκανοπεδίου της Αθήνας, που αφορούν τις συνθήκες που κινούνται τα οχήματα της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε. Στο πλαίσιο αυτό, για την διευκόλυνση της λήψης αποφάσεων εκ των αρμοδίων αρχών καθώς και στη συγκέντρωση και αποστολή στον αρμόδιο φορέα με αυτόματο τρόπο οδηγικών παραβάσεων χωρίς οιαδήποτε παρεμβολή ή ανάλυση εκ μέρους της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε., καθώς και για την ανάλυση της ροής της κυκλοφορίας με την καταγραφή δεδομένων σχετικά με τα πρότυπα κυκλοφορίας και τα σημεία συμφόρησης επιτρέπεται η λήψη εικόνας και καταγραφής από τις υπό προμήθεια και εγκατάσταση κάμερες. Το σύστημα θα αξιοποιεί σύγχρονες ψηφιακές κάμερες και τεχνολογίες ανάλυσης δεδομένων, τεχνητής νοημοσύνης και αισθητήρων ανίχνευσης κίνησης. Με τη χρήση τεχνολογιών όπως ΙοΤ αισθητήρων, διασύνδεσης σε πραγματικό χρόνο, συλλογής και επεξεργασίας μεγάλων δεδομένων (Big Data), ανάλυσης μέσω τεχνητής νοημοσύνης θα αποτελέσει ένα κρίσιμο εργαλείο για την κατανόηση, το σχεδιασμό και τη βελτιστοποίηση της λειτουργίας των οχημάτων της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε. Ο εν λόγω διαγωνισμός διενεργείται , αφού προηγουμένως διενεργείται πιλοτικό πρόγραμμα καταγραφής και βεβαίωσης παραβάσεων με την ίδια τεχνολογία και λογισμικό, για το οποίο έχουν εκπονηθεί οι απαιτούμενες μελέτες αντικτύπου επί της προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, όπως και επί των θεμελιωδών δικαιωμάτων λόγω της χρήσης λογισμικού τεχνητής νοημοσύνης. Έτσι, η ΟΣΥ έχει ήδη εκκινήσει τις σχετικές διαδικασίες για την εξασφάλιση τυχόν απαιτούμενων πρόσθετων μέτρων αναφορικώς με την συμμόρφωση προς την νομοθεσία περί προστασίας προσωπικών δεδομένων (εργαζομένων και τρίτων, πολιτών) και περί χρήσεως λογισμικού τεχνητής νοημοσύνης. Ο παρών διαγωνισμός προσβλέπει στη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού συστήματος με σκοπό τη δημιουργία ενός σύγχρονου και αποτελεσματικού μηχανισμού άμεσου εντοπισμού και καταγραφής των παραβάσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ., 5209/2025, Α’ 100) σε χώρους δημόσιας κυκλοφορίας, μέσω συστημάτων καταγραφής με κάμερες ώστε να εκσυγχρονιστεί η διαδικασία βεβαίωσης των τροχονομικών παραβάσεων με τη χρήση ψηφιακών μέσων και, ειδικότερα, με τη δημιουργία ενός ενιαίου εθνικού πληροφοριακού συστήματος, το οποίο, αξιοποιώντας τις απαραίτητες διαλειτουργικότητες και ειδικές διεπαφές, επιταχύνει τη διαδικασία σε όλα τα στάδια: από τον εντοπισμό της τροχονομικής παράβασης έως την τελική πληρωμή του προστίμου, σε μηδενικούς χρόνους κατά τα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών χωρών. Η λειτουργία του ζητούμενου συστήματος εντάσσεται σε ένα σύγχρονο, ολοκληρωμένο και ψηφιοποιημένο σύστημα με το οποίο ενισχύεται η οδική ασφάλεια, γίνεται ασφαλέστερο το συγκοινωνιακό έργο, βελτιώνεται η ασφάλεια εποχούμενων, επιβατών και πεζών πολιτών και επιπλέον ενισχύεται η ευνομούμενη συμπεριφορά προς όφελος του ευρύτερου κοινωνικού συμφέροντος , αλλά και των φορέων παροχής οδικού συγκοινωνιακού έργου , δηλαδή της ΟΣΥ. Επιπλέον, σε ένα περιβάλλον όπου η αυξημένη επιβατική κίνηση απαιτεί προηγμένες λύσεις διαχείρισης, η εφαρμογή του συστήματος καταγραφής, ανάλυσης των συνθηκών του οδικού δικτύου, κυκλοφοριακής κίνησης και καταγραφής των τροχαίων παραβάσεων, αναμένεται να συμβάλει σημαντικά στην ασφάλεια των επιβατών, καθώς και στην αναβάθμιση της συνολικής λειτουργίας της ΟΣΥ, διασφαλίζοντας ταχύτερη και πιο οργανωμένη εξυπηρέτηση των επιβατών, ενώ θα προσφέρει πολύτιμα δεδομένα συνεχή βελτίωση των διαδρομών και διαδικασιών του. Σκοπός του έργου είναι η υλοποίηση-εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία ενός συστήματος, το οποίο θα δώσει τη δυνατότητα στην Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε. για την συλλογή των αναγκαίων στοιχείων για τις συνθήκες του οδικού δικτύου, κυκλοφοριακής κίνησης, για τις αναγκαίες παρεμβάσεις των αρμοδίων αρχών, καθώς και την οn-line καταγραφή τροχαίων παραβάσεων των οχημάτων της ΟΣΥ, την ανάλυση της κίνησης των οχημάτων που κινούνται μπροστά από τα λεωφορεία της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε., αλλά και της δομικής υγείας των οδικών υποδομών, διευκολύνοντας την έγκαιρη ανίχνευση συμφορήσεων, την πρόληψη καθυστερήσεων και την βελτιστοποίηση των δρομολογίων με απώτερο στόχο την ασφάλεια και καλύτερη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού, οδηγώντας σε βελτιστοποίηση των παρεχόμενων υπηρεσιών και αύξηση της αποδοτικότητας. Τα αναμενόμενα αποτελέσματα από την υλοποίηση του εν λόγω έργου είναι τα εξής: • Ενίσχυση της ασφάλειας του οχήματος και επιβατών (μέσω της ανάλυσης κίνησης, αλλά και της ποιότητας οδικών αρτηριών). • Περιορισμός του λειτουργικού κόστους της Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε. • Βελτιστοποίηση δρομολογίων (μέσω της ανάλυση κίνησης). • Βελτίωση της εξυπηρέτησης επιβατών • Ψηφιακή αναβάθμιση των διαδικασιών • Βελτίωση των υπαρχουσών γραμμών ή ανάπτυξη νέων βάσει πραγματικής ανάλυσης δεδομένων • Διευκόλυνση της Πολιτείας με άμεση οn-line καταγραφή τροχαίων παραβάσεων Το υπό προμήθεια σύστημα, θα υλοποιηθεί σε διακόσια πενήντα (250) επιλεγμένα λεωφορεία, τα οποία θα υποδειχθούν από την Ο.ΣΥ. Μ.Α.Ε. Ειδικότερα, το σύνολο των πληροφοριών που αφορούν τροχαίες παραβάσεις θα διαβιβάζονται όπου και όπως νομίμως προβλέπεται, και το σύστημα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να συνεργάζεται και να διαλειτουργεί με οιοδήποτε ενιαίο ηλεκτρονικό σύστημα Ψηφιακής Καταγραφής & Διαχείρισης παραβάσεων Κ.Ο.Κ. και προστίμων, του αρμόδιου φορέα διαχείρισης δικτύου καμερών, του αναδόχου υποχρεούμενου να προβεί σε οιαδήποτε αναγκαία παραμετροποίηση.