See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Delegarea prin concesiune a gestiunii activităților de colectare și transport a deșeurilor municipale pe raza județului Harghita și de operare a stațiilor de transfer de la Corund, Miercurea Ciuc și a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la Toplița, Gheorgheni, Bălan, Corund, Miercurea Ciuc, Cristuru Secuiesc, Vlăhița si Sânsimion
Description: Contractul va asigura prestarea continua a serviciului pe o durata de 96 luni. Serviciile care fac obiectul procedurii de delegare sunt: (1) Serviciul public de salubrizare a localităților face parte din sfera serviciilor comunitare de utilități publice și se desfășoară sub controlul, conducerea coordonarea ale asociațiilor de dezvoltare intercomunitară, în scopul salubrizării localităților. (2) Serviciul public de salubrizare a localităților, denumit în continuare serviciu de salubrizare, se organizează pentru satisfacerea nevoilor comunităților locale ale unităților administrativ-teritoriale. (3) Serviciul de salubrizare cuprinde următoarele activități: a) colectarea separată și transportul separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale din industrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat; b) operarea centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice; c) transferul deșeurilor municipale în stații de transfer, inclusiv transportul separat al deșeurilor reziduale la depozitele de deșeuri nepericuloase și/sau la instalațiile integrate de tratare, al deșeurilor de hârtie, metal, plastic și sticlă colectate separat la stațiile de sortare și al biodeșeurilor la instalațiile de compostare și/sau de digestie anaerobă;
Internal identifier: 26134952202501
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contract de delegare (colectare și transport) prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare al unităților administrativ teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitara ADI SIMD Harghita din județul Harghita. Informații detaliate privind cantitățile și costurile se regăsesc în cadrul documentației de atribuire. Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 21 de zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde tuturor clarificărilor printr-un răspuns consolidat cu 16 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor. Cantități anuale estimate: conform caiet de sarcini. Redevența este de 5.055.402,48 lei/an, valoarea aferenta procentului de cheltuieli cu diverse si neprevăzute este 0 (zero) lei.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232470 Waste transfer station, 90511000 Refuse collection services, 90511100 Urban solid-refuse collection services, 90511200 Household-refuse collection services, 90512000 Refuse transport services