See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: RENOVAREA INTEGRATA (consolidare seismica si renovare energetica moderata) si RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ SAU APROFUNDATĂ A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE - blocuri de locuinte din Sectorul 3
Description: RENOVAREA INTEGRATA (consolidare seismica si renovare energetica moderata) si RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ SAU APROFUNDATĂ A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE - blocuri de locuinte din Sectorul 3 VALOAREA TOTALA A ACORDULUI CADRU 4.521.181.002,11 LEI FARA TVA VALOAREA CELUI MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT 77.619.285,81 LEI FARA TVA CANTITATILE MINIME SI MAXIME ALE ACORDULUI CADRU SI ALE CONTRACTULUI SUBSECVENT SE REGASESC ANEXATE LA PREZENTA DOCUMENTATIE, SUB DENUMIREA DE „cantitati minime si maxime ale acordului-cadru”. CANTITATEA CELUI MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT (are in componenta si lucrari de consolidare). Acordul-cadru se va incheia cu maxim 5 operatori economici. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a suplimenta acordul cadru, suplimentarea putand fi realizata atat valoric cat si cantitativ în conformitate cu legislatia incidenta. Asa cum rezulta din dispoziţiile art. 20 lit. f) din HG nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, cantitatile minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileşte iniţial in documentaţia de atribuire, si ulterior in acordul-cadru, reprezintă estimări ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, si nu cantitatile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urma putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, in funcţie de necesităţile efective ale autoritatii contractante. CANTITATILE MINIME SI MAXIME LA NIVELUL ACORDULUI CADRU, A CONTRACTELOR SUBSECVENTE SE REGASESC IN DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE - ANEXA CANTITATI MAXIME ACORD CADRU, ANEXA CANTITATI MINIME ACORD CADRU, ANEXA CANTITATI CEL MAI MARE CONTRACT SUBSECVENT , ANEXA CANTITATI MINIME CEL MAI MIC CONTRACT SUBSECVENT. Frecventa contractelor ce urmeaza sa fie atribuite: 80 contracte subsecvente/4 ani si sau in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a incheia mai multe sau mai putine contracte, in functie de necesitati. Atribuirea contractelor subsecvente încheierii acordului-cadru se va face fără reluarea competiției (aceasta optiune fiind bifata la intocmirea prezentei documentatii de atribuire). Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare prin imtermediul SEAP-ului (tinand cont de caracterul ONLINE al procedurii) in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 4420465_2021_PAAPD1279154
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45443000 Facade work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: SECTORUL 3 AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI in calitate de autoritate contractanta doreste sa incheie un acord cadru avand ca obiect RENOVAREA INTEGRATA (consolidare seismica si renovare energetica moderata) si RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ SAU APROFUNDATĂ A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTI FAMILIALE - blocuri de locuințe din Sectorul 3 care presupune: Lucrări de reabilitare termică a elementelor de anvelopă a clădirii; Lucrări de reabilitare termică a sistemului de încălzire/a sistemului de furnizare a apei calde de consum; Instalarea unor sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea surselor regenerabile de energie; Lucrări de instalare/reabilitare/modernizare a sistemelor de climatizare și/sau ventilare mecanică pentru asigurarea calității aerului interior; Lucrări de reabilitare/ modernizare a instalațiilor de iluminat în clădiri; Sisteme de management energetic integrat pentru clădiri; Sisteme inteligente de umbrire pentru sezonul cald; Modernizarea sistemelor tehnice ale clădirilor, inclusiv în vederea pregătirii clădirilor pentru soluții inteligente; Alte tipuri de lucrări asa cum sunt descrise in caietul de sarcini; Detalierea lucrarilor ce fac obictul prezentei proceduri de achizitie publica sunt descrise in caietul de sarcini, inclusiv anexe, ce fac parte din documentatia de atribuire. Fiecare operator economic, posibil ofertant intelege si recunoaste dreptul achizitorului ca pe parcursul perioadei de valabilitate a acordului cadru, sa renunte unilateral, prin neemiterea de comenzi, la unele dintre tipurile de lucrari are fac obiectul acordului cadru si/sau suplimentarea cu altele, cu respectarea preturilor unitare ale acestuia. Acordul cadru se va incheia cu 5 operatori economici care in urma procesului de evaluare vor fi declarati ofertanti castigatori.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45261310 Flashing work, 45300000 Building installation work, 45321000 Thermal insulation work, 45400000 Building completion work, 45421100 Installation of doors and windows and related components