287273-2020 - ResultRomania-Alba Iulia: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziție servicii de supraveghere a lucrărilor prin diriginți de șantier autorizați pentru proiectul „Modernizare drum județean DJ 107 I: Aiud (DN1)-Aiudul de Sus-Rîmeț-Brădești-Geogel-Măcărești-Bîrlești Cătun-Cojocani-Valea Barnii-Bîrlești-Mogoș-Valea Albă-Ciuculești-Bucium-Izbita-Coleșeni-Bucium Sat- DN74 (Cerbu)“
Reference number: 4562583/2018/II.3
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectul prezentei proceduri îl reprezintă achizitia de servicii de supraveghere a lucrarilor prin diriginti de santier autorizaţi aferente executiei lucrărilor pentru proiectul „Modernizare drum județean DJ 107 I: Aiud (DN1)-Aiudul de Sus-Rîmeț-Brădești-Geogel-Măcărești-Bîrlești Cătun-Cojocani-Valea Barnii-Bîrlești-Mogoș-Valea Albă-Ciuculești-Bucium-Izbita-Coleșeni-Bucium Sat- DN74 (Cerbu)“.
Durata de prestare a serviciilor este de 90 de luni (maximum 30 de luni calendaristice – perioada de execuţie a lucrărilor + 60 de luni calendaristice – perioada de garanţie a lucrărilor) de la primirea ordinului administrativ de începere a prestării serviciilor, până la semnarea proceselelor-verbale de recepţie finală a lucrărilor.
În cazul în care durata de execuţie a lucrărilor care fac obiectul contractului de lucrări nr. 15726/358/23.7.2019, respectiv contractului de lucrări nr. 15728/2220/23.7.2019 pentru lot 1, respectiv lot 2, se va prelungi, atunci şi durata de prestare a serviciilor de supraveghere se prelungeşte în mod corespunzător, în condiţiile respectării preţului contractului şi ale celorlalte condiţii prevăzute în contract.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 25 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste ca termenul-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare este de 12 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul prezentei proceduri îl reprezintă achiziționarea de servicii de supraveghere a lucrarilor prin diriginti de santier autorizaţi pentru proiectul „Modernizare drum județean DJ 107 I: Aiud (DN1)-Aiudul de Sus-Rîmeț-Brădești-Geogel-Măcărești-Bîrlești Cătun-Cojocani-Valea Barnii-Bîrlești-Mogoș-Valea Albă-Ciuculești-Bucium-Izbita-Coleșeni-Bucium Sat- DN74 (Cerbu)“.
Domeniul serviciilor este alcatuit din urmatoarele componente principale:
— activitati de dirigentie de santier pe parcursul derularii lucrarilor;
— activitati post-constructie.
Durata prestarii serviciilor de supraveghere a lucrarilor prin dirigenti de santier autorizati este perioada de executie a lucrarilor si perioada de garantie acordata lucrarilor (notificare a defectelor), respectiv:
— perioada de executie a lucrarilor – 30 de luni;
— perioada de garantie a lucrarilor – min. 60 de luni.