288308-2021 - ResultRomania-Deva: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Execuția lucrărilor în cadrul roiectului „Modernizare culoar trafic Mureş Nord: DN 7 (Gelmar)-Geoagiu Băi-Bobâlna-Rapoltu Mare-Uroi-Chimindia-Hărău-Bârsău-Şoimuş-Brănişca-DN 7 (Ilia)”
Reference number: 4374474_2020_PAAPD1154990
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului îl reprezintă execuția lucrărilor la obiectivul de investiții „Modernizare culoar trafic Mureş Nord: DN 7 (Gelmar)-Geoagiu Băi-Bobâlna-Rapoltu Mare-Uroi-Chimindia-Hărău-Bârsău-Şoimuş-Brănişca-DN 7 (Ilia)”, conform caietului de sarcini și proiectului tehnic de execuție, în cadrul următoarelor loturi:
— lot 1 – DJ 706 A: Ilia-Brănișca (DN 76)-Băița-Ormindea-DN 76, tronsonul Ilia-Bejan (DN 76) km 0+000 - 18+782 și DJ 761: Șoimuș-Bârsău-Certeju de Sus-Săcărâmb-Geoagiu Băi, tronsonul Șoimuș (DN 76)-Bârsău (intersecția cu DJ 107A) km 0+050 - 6+120;
— lot 2 – DJ 107A: limită județ Alba-Homorod-Geoagiu-Bobâlna-Rapoltu Mare-Uroi-Chimindia-Hărău-Bârsău, tronsonul limită județ Alba-Bârsău (intersecția cu DJ 761) tronsonul 1 km 29+925 - 35+085 și tronsonul 2 km 35+085 - 63+864;
— lot 3 – DJ 705: DN 7-Geoagiu-Balșa-Almașu Mic de Munte-limită județ Alba, tronsonul DN 7-Geoagiu-intersecția cu DJ 705H km 0+000 - 8+905 și DJ 705H: DJ 705 (km 8+905)-Geoagiu Băi, tronsonul intersecție DJ 705-Geoagiu Băi (sens giratoriu) km 0+000 - 2+392.
Valoarea estimată a contractului este de 118 891 502,02 RON fără TVA, defalcată pe loturi după cum urmează:
(a) lotul 1: 35 968 825,88 RON fără TVA, din care:
— construcții și instalații – 35 801 365,71 RON fără TVA;
— organizare de șantier – 167 460,17 RON fără TVA;
(b) lotul 2: 61 412 911,96 RON fără TVA, din care:
— construcții și instalații – 60 328 571,51 RON fără TVA;
— organizare de șantier – 1 084 340,45 RON fără TVA;
(c) lotul 3: 21 509 764,18 RON fără TVA, din care:
— cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților – 139 381,80 RON fără TVA;
— construcții și instalații – 21 087 678,19 RON fără TVA;
— organizare de șantier – 282 704,19 RON fără TVA.
Suma aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute nu este inclusă în valoarea estimată a contractului, dar a fost luată în considerare pentru determinarea procedurii de atribuire aplicabilă.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 18.
Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări cu 20 și 10 zile înainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor în anunțul de participare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Modernizare DJ 107A: limită județ Alba-Homorod-Geoagiu-Bobâlna-Rapoltu Mare-Uroi-Chimindia-Hărău-Bârsău, tronsonul limită județ Alba-Bârsău (intersecția cu DJ 761) tronsonul 1 km 29+925 - 35+085 și tronsonul 2 km 35+085 - 63+864
Lot No: 2
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233140 Roadworks, 45221100 Construction work for bridges
II.2.4.
Description of the procurement
— Executarea lucrărilor de reabilitare și consolidare drum în vederea realizării unor elemente geometrice corespunzătoare unui drum de clasa tehnică IV
— Lucrări de reciclare la rece „in situ” cu adaos de agregate de aport, lianți hidraulici și bituminoși, în vederea realizării stratului de bază al structurii rutiere, în cantitate de 43 118,92 m³;
— Executare lucrări de construire a doua poduri noi;
— Executare lucrări de reabilitare a doua poduri existente;
— Ridicări la cotă capace cămine de vizitare canalizare; ridicări la cotă guri de scurgere;
— Organizare de șantier în localitatea Chimindia.
Conform prevederilor caietului de sarcini și a proiectului tehnic de execuție.
Modernizare DJ 706 A: Ilia-Brănișca (DN 76)-Băița-Ormindea-DN 76, tronsonul Ilia-Bejan (DN 76) km 0+000 - 18+782 și DJ 761: Șoimuș-Bârsău-Certeju de Sus-Săcărâmb-Geoagiu Băi, tronsonul Șoimuș (DN 76)-Bârsău (intersecția cu DJ 107A) km 0+050 - 6+120
Lot No: 1
— Executarea lucrărilor de reabilitare și consolidare drum în vederea realizării unor elemente geometrice corespunzătoare unui drum de clasa tehnică IV;
— Lucrări de reciclare la rece ”in situ” cu adaos de agregate de aport, lianți hidraulici și bituminoși, în vederea realizării stratului de bază al structurii rutiere, în cantitate de 14 317,90 m³;
— Ridicări la cotă capace cămine vizitare rețea canalizare; ridicări la cotă guri de scurgere;
— Organizare de șantier în localitatea Boz.
Modernizare DJ 705: DN 7-Geoagiu-Balșa-Almașu Mic de Munte-limită județ Alba, tronsonul DN 7-Geoagiu-intersecția cu DJ 705H km 0+000 - 8+905 și DJ 705H: DJ 705 (km 8+905)-Geoagiu Băi, tronsonul intersecție DJ 705-Geoagiu Băi (sens giratoriu) km 0+000 - 2+392
Lot No: 3
— Executarea lucrărilor de reabilitare și consolidare drum în vederea realizării unor elemente geometrice corespunzătoare unui drum de clasa tehnică IV,
— Lucrări de reciclare la rece ”in situ” cu adaos de agregate de aport, lianți hidraulici și bituminoși, în vederea realizării stratului de bază al structurii rutiere, în cantitate de 14 579,05 m³;
— Executare lucrări de reabilitare a 2 poduri existente;
— Aducere la cotă răsuflători de gaz;
— Deviere și relocare rețele existente de alimentare cu apă amplasate pe podul de pe DJ 705 la km 5+437;
— Deviere conducte gaze naturale presiune medie și redusă situate în localitatea Geoagiu intersecție Calea Romanilor cu Str. Independenței;
— Organizare de șantier în localitatea Geoagiu.