See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: PROIECTARE ŞI EXECUŢIE LUCRĂRI "RETEHNOLOGIZARE ECLUZA NĂVODARI ÎN VEDEREA CREŞTERII SIGURANŢEI NAVIGAŢIEI"
Description: Serviciile si lucrarile care fac obiectul contractului sunt, conform cerinte caiete de sarcini, urmatoarele : 1. Proiectare Faza I de proiectare pentru Sectorul de lucrări nr. 1 : Retehnologizare Ecl. nr. 1 Năvodari (ecluza fir mal stâng), respectiv : a) - Documentaţie pentru obtinerea Autorizaţiei de Construire [Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (PAC), Proiect pentru organizarea executarii lucrarilor (POE) – organizare de santier şi Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor de desfiinţare (PAD)] verificata și vizata de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; b) - Proiect de organizare a execuţiei lucrărilor (POE)] verificat și vizat de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; c) - Proiecte Tehnice de Execuţie (PT+CS+DDE) , verificate și vizate de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; d) - asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de execuţie a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către ISC. Faza II de proiectare pentru Sectorul de lucrări nr. 2 : Retehnologizare Ecl. nr. 2 Năvodari (ecluza fir mal drept), respectiv : a)- Proiect de organizare a execuţiei lucrărilor (POE)] pentru Sectorul de lucrări nr. 2 : Retehnologizare Ecl. nr. 2 Năvodari (ecluza fir mal drept), verificat și vizat de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; b) - Proiecte Tehnice de Execuţie (PT+CS+DDE) , verificate și vizate de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; c) - asistenta tehnica din partea proiectantului , pe perioada de execuţie a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către ISC 2. Execuţie Subactivitatea 1 aferenta executiei a) - Faza I de Execuţie pentru Sectorul de lucrări nr. 1 : Retehnologizare Ecl nr. 1 Năvodari (ecluza fir mal stâng) , inclusiv teste, punere în funcţiune, instruirea personalului de operare şi mentenanţă şi operaţiuni în perioada de notificare a defectelor, respectiv : executarea lucrărilor de retehnologizare aferente firului de ecluză ; Subactivitatea 2 aferenta executiei b) - Faza II de Execuţie pentru Sectorul de lucrări nr. 2 : Retehnologizare Ecl.nr. 2 Năvodari (ecluza fir mal drept) - inclusiv teste, punere în funcţiune, instruirea personalului de operare şi mentenanţă şi operaţiuni în perioada de notificare a defectelor, respectiv : executarea lucrărilor de retehnologizare aferente firului de ecluză 3. Publicitate şi informare pentru obiectivul de investiţii; Termene pentru depunerea / raspunsul entitatii contractante la solicitarile de clarificari / informatii suplimentare: 1. Termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire: 22 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. 2. Termenul limita in care entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarficari/informatiilor suplimentare in măsura în care solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare au fost adresate în termenul prevăzut în anunţul de participare: 12 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. 3. Entitatatea contractantă menţionează că va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit in Anuntul de participare. 4. La solicitarile adresate dupa acest termen limita stabilit, entitatea contractanta nu va raspunde.
Internal identifier: 11087755_2023_PAAPD1432375
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45248100 Canal locks construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Serviciile si lucrarile care fac obiectul contractului sunt, conform cerinte caiete de sarcini, urmatoarele : 1. Proiectare Faza I de proiectare pentru Sectorul de lucrări nr. 1 : Retehnologizare Ecl. nr. 1 Năvodari (ecluza fir mal stâng), respectiv : a) - Documentaţie pentru obtinerea Autorizaţiei de Construire [Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (PAC), Proiect pentru organizarea executarii lucrarilor (POE) – organizare de santier şi Proiect pentru autorizarea executării lucrărilor de desfiinţare (PAD)] verificata și vizata de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; b) - Proiect de organizare a execuţiei lucrărilor (POE)] verificat și vizat de verificatori de proiecte atestati si de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; c) - Proiecte Tehnice de Execuţie (PT+CS+DDE) , verificate și vizate de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; d) - asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de execuţie a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către ISC. Faza II de proiectare pentru Sectorul de lucrări nr. 2 : Retehnologizare Ecl. nr. 2 Năvodari (ecluza fir mal drept), respectiv : a)- Proiect de organizare a execuţiei lucrărilor (POE)] pentru Sectorul de lucrări nr. 2 : Retehnologizare Ecl. nr. 2 Năvodari (ecluza fir mal drept), verificat și vizat de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; b) - Proiecte Tehnice de Execuţie (PT+CS+DDE) , verificate și vizate de verificatori de proiecte atestati și de experti tehnici, pe cheltuiala Antreprenorului; c) - asistenta tehnica din partea proiectantului , pe perioada de execuţie a lucrărilor și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către ISC 2. Execuţie Subactivitatea 1 aferenta executiei a) - Faza I de Execuţie pentru Sectorul de lucrări nr. 1 Subactivitatea 2 aferenta executiei b) - Faza II de Execuţie pentru Sectorul de lucrări nr. 2 3. Publicitate şi informare pentru obiectivul de investiţii. Valoarea estimata lei fara TVA 365.264.616, din care : - valoare estimata proiectare : 36.728.186 lei (fara TVA); - valoare estimata asistenta tehnica din partea proiectantului : 2.783.091 lei (fara TVA); - valoare estimata executie : 314.207.778 lei (fara TVA); - valoare estimata organizare de santier : 6.291.083 lei (fara TVA); - valoare estimata cheltuieli pentru informare și publicitate : 87.332 lei (fara TVA); - valoare estimata cheltuieli pentru probe tehnologice și teste : 5.167.146 lei (fara TVA); Valoare cheltuieli diverse si neprevazute : 35.489.529 lei (fara TVA).
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31121100 Generating sets with compression-ignition engines, 31170000 Transformers, 31200000 Electricity distribution and control apparatus, 31625100 Fire-detection systems, 32000000 Radio, television, communication, telecommunication and related equipment, 42121000 Hydraulic or pneumatic power engines and motors, 42121100 Hydraulic or pneumatic cylinders, 42131230 Gate valves, 42961200 Scada or equivalent system, 44221300 Gates, 45220000 Engineering works and construction works, 45233251 Resurfacing works, 45262330 Concrete repair work, 45262400 Structural steel erection work, 45315300 Electricity supply installations, 45351000 Mechanical engineering installation works, 45442300 Surface-protection work, 51540000 Installation services of special-purpose machinery and equipment, 71300000 Engineering services, 71321000 Engineering design services for mechanical and electrical installations for buildings, 79341000 Advertising services