See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Contract furnizare Simulator de zbor complet A320 CEO/ NEO cu amplasare, montare, instalare, punere în funcțiune, configurare și testare
Description: Furnizare Simulator de zbor complet A320 CEO/ NEO cu amplasare, montare, instalare, punere în funcțiune, configurare și testare. Simulator de zbor complet A320 CEO/ NEO este un echipament de mare complexitate care recreează în mod artificial zborul într-o aeronavă tip A320 și mediul în care aceasta zboară pentru instruirea piloților sau pentru alte scopuri, simulează modul în care zboară aeronava tip A320, comenzile de zbor și efectele lor asupra celorlalte sisteme ale aeronavei și modul în care reacționează aeronava la factorii externi cum ar fi: densitatea aerului, turbulențele, forfecarea vântului, nori, precipitații etc. Valoarea estimata fara TVA: 50.500.000,00 lei fara TVA. Atentie: Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul prevazut la sectiunea I din Fisa de Date, respectiv cu 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: RO 11534322/2023/8
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34741400 Flight simulators
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Furnizare 1 buc. Simulator de zbor complet A320 CEO/ NEO cu amplasare, montare, instalare, punere în funcțiune, configurare și testare. Simulator de zbor complet A320 CEO/ NEO este un echipament de mare complexitate care recreează în mod artificial zborul într-o aeronavă tip A320 și mediul în care aceasta zboară pentru instruirea piloților sau pentru alte scopuri, simulează modul în care zboară aeronava tip A320, comenzile de zbor și efectele lor asupra celorlalte sisteme ale aeronavei și modul în care reacționează aeronava la factorii externi cum ar fi: densitatea aerului, turbulențele, forfecarea vântului, nori, precipitații etc. Valoarea estimata fara TVA: 50.500.000,00 lei fara TVA.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 51240000 Installation services of navigating equipment, 60000000 Transport services (excl. Waste transport), 71632000 Technical testing services, 79633000 Staff development services