See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: EU-jälki-ilmoitus: Hankesuunnittelu ja optio suunnittelusta (kokonaissuunnittelu), peruskorjaus, Helsinki, Heka Ylä-Malmi Markkinatie 16
Description: Hankinnan kohteena on Helsingin Malmilla sijaitsevien asuinkerrostalojen peruskorjauksen hankesuunnittelu sisältäen option hankkeen kokonaissuunnittelusta pääsuunnittelijan johtamana suunnitteluryhmänä (pää- ja arkkitehti-, piha-, rakenne-, LVIA-, sähkö-, pohjarakennesuunnittelu sekä hissikonsultointi) sisältäen tietomallintamisen. Tietomallintamisen tarkkuus on esitetty tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tietomallin lähtötietoina rakennuttaja teettää fotogrammetriset mittaukset rakennuksen julkisivuista, vesikatoista ja tontista sekä pistepilvet rakennuksen yleisistä tiloista ja tyyppiasunnoista. Suunnitteluhankinta sisältää Rakentamislain mukaiset velvollisuudet sekä rakentamislain rakentamisluvan mukaiset viranomaisvelvoitteet ja vaatimukset mukaan lukien tietomallivaateet niin lupa- kuin vastaanottovaiheessa kaikkien suunnittelualojen osalta. Poikkeamispäätöksen ja sijoitusluvan/sijoitussopimuksen hakeminen kuuluvat suunnittelutehtävään, jos sellaisia tarvitaan. Peruskorjauksen kohteena on Helsingin kaupungin asunnot Oy:n omistama vuokratalokohde, joka sijaitsee Helsingin kaupungin tontilla 38202/2 (Markkinatie 16, 00730 Helsinki) Hankintaa ei jaeta osiin, sillä usean toimittajan malli tuottaisi epätarkoituksenmukaisen sopimuskokonaisuuden aikataulunhallinnan sekä töiden yhteensovittamisen kannalta. Peruskorjauksen suunnittelu pohjautuu tarveselvityslomakkeeseen ja tehtyjen kuntotutkimusten toimenpide-ehdotuksiin. Tehdyt kuntotutkimukset: • Hormitutkimusraportti (Sustera Oy, 05.05.2025) • Haitta-ainetutkimus (Sustera Oy, 27.03.2025) • Ikkunoiden kuntoarvio (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 08.04.2024) • Kuntotutkimusraportti (salaojajärjestelmät) (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 22.12.2022) • Vesikaton kuntoarvio (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 29.04.2024) • Tiiviysmittausraportti (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 11.11.2022) • Tonttialueen tekniikan ja rakenteiden kartoitusraportti (Sustera Oy, 31.03.2025) • KVV-kuntotutkimusraportti (Vesijohto- ja viemärijärjestelmät) (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 11.11.20219) • Leikkipaikan vuositarkastus (Propertit Oy, 13.07.2025) • Kuntoarvio RS15 (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 03.04.2023) • Lämpökuvausraportti (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 10.11.2022) • Kosteuskartoitus (Raksystems Insinööritoimisto Oy, 31.01.2023) • Radon-tutkimus (Radonova laboratories, 03.03.2023) • Ryömintätilojen kuntoarvio (Sustera Oy, 27.03.2025)
Internal identifier: 28250031413
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71240000 Architectural, engineering and planning services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Optio kokonaissuunnittelusta