292472-2023 - ResultRomania-Craiova: Construction work for highways
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executie lucrari pentru obiectivul ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6”
Reference number: 16054368/2020/3L
II.1.2.
Main CPV code
45233130 Construction work for highways
II.1.4.
Short description
Obiectivul care urmeaza a fi construit este amplasat in partea de sud a Municipiului Craiova, judetul Dolj si face legatura intre DN 56 (Craiova-Calafat) – DN 55 (Craiova-Bechet) – DN 6 ( Bucuresti- Craiova- Timisoara). In momentul de fata traficul de autovehicule din zona Calafat, Bechet si Drobeta Turnu Severin inspre Caracal- Alexandria- Bucuresti se desfasoara prin municipiul Craiova, ceea ce duce la o aglomerare a orasului.
Conform Caietului de sarcini nr. 1781/21.01.2021.
Valoarea estimata a procedurii este de: 142.225,94 mii lei fara TVA, din care 3.236,66 mii lei fara TVA reprezinta sumele provizionate/rezerve de implementare conform Cap. A ARTICOLE GENERALE din Centralizatorul cheltuielilor pe obiectiv.
Valoarea estimata a procedurii cuprinde capitolele: Cap. A ARTICOLE GENERALE si cap B. LUCRARI PROIECTATE, respectiv subcap. 1.2. Amenajarea terenului, 1.3. Amenajari pentru productia mediului si aducerea la starea initiala, 2. Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor, 4. Investitia de baza, 5.1.1 Organizare de santier Lucrari de constructii din Centralizatorul cheltuielilor pe obiectiv.
Valoarea estimata a procedurii nu include si valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute din Capitolul 5.3 Cheltuieli diverse si neprevazute din cadrul Devizului general aprobat.
Durata contract: 15 luni-executia lucrarilor, la care se adauga minimum 60 de luni-maximum 96 de luni reprezentand perioada de garantie de buna executie lucrari (durata se va completa de catre Beneficiar, la momentul semnarii contractului, in functie de numarul de luni acordat de ofertant, intrucat perioada de garantie reprezinta factor de evaluare), conform punctului 5.1, lit q), din modelul de acord contractual ce face parte din Documentatia de atribuire.
Nota:
A) In temeiul art.160 alin 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 21 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in termenele mentionate se va considera tardiva.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement