See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: "Modernizare retele electrice de distributie din localitatea Nadlac prin pozarea subterana a liniilor aeriene de medie tensiune alimentate din localitatea Nadlac si transformarea PT aeriene in PT in anvelopa de beton, trecerea LEA JT in LES JT si inlocuire LEA JT conductor clasic cu conductor torsadat, Jud. Arad"
Description: Achiziția lucrarilor este necesara pentru imbunatatirea calitatii serviciului de distributie a energiei electrice, reducerea riscurilor de accidente, respectarea cerintelor stabilite prin "Standardul de performanta ANRE" referitoare la continuitate în alimentarea cu energie electrică a consumatorilor. Aceste aspecte au o influentă directă asupra pierderilor din retea precum si asupra consumului individual la nivelul locuintelor si prin urmare vor conducela o amprentă locală mai scazută de dioxid de carbon. Se propune modernizarea instalatiilor depasite tehnic, cu instalatii noi, performante. Obiectivul general îl reprezintă efectuarea de investitii în infrastructura energetica la nivelul judetului Arad pentru modernizarea si extinderea capacitătii de livrare a energiei, pentru zona de medie si joasă tensiune din reteaua de distributie din localitatea Nadlac. Zonă de proiect a fost delimitată de zona de serviciu a tuturor consumatorilor din Unitatea teritoriala a localității NĂDLAC, unde se vor executa lucrări de cablare reţea de distribuție aeriană de medie tensiune, si modernizare atât rețea de distribuție aeriană de joasă tensiune cât si a branșamentelor existente. Această zonă este distribuită pe raza localitatii NĂDLAC, conform planului de situatie anexa. 1) Amplasamentul obiectivului de investiții se află in intravilanul localității Nădlac, pe terenuri aparținând domeniului public sau privat. Liniile modernizate, de tip LES 20 kV, proiectate, se va poza pe trasee cuprinse între stația de transformare SEMLAC și între PT-urile incluse pe traseele celor două linii. 2) Canalizarea subterană reprezintă suprafețe ocupate temporar, iar după astuparea șanțului se pot amenaja deasupra cablurilor, după caz, zone verzi, trotuare, etc. Toate pavajele afectate de pozarea cablurilor se vor aduce la starea inițială. 3) Posturile de transformare incluse în zona de aplicabilitate a Proiectului, amplasate pe raza localității Nădlac, și care fac obiectul prezentei documentații, sunt posturi aeriene, turn, în clădire independentă, înglobate în construcție zidită, supraterană, sau în anvelopă de beton, majoritatea echipamentelor având durata de viață depășită de mult timp, respectiv au peste 40 de ani de funcționare. Operatorii economici interesati pot solicita clarificari/informatii suplimentare, pana in a 20-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In masura in care solicitarile de clarificari sau informatiile suplimentare au fost adresate in termenul prevazut in anuntul de participare, Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a of (Conf prev art.172 al (2) si 173 al (1) din Legea 99/2016 actualizata).
Internal identifier: 2024/07928
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45315500 Medium-voltage installation work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziția lucrarilor este necesara pentru imbunatatirea calitatii serviciului de distributie a energiei electrice, reducerea riscurilor de accidente, respectarea cerintelor stabilite prin "Standardul de performanta ANRE" referitoare la continuitate în alimentarea cu energie electrică a consumatorilor. Aceste aspecte au o influentă directă asupra pierderilor din retea precum si asupra consumului individual la nivelul locuintelor si prin urmare vor conducela o amprentă locală mai scazută de dioxid de carbon. Se propune modernizarea instalatiilor depasite tehnic, cu instalatii noi, performante. Obiectivul general îl reprezintă efectuarea de investitii în infrastructura energetica la nivelul judetului Arad pentru modernizarea si extinderea capacitătii de livrare a energiei, pentru zona de medie si joasă tensiune din reteaua de distributie din localitatea Nadlac. Zonă de proiect a fost delimitată de zona de serviciu a tuturor consumatorilor din Unitatea teritoriala a localității NĂDLAC, unde se vor executa lucrări de cablare reţea de distribuție aeriană de medie tensiune, si modernizare atât rețea de distribuție aeriană de joasă tensiune cât si a branșamentelor existente. Această zonă este distribuită pe raza localitatii NĂDLAC, conform planului de situatie anexa. 1) Amplasamentul obiectivului de investiții se află in intravilanul localității Nădlac, pe terenuri aparținând domeniului public sau privat. Liniile modernizate, de tip LES 20 kV, proiectate, se va poza pe trasee cuprinse între stația de transformare SEMLAC și între PT-urile incluse pe traseele celor două linii. 2) Canalizarea subterană reprezintă suprafețe ocupate temporar, iar după astuparea șanțului se pot amenaja deasupra cablurilor, după caz, zone verzi, trotuare, etc. Toate pavajele afectate de pozarea cablurilor se vor aduce la starea inițială. 3) Posturile de transformare incluse în zona de aplicabilitate a Proiectului, amplasate pe raza localității Nădlac, și care fac obiectul prezentei documentații, sunt posturi aeriene, turn, în clădire independentă, înglobate în construcție zidită, supraterană, sau în anvelopă de beton, majoritatea echipamentelor având durata de viață depășită de mult timp, respectiv au peste 40 de ani de funcționare.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45315600 Low-voltage installation work, 71323100 Electrical power systems design services