298400-2023 - ResultRomania-Alba Iulia: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Executie de lucrari pentru proiectul “Modernizare drum județean DJ 107 I : Aiud (DN1) – Aiudul de Sus – Rîmeț – Brădești – Geogel – Măcărești – Bîrlești Cătun – Cojocani – Valea Barnii – Bîrlești – Mogoș – Valea Albă – Ciuculești – Bucium – Izbita – Coleșeni – Bucium Sat –DN74 (Cerbu)“/ Lot 1 - rest de executat
Reference number: 4562583/2022/II.1.
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Executie de lucrari pentru proiectul “Modernizare drum județean DJ 107 I : Aiud (DN1) – Aiudul de Sus – Rîmeț – Brădești – Geogel – Măcărești – Bîrlești Cătun – Cojocani – Valea Barnii – Bîrlești – Mogoș – Valea Albă – Ciuculești – Bucium – Izbita – Coleșeni – Bucium Sat –DN74 (Cerbu)“/ Lot 1 - rest de executat.
Lucrările de Modernizare DJ 107 I/ Lot 1 –rest de executat care vor respecta cerinţele beneficiarului specificate în caietul de sarcini şi condiţiile de construire specifice legislaţiei în domeniul construcţiilor, cerinţele procedurale ale Uniunii Europene, standardele naţionale stabilite în legi naţionale relevante, legislaţie de protecţie a mediului, după cum urmează:
-Sector I -km.0+000-km.3+350
-Sector II -km.3+350-km.24+540
-Sector III-km.24+540-43+510.
Lucrările pe acest tronson de drum constau în:
- Reabilitare părții carosabile prin execuție fundație din balast și piatră spartă și două straturi de mixturi asfaltice.
- Construire/reabilitare poduri și podețe
- Preluarea apelor pluviale printr-o reţea de canalizare din conducta cu diametrul D = 500 mm şi guri de scurgere cu sifon si depozit
- Execuție șanțuri și rigole din pământ sau pereate
- Consolidare corp drum cu zid de sprijin și rigolă ramforsată
- Montare parapeți flexibili pe fundații izolate/adâncite
- Semnalizare orizontală și verticală
- Accese la proprietăți
- Amenajare drumuri laterale
- Amenajare piste de bicicliști și trotuare
-9 staţii noi de autobuz.
L=43,510 km
NOTA:
Numărul de zile înainte de termenul-limită pentru primirea Ofertelor până când Ofertanţii pot solicita clarificări: 18 zile.
Numărul de zile calendaristice înaintea termenului limită de primire a Ofertelor la care Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet la toate solicitările de clarificări şi/sau informaţii suplimentare primite de la operatorii economici interesaţi: 10 zile.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://www.e-licitatie.ro).
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221110 Bridge construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Cerințele specifice ale lucrărilor sunt prezentate în VOLUM 1 PT-DE- vol 1-vol_1÷PT-DE-VOL 1-vol_4 si Volum 1-sector 1; volum 2-sector 2; volum 3-sector 3; volum 4+volum 8; volum 5- sector 3; volum 6- sector 3 si volum 7- sector 3 si în dispoziţiile de şantier emise anterior pe perioada execuţiei lucrărilor.
Toate activitatile trebuie realizate cu respectarea legislatiei si a reglementarilor tehnice in vigoare, aplicabile specificului obiectivului de investitii.
Termenii și condițiile contractului includ și o garanție pentru execuția lucrărilor de 5 ani.