1. Buyer
1.1.
Buyer
Official name: ORASUL TOPOLOVENI
Legal type of the buyer: Local authority
Activity of the contracting authority: General public services
2. Procedure
2.1.
Procedure
Title: Contract de achizitie publica de execuție a lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetică blocuri în oraşul Topoloveni, judetul Argeş”
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare. Achiziția are ca obiect execuția lucrărilor de creștere a eficienței energetice pentru blocurile de locuințe, conform proiectului tehnic. Lucrările includ termoizolarea anvelopei, înlocuirea tâmplăriei cu elemente performante energetic, reducerea punților termice, modernizarea instalațiilor aferente spațiilor comune (unde este prevăzut), refacerea finisajelor afectate și implementarea măsurilor de reducere a consumului de energie și a emisiilor de CO₂. Lucrările se execută cu respectarea reglementărilor tehnice aplicabile și a cerințelor de mediu, inclusiv gestionarea selectivă a deșeurilor și utilizarea materialelor cu performanță energetică ridicată. Execuția lucrărilor se va realiza cu respectarea cerințelor privind protecția mediului, inclusiv principiul „Do No Significant Harm (DNSH)”, gestionarea eficientă a deșeurilor și utilizarea materialelor sustenabile. Cerințele privind sustenabilitatea, inclusiv utilizarea materialelor sustenabile și gestionarea deșeurilor, sunt detaliate în caietul de sarcini și sunt corelate cu factorii de evaluare stabiliți în cadrul criteriului de atribuire. Valoarea estimată a contractelor nu include cheltuieli diverse și neprevăzute.Acestea nu vor fi ofertate de operatorii economici, dar pot fi utilizate pe parcursul derulării contractului, în conformitate cu prevederile art. 221 din Legea nr. 98/2016 Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare / informatiilor suplimentare in a 9-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016.
Procedure identifier: bded9b9d-7607-44cf-950d-135fc80828b8
Internal identifier: 2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
2.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
2.1.3.
Value
Estimated value excluding VAT: 63 793 038,03 RON
2.1.4.
General information
Additional information: Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Legal basis:
Directive 2014/24/EU
2.1.5.
Terms of procurement
Terms of submission:
Maximum number of lots for which one tenderer can submit tenders: 5
Terms of contract:
Maximum number of lots for which contracts can be awarded to one tenderer: 2
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusion: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Participation in a criminal organisation: Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Corruption: Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Fraud: Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Terrorist offences or offences linked to terrorist activities: Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Money laundering or terrorist financing: Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Child labour and including other forms of trafficking in human beings: Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Breaching obligation relating to payment of taxes: Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Breaching obligation relating to payment of social security contributions: Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Breaching of obligations in the fields of environmental law: Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.
Breaching of obligations in the fields of social law: Operatorul economic a încălcat legislația privind securitatea socială.
Breaching of obligations in the fields of labour law: Operatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
Bankruptcy: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Insolvency: Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Arrangement with creditors: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Analogous situation like bankruptcy, insolvency or arrangement with creditors under national law: Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Assets being administered by liquidator: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Business activities are suspended: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Grave professional misconduct: Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Agreements with other economic operators aimed at distorting competition: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Conflict of interest due to its participation in the procurement procedure: Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Direct or indirect involvement in the preparation of this procurement procedure: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Early termination, damages, or other comparable sanctions: Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Misrepresentation, withheld information, unable to provide required documents or obtained confidential information of this procedure: Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
5. Lot
5.1.
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetica Bloc P1, Bloc P2, Bloc P3, Bloc P13 in Orasul Topoloveni, judetul Arges"
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare.
Internal identifier: 1
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
5.1.3.
Estimated duration
Duration: 12 Months
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 12 599 212,97 RON
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project fully or partially financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
Additional information: Obiectivul de investitii „Eficientizare energetica Bloc P1, Bloc P2, Bloc P3, Bloc P13, in Orasul Topoloveni, judetul Arges” este finantat în cadrul Contractului de finantare nr.548/07.11.2025, Cod SMIS 332836, incheiat cu AM_PRSM_Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia), Prioritate: P2 - O regiune cu orașe prietenoase cu mediu, Obiectiv specific: RSO 2.1. - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în cadrul Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Operațiunea B - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale, Apel de proiecte: PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurement: Reduction of environmental impacts
Description: Conform documentatiei tehnice.
Approach to reducing environmental impacts: Climate change mitigation
Green Procurement Criteria: EU Green Public Procurement criteria
Green Procurement Criteria: National Green Public Procurement criteria
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Criterion: Enrolment in a trade register
Description of selection criterion: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa relasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC. sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritati contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentul constatator emis de ONRC se va prezenta si de catre subcontractantii declarati și terții susţinători dacă este cazul.
Criterion: References on specified works
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada ca in ultimii 5 ani a dus la bun sfârșit lucrări similare de tipul si/sau natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului si/sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, cu o valoare cumulata de: Lot1: minim 12.550.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot2: minim 13.850.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot3: minim 13.500.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot4: minim 10.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot5: minim 13.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Precizări: 1) Lucrari similare = lucrări in domeniul constructiilor civile sau infrastructura (lucrări de eficientizare/renovare energeticăconstrucții civile, lucrări de construcții/reabilitare/modernizare construcții civile), similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii cu cea care face obiectul prezentei achiziţii, care se incadreaza minim in categoria “C”, de importanta normala, conform prevederilor HG 766/1997, HG 765/2002 si Legea 10/1995 d.p.d.v al complexitatii, care au inclus si montajul si punerea in functiune de utilaje, echipamente tehnologice si functionale similare.
Criterion: Certificates by independent bodies about quality assurance standards
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada detinerii unui certifcat emis de catre un organism cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Acestea trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerinte: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.
Criterion: Subcontracting proportion
Description of selection criterion: Informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi (se va completa- Formular orientativ). Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractant, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Ofertantii vor depune odata cu declaratia DUAE urmatoarele:- acordul/acordurile de subcontractare (Formular orientativ).
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Pretul ofertei
Description: Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 40
Criterion:
Type: Quality
Name: Perioada de garantie acordata lucrarilor
Description: Autoritatea contractanta acorda punctaj pentru ofertele care vor oferta o perioada de garantie a lucrarilor suplimentara fata de perioada de garantie minim acceptata de 36 de luni. Algoritm de calcul: a) pentru oferta cu durata suplimentara a perioadei de garantie cea mai mare, dintre ofertele admisibile, maxim 24 de luni, se acorda punctajul maxim alocat, respectiv 20 de puncte; b) pentru oferta cu perioada de garantie egala cu minimul solicitat, de 36 de luni, se vor acorda 0 puncte; c) pentru alta valoare (n) decat valoarea cea mai mare ofertata, punctajul (Pn) se va calcula dupa urmatorul algoritm: Pn = durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor (n) / durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor cea mai mare ofertata, dintre ofertele admisibile x 20. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Gestionarea deseurilor de pe santier
Description: Algoritm de calcul: 1. Determinarea procentelor de comparat: Procentul ofertat de gestionare (reutilizare, reciclare, valorificare) pentru deșeurile nepericuloase rezultate – numit n% ofertant. Se pornește de la un procent minim de conformitate de 70% pentru reciclare și valorificare, conform cerinței din Caietul de sarcini. 2. Atribuirea punctajului: • Pentru cel mai mare procent ofertat peste 70%, se acordă 20 puncte. • Pentru celelalte oferte, punctajul se calculează proporțional: Punctaj ofertă = (Procent ofert n/Procent ofert maxim) x 20; Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Materiale sustenabile pentru construcţii
Description: Conform criteriilor UE privind achiziţiile publice ecologice pentru proiectarea, construcţia şi întreţinerea construcţiilor (https://anap.gov.ro/ ), se va acorda punctaj maxim (20 puncte) ofertanţilor în cazul cărora un procent de cel puţin 7% din totalul principalelor materile de construcţie enumerate mai jos reprezintă, ca greutate, materiale reciclate, materiale reutilizate şi/sau subproduse: - infrastructura si suprastructura lucrări construcţii, inclusiv lucrări de terasamente şi lucrări de suprafaţă, lucrări de rezistenta, - instalatii; Conţinutul de material reciclat şi reutilizat trebuie să se calculeze pe baza unei medii a bilanţului masic al materialelor reutilizate, reciclate şi/sau al subproduselor, în funcţie de modul în care sunt produse şi livrate pe şantier. Ofertantul trebuie să propună conţinutul total reciclat cuantificând contribuţia proporţională a conţinutului reciclat sau reutilizat la valoarea totală a elementelor de construcţie menţionate, pe baza informaţiilor furnizate de producătorul (producătorii) materialului de construcţie. Materialele sustenabile reprezintă materialele realizate din materii prime provenite din resurse sustenabile și/sau reciclate și/sau regenerabile care protejază mediul și reduc amprenta de carbon, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Pentru a nu restrânge participarea operatorilor economici la procedura de achiziţie publică, Autoritatea Contractantă nu impune o listă cu materialele sustenabile, însă, cu titlu de exemplu, fără a se limita la acestea, exemplificăm: ciment sustenabil, caramizi, caramizi BCA, termoizolaţie din vată bazaltica, temoizolatie din spuma dura din poliuretan tip PIR, var lavabil etc sau alte materiale sustenabile pentru realizarea cladirii, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Astfel, se va evalua gradul în care ofertantul utilizează materiale sustenabile, cu impact redus asupra mediului, demonstrate prin documente verificabile. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
5.1.11.
Procurement documents
Ad hoc communication channel:
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Romanian
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Duration during which the tender must remain valid: 6 Months
Information about public opening:
Opening date: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Place: In SEAP
Additional information: Comisia de evaluare.
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
Legal form that must be taken by a group of tenderers that is awarded a contract: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016.
Financial arrangement: Principalele condiții de finanțare și modalitățile de plată se realizează în conformitate cu prevederile contractelor de finanțare încheiate și ale apelului de proiecte PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Information about review deadlines: Conform Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de achiziții publice, persoana vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul pentru anulare, remediere sau recunoașterea dreptului/interesului, în termen de 10 zile de la luarea la cunoștință, dacă valoarea estimată depășește pragurile de publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation providing more information on the review procedures: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation receiving requests to participate: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation processing tenders: ORASUL TOPOLOVENI
5.1.
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 - Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetica Bloc P20, Bloc P29, Bloc P30, Bloc P31A in Orasul Topoloveni, judetul Arges"
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare.
Internal identifier: 2
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
5.1.3.
Estimated duration
Duration: 12 Months
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 13 876 503,36 RON
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project fully or partially financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
Additional information: Obiectivul de investitii „Eficientizare energetica Bloc P20, Bloc P29, Bloc P30, Bloc P31A, in Orasul Topoloveni, judetul Arges” este finantat în cadrul Contractului de finantare nr 582/25.11.2025, Cod SMIS 332835, incheiat cu AM_PRSM_Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia), Prioritate: P2 - O regiune cu orașe prietenoase cu mediu, Obiectiv specific: RSO 2.1. - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în cadrul Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Operațiunea B - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale, Apel de proiecte: PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurement: Reduction of environmental impacts
Description: Conform documentatiei tehnice.
Approach to reducing environmental impacts: Climate change adaptation
Green Procurement Criteria: EU Green Public Procurement criteria
Green Procurement Criteria: National Green Public Procurement criteria
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Criterion: Enrolment in a trade register
Description of selection criterion: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa relasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC. sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritati contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentul constatator emis de ONRC se va prezenta si de catre subcontractantii declarati și terții susţinători dacă este cazul.
Criterion: References on specified works
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada ca in ultimii 5 ani a dus la bun sfârșit lucrări similare de tipul si/sau natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului si/sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, cu o valoare cumulata de: Lot1: minim 12.550.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot2: minim 13.850.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot3: minim 13.500.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot4: minim 10.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot5: minim 13.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Precizări: 1) Lucrari similare = lucrări in domeniul constructiilor civile sau infrastructura (lucrări de eficientizare/renovare energeticăconstrucții civile, lucrări de construcții/reabilitare/modernizare construcții civile), similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii cu cea care face obiectul prezentei achiziţii, care se incadreaza minim in categoria “C”, de importanta normala, conform prevederilor HG 766/1997, HG 765/2002 si Legea 10/1995 d.p.d.v al complexitatii, care au inclus si montajul si punerea in functiune de utilaje, echipamente tehnologice si functionale similare.
Criterion: Certificates by independent bodies about quality assurance standards
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada detinerii unui certifcat emis de catre un organism cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Acestea trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerinte: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.
Criterion: Subcontracting proportion
Description of selection criterion: Informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi (se va completa- Formular orientativ). Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractant, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Ofertantii vor depune odata cu declaratia DUAE urmatoarele:- acordul/acordurile de subcontractare (Formular orientativ).
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Pretul ofertei
Description: Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 40
Criterion:
Type: Quality
Name: Perioada de garantie acordata lucrarilor
Description: Autoritatea contractanta acorda punctaj pentru ofertele care vor oferta o perioada de garantie a lucrarilor suplimentara fata de perioada de garantie minim acceptata de 36 de luni. Algoritm de calcul: a) pentru oferta cu durata suplimentara a perioadei de garantie cea mai mare, dintre ofertele admisibile, maxim 24 de luni, se acorda punctajul maxim alocat, respectiv 20 de puncte; b) pentru oferta cu perioada de garantie egala cu minimul solicitat, de 36 de luni, se vor acorda 0 puncte; c) pentru alta valoare (n) decat valoarea cea mai mare ofertata, punctajul (Pn) se va calcula dupa urmatorul algoritm: Pn = durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor (n) / durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor cea mai mare ofertata, dintre ofertele admisibile x 20. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Gestionarea deseurilor de pe santier
Description: Algoritm de calcul: 1. Determinarea procentelor de comparat: Procentul ofertat de gestionare (reutilizare, reciclare, valorificare) pentru deșeurile nepericuloase rezultate – numit n% ofertant. Se pornește de la un procent minim de conformitate de 70% pentru reciclare și valorificare, conform cerinței din Caietul de sarcini. 2. Atribuirea punctajului: • Pentru cel mai mare procent ofertat peste 70%, se acordă 20 puncte. • Pentru celelalte oferte, punctajul se calculează proporțional: Punctaj ofertă = (Procent ofert n/Procent ofert maxim) x 20; Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Materiale sustenabile pentru construcţii
Description: Conform criteriilor UE privind achiziţiile publice ecologice pentru proiectarea, construcţia şi întreţinerea construcţiilor (https://anap.gov.ro/ ), se va acorda punctaj maxim (20 puncte) ofertanţilor în cazul cărora un procent de cel puţin 7% din totalul principalelor materile de construcţie enumerate mai jos reprezintă, ca greutate, materiale reciclate, materiale reutilizate şi/sau subproduse: - infrastructura si suprastructura lucrări construcţii, inclusiv lucrări de terasamente şi lucrări de suprafaţă, lucrări de rezistenta, - instalatii; Conţinutul de material reciclat şi reutilizat trebuie să se calculeze pe baza unei medii a bilanţului masic al materialelor reutilizate, reciclate şi/sau al subproduselor, în funcţie de modul în care sunt produse şi livrate pe şantier. Ofertantul trebuie să propună conţinutul total reciclat cuantificând contribuţia proporţională a conţinutului reciclat sau reutilizat la valoarea totală a elementelor de construcţie menţionate, pe baza informaţiilor furnizate de producătorul (producătorii) materialului de construcţie. Materialele sustenabile reprezintă materialele realizate din materii prime provenite din resurse sustenabile și/sau reciclate și/sau regenerabile care protejază mediul și reduc amprenta de carbon, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Pentru a nu restrânge participarea operatorilor economici la procedura de achiziţie publică, Autoritatea Contractantă nu impune o listă cu materialele sustenabile, însă, cu titlu de exemplu, fără a se limita la acestea, exemplificăm: ciment sustenabil, caramizi, caramizi BCA, termoizolaţie din vată bazaltica, temoizolatie din spuma dura din poliuretan tip PIR, var lavabil etc sau alte materiale sustenabile pentru realizarea cladirii, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Astfel, se va evalua gradul în care ofertantul utilizează materiale sustenabile, cu impact redus asupra mediului, demonstrate prin documente verificabile. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
5.1.11.
Procurement documents
Ad hoc communication channel:
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Romanian
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Duration during which the tender must remain valid: 6 Months
Information about public opening:
Opening date: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Place: In SEAP
Additional information: Comisia de evaluare.
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
Legal form that must be taken by a group of tenderers that is awarded a contract: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016.
Financial arrangement: Principalele condiții de finanțare și modalitățile de plată se realizează în conformitate cu prevederile contractelor de finanțare încheiate și ale apelului de proiecte PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Information about review deadlines: Conform Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de achiziții publice, persoana vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul pentru anulare, remediere sau recunoașterea dreptului/interesului, în termen de 10 zile de la luarea la cunoștință, dacă valoarea estimată depășește pragurile de publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation providing more information on the review procedures: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation receiving requests to participate: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation processing tenders: ORASUL TOPOLOVENI
5.1.
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 - Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetica Bloc P7, Bloc P28 in Orasul Topoloveni, judetul Arges"
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare.
Internal identifier: 3
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
5.1.3.
Estimated duration
Duration: 12 Months
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 13 509 534,58 RON
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project fully or partially financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
Additional information: Obiectivul de investitii „Eficientizare energetica Bloc P7, Bloc P28 in Orasul Topoloveni, judetul Arges” este finantat în cadrul Contractului de finantare nr. 610/05.12.2025, Cod SMIS 334270, incheiat cu AM_PRSM_Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia), Prioritate: P2 - O regiune cu orașe prietenoase cu mediu, Obiectiv specific: RSO 2.1. - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în cadrul Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Operațiunea B - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale, Apel de proiecte: PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurement: Reduction of environmental impacts
Description: Conform documentatiei tehnice.
Approach to reducing environmental impacts: Climate change adaptation
Green Procurement Criteria: EU Green Public Procurement criteria
Green Procurement Criteria: National Green Public Procurement criteria
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Criterion: Enrolment in a trade register
Description of selection criterion: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa relasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC. sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritati contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentul constatator emis de ONRC se va prezenta si de catre subcontractantii declarati și terții susţinători dacă este cazul.
Criterion: References on specified works
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada ca in ultimii 5 ani a dus la bun sfârșit lucrări similare de tipul si/sau natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului si/sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, cu o valoare cumulata de: Lot1: minim 12.550.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot2: minim 13.850.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot3: minim 13.500.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot4: minim 10.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot5: minim 13.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Precizări: 1) Lucrari similare = lucrări in domeniul constructiilor civile sau infrastructura (lucrări de eficientizare/renovare energeticăconstrucții civile, lucrări de construcții/reabilitare/modernizare construcții civile), similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii cu cea care face obiectul prezentei achiziţii, care se incadreaza minim in categoria “C”, de importanta normala, conform prevederilor HG 766/1997, HG 765/2002 si Legea 10/1995 d.p.d.v al complexitatii, care au inclus si montajul si punerea in functiune de utilaje, echipamente tehnologice si functionale similare.
Criterion: Certificates by independent bodies about quality assurance standards
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada detinerii unui certifcat emis de catre un organism cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Acestea trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerinte: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.
Criterion: Subcontracting proportion
Description of selection criterion: Informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi (se va completa- Formular orientativ). Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractant, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Ofertantii vor depune odata cu declaratia DUAE urmatoarele:- acordul/acordurile de subcontractare (Formular orientativ).
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Pretul ofertei
Description: Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 40
Criterion:
Type: Quality
Name: Perioada de garantie acordata lucrarilor
Description: Autoritatea contractanta acorda punctaj pentru ofertele care vor oferta o perioada de garantie a lucrarilor suplimentara fata de perioada de garantie minim acceptata de 36 de luni. Algoritm de calcul: a) pentru oferta cu durata suplimentara a perioadei de garantie cea mai mare, dintre ofertele admisibile, maxim 24 de luni, se acorda punctajul maxim alocat, respectiv 20 de puncte; b) pentru oferta cu perioada de garantie egala cu minimul solicitat, de 36 de luni, se vor acorda 0 puncte; c) pentru alta valoare (n) decat valoarea cea mai mare ofertata, punctajul (Pn) se va calcula dupa urmatorul algoritm: Pn = durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor (n) / durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor cea mai mare ofertata, dintre ofertele admisibile x 20. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Gestionarea deseurilor de pe santier
Description: Algoritm de calcul: 1. Determinarea procentelor de comparat: Procentul ofertat de gestionare (reutilizare, reciclare, valorificare) pentru deșeurile nepericuloase rezultate – numit n% ofertant. Se pornește de la un procent minim de conformitate de 70% pentru reciclare și valorificare, conform cerinței din Caietul de sarcini. 2. Atribuirea punctajului: • Pentru cel mai mare procent ofertat peste 70%, se acordă 20 puncte. • Pentru celelalte oferte, punctajul se calculează proporțional: Punctaj ofertă = (Procent ofert n/Procent ofert maxim) x 20; Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Materiale sustenabile pentru construcţii
Description: Conform criteriilor UE privind achiziţiile publice ecologice pentru proiectarea, construcţia şi întreţinerea construcţiilor (https://anap.gov.ro/ ), se va acorda punctaj maxim (20 puncte) ofertanţilor în cazul cărora un procent de cel puţin 7% din totalul principalelor materile de construcţie enumerate mai jos reprezintă, ca greutate, materiale reciclate, materiale reutilizate şi/sau subproduse: - infrastructura si suprastructura lucrări construcţii, inclusiv lucrări de terasamente şi lucrări de suprafaţă, lucrări de rezistenta, - instalatii; Conţinutul de material reciclat şi reutilizat trebuie să se calculeze pe baza unei medii a bilanţului masic al materialelor reutilizate, reciclate şi/sau al subproduselor, în funcţie de modul în care sunt produse şi livrate pe şantier. Ofertantul trebuie să propună conţinutul total reciclat cuantificând contribuţia proporţională a conţinutului reciclat sau reutilizat la valoarea totală a elementelor de construcţie menţionate, pe baza informaţiilor furnizate de producătorul (producătorii) materialului de construcţie. Materialele sustenabile reprezintă materialele realizate din materii prime provenite din resurse sustenabile și/sau reciclate și/sau regenerabile care protejază mediul și reduc amprenta de carbon, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Pentru a nu restrânge participarea operatorilor economici la procedura de achiziţie publică, Autoritatea Contractantă nu impune o listă cu materialele sustenabile, însă, cu titlu de exemplu, fără a se limita la acestea, exemplificăm: ciment sustenabil, caramizi, caramizi BCA, termoizolaţie din vată bazaltica, temoizolatie din spuma dura din poliuretan tip PIR, var lavabil etc sau alte materiale sustenabile pentru realizarea cladirii, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Astfel, se va evalua gradul în care ofertantul utilizează materiale sustenabile, cu impact redus asupra mediului, demonstrate prin documente verificabile. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
5.1.11.
Procurement documents
Ad hoc communication channel:
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Romanian
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Duration during which the tender must remain valid: 6 Months
Information about public opening:
Opening date: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Place: In SEAP
Additional information: Comisia de evaluare.
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
Legal form that must be taken by a group of tenderers that is awarded a contract: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016.
Financial arrangement: Principalele condiții de finanțare și modalitățile de plată se realizează în conformitate cu prevederile contractelor de finanțare încheiate și ale apelului de proiecte PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Information about review deadlines: Conform Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de achiziții publice, persoana vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul pentru anulare, remediere sau recunoașterea dreptului/interesului, în termen de 10 zile de la luarea la cunoștință, dacă valoarea estimată depășește pragurile de publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation providing more information on the review procedures: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation receiving requests to participate: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation processing tenders: ORASUL TOPOLOVENI
5.1.
Lot: LOT-0004
Title: Lot 4 - Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetica Bloc P4, Bloc P16 in Orasul Topoloveni, judetul Arges"
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare.
Internal identifier: 4
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
5.1.3.
Estimated duration
Duration: 12 Months
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 10 405 662,18 RON
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project fully or partially financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
Additional information: Obiectivul de investitii „Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetică bloc P4, bloc P16 în oraşul Topoloveni, judetul Argeş”,” este finantat în cadrul Contractului de finantare Nr. 636/16.12.2025, Cod SMIS 334281, incheiat cu AM_PRSM_Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia), Prioritate: P2 - O regiune cu orașe prietenoase cu mediu, Obiectiv specific: RSO 2.1. - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în cadrul Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Operațiunea B - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale, Apel de proiecte: PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurement: Reduction of environmental impacts
Description: Conform documentatiei tehnice.
Approach to reducing environmental impacts: Climate change mitigation
Green Procurement Criteria: EU Green Public Procurement criteria
Green Procurement Criteria: National Green Public Procurement criteria
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Criterion: Enrolment in a trade register
Description of selection criterion: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa relasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC. sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritati contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentul constatator emis de ONRC se va prezenta si de catre subcontractantii declarati și terții susţinători dacă este cazul.
Criterion: References on specified works
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada ca in ultimii 5 ani a dus la bun sfârșit lucrări similare de tipul si/sau natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului si/sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, cu o valoare cumulata de: Lot1: minim 12.550.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot2: minim 13.850.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot3: minim 13.500.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot4: minim 10.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot5: minim 13.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Precizări: 1) Lucrari similare = lucrări in domeniul constructiilor civile sau infrastructura (lucrări de eficientizare/renovare energeticăconstrucții civile, lucrări de construcții/reabilitare/modernizare construcții civile), similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii cu cea care face obiectul prezentei achiziţii, care se incadreaza minim in categoria “C”, de importanta normala, conform prevederilor HG 766/1997, HG 765/2002 si Legea 10/1995 d.p.d.v al complexitatii, care au inclus si montajul si punerea in functiune de utilaje, echipamente tehnologice si functionale similare.
Criterion: Certificates by independent bodies about quality assurance standards
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada detinerii unui certifcat emis de catre un organism cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Acestea trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerinte: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.
Criterion: Subcontracting proportion
Description of selection criterion: Informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi (se va completa- Formular orientativ). Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractant, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Ofertantii vor depune odata cu declaratia DUAE urmatoarele:- acordul/acordurile de subcontractare (Formular orientativ).
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Pretul ofertei
Description: Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 40
Criterion:
Type: Quality
Name: Perioada de garantie acordata lucrarilor
Description: Autoritatea contractanta acorda punctaj pentru ofertele care vor oferta o perioada de garantie a lucrarilor suplimentara fata de perioada de garantie minim acceptata de 36 de luni. Algoritm de calcul: a) pentru oferta cu durata suplimentara a perioadei de garantie cea mai mare, dintre ofertele admisibile, maxim 24 de luni, se acorda punctajul maxim alocat, respectiv 20 de puncte; b) pentru oferta cu perioada de garantie egala cu minimul solicitat, de 36 de luni, se vor acorda 0 puncte; c) pentru alta valoare (n) decat valoarea cea mai mare ofertata, punctajul (Pn) se va calcula dupa urmatorul algoritm: Pn = durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor (n) / durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor cea mai mare ofertata, dintre ofertele admisibile x 20. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Gestionarea deseurilor de pe santier
Description: Algoritm de calcul: 1. Determinarea procentelor de comparat: Procentul ofertat de gestionare (reutilizare, reciclare, valorificare) pentru deșeurile nepericuloase rezultate – numit n% ofertant. Se pornește de la un procent minim de conformitate de 70% pentru reciclare și valorificare, conform cerinței din Caietul de sarcini. 2. Atribuirea punctajului: • Pentru cel mai mare procent ofertat peste 70%, se acordă 20 puncte. • Pentru celelalte oferte, punctajul se calculează proporțional: Punctaj ofertă = (Procent ofert n/Procent ofert maxim) x 20; Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Materiale sustenabile pentru construcţii
Description: Conform criteriilor UE privind achiziţiile publice ecologice pentru proiectarea, construcţia şi întreţinerea construcţiilor (https://anap.gov.ro/ ), se va acorda punctaj maxim (20 puncte) ofertanţilor în cazul cărora un procent de cel puţin 7% din totalul principalelor materile de construcţie enumerate mai jos reprezintă, ca greutate, materiale reciclate, materiale reutilizate şi/sau subproduse: - infrastructura si suprastructura lucrări construcţii, inclusiv lucrări de terasamente şi lucrări de suprafaţă, lucrări de rezistenta, - instalatii; Conţinutul de material reciclat şi reutilizat trebuie să se calculeze pe baza unei medii a bilanţului masic al materialelor reutilizate, reciclate şi/sau al subproduselor, în funcţie de modul în care sunt produse şi livrate pe şantier. Ofertantul trebuie să propună conţinutul total reciclat cuantificând contribuţia proporţională a conţinutului reciclat sau reutilizat la valoarea totală a elementelor de construcţie menţionate, pe baza informaţiilor furnizate de producătorul (producătorii) materialului de construcţie. Materialele sustenabile reprezintă materialele realizate din materii prime provenite din resurse sustenabile și/sau reciclate și/sau regenerabile care protejază mediul și reduc amprenta de carbon, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Pentru a nu restrânge participarea operatorilor economici la procedura de achiziţie publică, Autoritatea Contractantă nu impune o listă cu materialele sustenabile, însă, cu titlu de exemplu, fără a se limita la acestea, exemplificăm: ciment sustenabil, caramizi, caramizi BCA, termoizolaţie din vată bazaltica, temoizolatie din spuma dura din poliuretan tip PIR, var lavabil etc sau alte materiale sustenabile pentru realizarea cladirii, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Astfel, se va evalua gradul în care ofertantul utilizează materiale sustenabile, cu impact redus asupra mediului, demonstrate prin documente verificabile. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
5.1.11.
Procurement documents
Ad hoc communication channel:
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Romanian
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Duration during which the tender must remain valid: 6 Months
Information about public opening:
Opening date: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Place: In SEAP
Additional information: Comisia de evaluare.
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
Legal form that must be taken by a group of tenderers that is awarded a contract: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016.
Financial arrangement: Principalele condiții de finanțare și modalitățile de plată se realizează în conformitate cu prevederile contractelor de finanțare încheiate și ale apelului de proiecte PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Information about review deadlines: Conform Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de achiziții publice, persoana vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul pentru anulare, remediere sau recunoașterea dreptului/interesului, în termen de 10 zile de la luarea la cunoștință, dacă valoarea estimată depășește pragurile de publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation providing more information on the review procedures: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation receiving requests to participate: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation processing tenders: ORASUL TOPOLOVENI
5.1.
Lot: LOT-0005
Title: Lot 5 - Execuția lucrărilor pentru realizarea obiectivului de investiție „Eficientizare energetica Bloc P5, Bloc P21, Bloc A1 in Orasul Topoloveni, judetul Arges"
Description: Procedura vizează atribuirea, pe loturi, a contractelor de execuție lucrări pentru creșterea eficienței energetice a unor blocuri de locuințe din orașul Topoloveni, prin lucrări de reabilitare termică, modernizare instalații, iluminat eficient și instalare de sisteme de energie regenerabilă, în conformitate cu proiectele tehnice și cerințele legale în vigoare.
Internal identifier: 5
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45321000 Thermal insulation work
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Additional information: Orasul Topoloveni, judetul Arges
5.1.3.
Estimated duration
Duration: 12 Months
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 0
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 13 402 124,94 RON
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project fully or partially financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): no
Additional information: Obiectivul de investitii „Eficientizare energetica Bloc P5, Bloc P21a, Bloc PA1 in Orasul Topoloveni, judetul Arges” este finantat în cadrul Contractului de finantare nr.647/18.12.2025, Cod SMIS 336227, incheiat cu AM_PRSM_Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia), Prioritate: P2 - O regiune cu orașe prietenoase cu mediu, Obiectiv specific: RSO 2.1. - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, în cadrul Programului Regional Sud-Muntenia 2021-2027, Operațiunea B - Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale, Apel de proiecte: PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.7.
Strategic procurement
Aim of strategic procurement: Reduction of environmental impacts
Description: Conform documentatiei tehnice.
Approach to reducing environmental impacts: Climate change adaptation
Green Procurement Criteria: EU Green Public Procurement criteria
Green Procurement Criteria: National Green Public Procurement criteria
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice, European Single Procurement Document (ESPD)
Criterion: Enrolment in a trade register
Description of selection criterion: Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa relasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC. sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritati contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentul constatator emis de ONRC se va prezenta si de catre subcontractantii declarati și terții susţinători dacă este cazul.
Criterion: References on specified works
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada ca in ultimii 5 ani a dus la bun sfârșit lucrări similare de tipul si/sau natura şi complexitatea, cât şi din punct de vedere al rezultatului si/sau funcţionalităţii urmărite prin scopul contractului, cu cele supuse obiectului achiziţiei, ai căror beneficiari sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, cu o valoare cumulata de: Lot1: minim 12.550.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot2: minim 13.850.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot3: minim 13.500.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot4: minim 10.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Lot5: minim 13.400.000 lei, fara T.V.A., la nivelul a maxim 3 contracte. Precizări: 1) Lucrari similare = lucrări in domeniul constructiilor civile sau infrastructura (lucrări de eficientizare/renovare energeticăconstrucții civile, lucrări de construcții/reabilitare/modernizare construcții civile), similare sau superioare din punct de vedere al complexităţii cu cea care face obiectul prezentei achiziţii, care se incadreaza minim in categoria “C”, de importanta normala, conform prevederilor HG 766/1997, HG 765/2002 si Legea 10/1995 d.p.d.v al complexitatii, care au inclus si montajul si punerea in functiune de utilaje, echipamente tehnologice si functionale similare.
Criterion: Certificates by independent bodies about quality assurance standards
Description of selection criterion: Ofertantul va face dovada detinerii unui certifcat emis de catre un organism cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare acreditate sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Acestea trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE, numai de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Operatorii economici care nu deţin un astfel de certificat vor prezenta orice document prin care se sustine cerinta, de exemplu un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerinte: proceduri/manual de calitate, activitate procedural, etc., similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea unei certificari SR EN ISO 9001.
Criterion: Subcontracting proportion
Description of selection criterion: Informatii privind partea din contract pe care operatorul economic are, eventual, intentia sa o subcontracteze. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi (se va completa- Formular orientativ). Modalitate de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant se vor include si informatiile solicitate cu privire la subcontractanti. În cazul în care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractantului/ subcontractantilor pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractant, completat si semnat în mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Ofertantii vor depune odata cu declaratia DUAE urmatoarele:- acordul/acordurile de subcontractare (Formular orientativ).
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Pretul ofertei
Description: Punctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 40
Criterion:
Type: Quality
Name: Perioada de garantie acordata lucrarilor
Description: Autoritatea contractanta acorda punctaj pentru ofertele care vor oferta o perioada de garantie a lucrarilor suplimentara fata de perioada de garantie minim acceptata de 36 de luni. Algoritm de calcul: a) pentru oferta cu durata suplimentara a perioadei de garantie cea mai mare, dintre ofertele admisibile, maxim 24 de luni, se acorda punctajul maxim alocat, respectiv 20 de puncte; b) pentru oferta cu perioada de garantie egala cu minimul solicitat, de 36 de luni, se vor acorda 0 puncte; c) pentru alta valoare (n) decat valoarea cea mai mare ofertata, punctajul (Pn) se va calcula dupa urmatorul algoritm: Pn = durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor (n) / durata suplimentara a perioadei de garantie a lucrarilor cea mai mare ofertata, dintre ofertele admisibile x 20. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Gestionarea deseurilor de pe santier
Description: Algoritm de calcul: 1. Determinarea procentelor de comparat: Procentul ofertat de gestionare (reutilizare, reciclare, valorificare) pentru deșeurile nepericuloase rezultate – numit n% ofertant. Se pornește de la un procent minim de conformitate de 70% pentru reciclare și valorificare, conform cerinței din Caietul de sarcini. 2. Atribuirea punctajului: • Pentru cel mai mare procent ofertat peste 70%, se acordă 20 puncte. • Pentru celelalte oferte, punctajul se calculează proporțional: Punctaj ofertă = (Procent ofert n/Procent ofert maxim) x 20; Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
Criterion:
Type: Quality
Name: Materiale sustenabile pentru construcţii
Description: Conform criteriilor UE privind achiziţiile publice ecologice pentru proiectarea, construcţia şi întreţinerea construcţiilor (https://anap.gov.ro/ ), se va acorda punctaj maxim (20 puncte) ofertanţilor în cazul cărora un procent de cel puţin 7% din totalul principalelor materile de construcţie enumerate mai jos reprezintă, ca greutate, materiale reciclate, materiale reutilizate şi/sau subproduse: - infrastructura si suprastructura lucrări construcţii, inclusiv lucrări de terasamente şi lucrări de suprafaţă, lucrări de rezistenta, - instalatii; Conţinutul de material reciclat şi reutilizat trebuie să se calculeze pe baza unei medii a bilanţului masic al materialelor reutilizate, reciclate şi/sau al subproduselor, în funcţie de modul în care sunt produse şi livrate pe şantier. Ofertantul trebuie să propună conţinutul total reciclat cuantificând contribuţia proporţională a conţinutului reciclat sau reutilizat la valoarea totală a elementelor de construcţie menţionate, pe baza informaţiilor furnizate de producătorul (producătorii) materialului de construcţie. Materialele sustenabile reprezintă materialele realizate din materii prime provenite din resurse sustenabile și/sau reciclate și/sau regenerabile care protejază mediul și reduc amprenta de carbon, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Pentru a nu restrânge participarea operatorilor economici la procedura de achiziţie publică, Autoritatea Contractantă nu impune o listă cu materialele sustenabile, însă, cu titlu de exemplu, fără a se limita la acestea, exemplificăm: ciment sustenabil, caramizi, caramizi BCA, termoizolaţie din vată bazaltica, temoizolatie din spuma dura din poliuretan tip PIR, var lavabil etc sau alte materiale sustenabile pentru realizarea cladirii, materiale pentru care există autorizare/acreditare/agrementate si/sau alte documente echivalente conform legislaţiei în vigoare. Astfel, se va evalua gradul în care ofertantul utilizează materiale sustenabile, cu impact redus asupra mediului, demonstrate prin documente verificabile. Algoritmul de calcul se regaseste detaliat in Cadrul Caietului de Sarcini.
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 20
5.1.11.
Procurement documents
Ad hoc communication channel:
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Romanian
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Duration during which the tender must remain valid: 6 Months
Information about public opening:
Opening date: 10/06/2026 15:00:00 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Place: In SEAP
Additional information: Comisia de evaluare.
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
Legal form that must be taken by a group of tenderers that is awarded a contract: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016.
Financial arrangement: Principalele condiții de finanțare și modalitățile de plată se realizează în conformitate cu prevederile contractelor de finanțare încheiate și ale apelului de proiecte PRSM/265/PRSM_P2/OP2/RSO2.1/PRSM_A37.
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Information about review deadlines: Conform Legea nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de achiziții publice, persoana vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul pentru anulare, remediere sau recunoașterea dreptului/interesului, în termen de 10 zile de la luarea la cunoștință, dacă valoarea estimată depășește pragurile de publicare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation providing more information on the review procedures: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation receiving requests to participate: ORASUL TOPOLOVENI
Organisation processing tenders: ORASUL TOPOLOVENI
8. Organisations
8.1.
ORG-0004
Official name: ORASUL TOPOLOVENI
Registration number: 4229725
Postal address: Strada: Calea Bucuresti, nr. 111
Town: Topoloveni
Postcode: 115500
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Contact point: Felicia Posa
Telephone: +40 248666259
Fax: +40 248666469
Roles of this organisation:
Buyer
Organisation providing additional information about the procurement procedure
Organisation receiving requests to participate
Organisation processing tenders
8.1.
ORG-0002
Official name: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Registration number: 20329980
Postal address: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Town: Bucuresti
Postcode: 030084
Country subdivision (NUTS): Bucureşti (RO321)
Country: Romania
Telephone: +40 213104641
Fax: +40 21 3104642
Roles of this organisation:
Review organisation
8.1.
ORG-0005
Official name: ORASUL TOPOLOVENI
Registration number: 4229725_3
Postal address: Strada: Calea Bucuresti, nr. 111
Town: Topoloveni
Postcode: 115500
Country subdivision (NUTS): Argeş (RO311)
Country: Romania
Contact point: Felicia Posa
Telephone: +40 248666259
Fax: +40 248666469
Roles of this organisation:
Organisation providing more information on the review procedures
8.1.
ORG-0001
Official name: Operator SEAP
Registration number: RO42283735
Postal address: Strada: Italiana, nr. 22, Sector: -, Judet: Bucuresti, Localitate: Bucuresti, Cod postal: -
Town: Bucuresti
Postcode: 020976
Country subdivision (NUTS): Bucureşti (RO321)
Country: Romania
Contact point: Roxana Popescu
Telephone: +40 213032997
Roles of this organisation:
TED eSender
Notice identifier/version: f09431c7-94f3-4e54-9701-c65e06995f41 - 01
Form type: Competition
Notice type: Contract or concession notice – standard regime
Notice subtype: 16
Notice dispatch date: 29/04/2026 12:39:23 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Notice dispatch date (eSender): 29/04/2026 10:00:32 (UTC+03:00) Eastern European Summer Time, İstanbul, Mayotte
Languages in which this notice is officially available: Romanian
Notice publication number: 299401-2026
OJ S issue number: 84/2026
Publication date: 30/04/2026