See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziție 22 Autobuze electrice noi de călători, operabile în condiții de ses, 22 stații de încărcare lentă și 8 stații de încărcare rapidă
Description: Achizitie 22 Autobuze electrice noi de calatori, operabile in conditii de ses, 22 statii de incarcare lenta si 8 statii de incarcare rapida prin proiectul "MOdernizarea sistemului de TRansportpublIC cu autobuzul in zona Metropolitana Craiova - MOTRIC Metropolitan", PNRR, Componenta 10 – Fondul local investitia I.1.1 - Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achiziția de vehicule nepoluante), Proiect nr. C10-I1.1-5, Contract de finantare nr.135290/28.11.2022 Contractul de achizitie publica de furnizare a autobuzelor şi staţiilor de încărcare vizeaza achizitionarea a 22 bucăţi autobuze noi cu sistem de propulsie electric cu lungimea de cca. 12m (solo), 22 staţii de încărcare lentă şi 8 staţii de încărcare rapidă, pentru care autoritatea contractanta a solicitat finantare nerambursabilă conform Contract de finantare nr.135290/28.11.2022 în cadrul proiectului "MOdernizarea sistemului de TRansportpublIC cu autobuzul in zona Metropolitana Craiova - MOTRIC Metropolitan", PNRR, Componenta 10 – Fondul local investitia I.1.1 - Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achiziția de vehicule nepoluante), I.1.3- asigurarea infrastructurii pentru transportul verde –puncte de reîncărcare vehicule electrice, Titlu apel: PNRR/2022/C10/I.1.1, PNRR/2022/C10/I1.3, Runda 1. Obiectivul general al proiectului este, îmbunătăţirea eficienţei transportului public de călători, a frecvenţei şi a timpilor săi de parcurs, a transferului către acesta de la transportul privat cu autoturisme. Obiectivul specific la care contribuie furnizarea produselor • Creșterea atractivității transportului public și a procentului de utilizare a acestui mod de transport, în cadrul distribuției modale a deplasărilor, prin creșterea vitezei comerciale de deplasare a vehiculelor de transport public • Reducerea numărului de accidente și creșterea siguranței rutiere pentru toți participanții la trafic: conducători auto, bicicliști, pietoni • Reducerea emisiilor GES • Reducerea poluării, inclusiv a celei sonore, datorate traficului urban • Promovarea transportului public urban drept o soluție alternativă utilizării vehiculului personal, pentru asigurarea accesului cetățenilor la locul de muncă,la furnizorii de servicii și alte puncte de interes • Eficientizarea transportului public prin reducerea timpilor de călătorie, precum și prin creșterea numărului de utilizatori • Creșterea gradului de accesibilitate al cetățenilor la punctele de interes din municipiul Craiova • Diminuarea cheltuielilor reale de deplasare și a timpului petrecut în ambuteiajele urbane. Creșterea calității vieții cetățenilor municipiului Craiova. Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii. Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, termenul limita până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentaţia de atribuire este de 18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. B. . În conformitate cu prevederile art.160 alin.(2) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările , ulterioare, va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informaţiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită a ofertelor printr-un răspuns consolidat , în măsura în care sunt adresate în termenul limită stabilit în anunţul de participare.
Internal identifier: 4417214-2024-1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144910 Electric buses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achiziție 22 Autobuze electrice noi de călători, operabile în condiții de ses, 22 stații de încărcare lentă și 8 stații de încărcare rapidă prin proiectul „Modernizarea sistemului de TransportpubliC cu autobuzul în zona Metropolitană Craiova/MOTRIC Metropolitan” , PNRR, Componenta 10 – Fondul local investiția I.1.1- Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achiziția de vehicule nepoluante) se va realiza conform cerinţelor caietului de sarcini nr. 17828/01.02.2024, şi a documentaţiei tehnice pusă la dispoziţie în cadrul documentaţiei de atribuire. Prin achiziţia autobuzelor şi staţiilor de încărcare autoritatea contractantă - Municipiul Craiova urmărește cresterea atractivităţii şi eficienţei sistemului de transport public local din municipiul Craiova și zona Metropolitană, prin implementarea unor măsuri integrate ce vizează ȋmbunătăţirea transportului public de călători cu autobuzul şi descurajarea utilizării transportului privat, respectiv, încurajarea utilizării transportului alternativ, renunţarea la autoturismele personale şi implicit la reducerea emisiilor poluante. Achiziţionarea de autobuze electrice noi va contribui la ȋmbunătăţirea eficienţei transportului public de călători din municipiul Craiova și zona Metropolitană, a frecvenţei şi a timpilor săi de parcurs, a accesibilităţii şi a transferului către acesta de la transportul privat. Caracteristicile tehnice pentru autobuzele şi staţiile de încărcare ce urmează a se achiziţiona sunt cele prevăzute în Centralizator parametrii tehnici minimali şi maximali și Specificatii tehnice extinse, ce sunt anexe la Caietul de sarcini nr. 17828/01.02.2024 Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art.221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art.221 din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31681500 Rechargers