See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare (PAC+PT+CS+DE) + asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor la obiectivul de investiţii "CETATEA MEDIEVALA BISTRITA"
Description: Proiectare (PAC+PT+CS+DE) + asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor la obiectivul de investiţii "CETATEA MEDIEVALA BISTRITA" Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari de catre operatorii economici, inainte de data limita de depunere a ofertelor 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la toate solicitarile de clarificari si/sau informatii suplimentare primite de la operatorii economici, in legatura cu documentatia de atribuire, cu 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Plata serviciilor si a lucrărilor se va face intr-un termen corelat cu mecanismul de decontare prin PNRR, în termen de maxim 60 de zile calendaristice de la data înregistrării facturii la registratura autoritatii contractante, avand in vedere faptul că serviciile si lucrările sunt finanțate de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei prin PNRR și vor fi decontate în baza unor cereri de plată care vor fi transmise Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei și de faptul că este posibil ca acesta să nu vireze în cont sumele aferente facturilor depuse într-un termen definit, din motive cum ar fi anumite solicitari de clarificari, lipsa unor documente justificative, erori, etc. Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul întârzierii alocării fondurile sau în cazul în care contractul nu va avea finanțare integrală. Ofertanții participanți la această procedură acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Internal identifier: 4347569_2024_PAAPD1458049
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45212314 Historical monument or memorial construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Proiectare (PAC+PT+CS+DE) + asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor la obiectivul de investiţii "CETATEA MEDIEVALA BISTRITA", se vor avea în vedere următoarele: Etapa I - Elaborare DTAC+DTOE Etapa II- Elaborare PT+CS+DE Etapa III - Execuția lucrărilor+ + Asistența tehnică : Iinterventii vizand repararea elementelor nestructurale, din care cele mai importante ar fi urmatoarele: Lucrările principale la Turnul Dogarilor constau în : - Efectuarea lucrarilor de consolidare a structurii de rezistenta acolo unde se impun; - Revizuirea şi verificarea starii tehnice a elementelor şarpantei; - Inlocuirii integral a invelitorii; - Repararea şi înlocuirea jgheaburilor şi burlanelor; - Realizarea unei hidroizolaţii cu folii performante de-a lungul perimetrului cladirii; - Refacerea pavajului perimetral si a soclului cladirii, - Reabilitarea finisajelor interioare şi exterioare cu tencuieli poroase de renovare pe baza de var; - Permiterea aerisirii zidariilor; - Rezugravirea tuturor faţadelor; - Revizuirea structurii planseelor din lemn; - Inlocuirea pardoselii spaţiului interior; - Realizarea sistemului de iluminat interior; - Suplimentarea circuitelor de prize de utilizare generala; - Inlocuirea tablourilor electrice cu echipamente performante; - Realizarea unei instalatii de detectie, semnalizare si alarmare incendiu; - Realizarea unor sisteme antiefractie si supraveghere video; - Realizarea unei reţele electrice de iluminat exterior arhitectural pentru turn; - Realizarea instalaţiei noi de paratrasnet; - Realizarea unui amfiteatru in aer liber pe terenul adiacent dinspre Parcul Municipal; - Desfacerea tencuielilor pe baza de ciment cu curatare adanca a rosturilor si refacerea tencuielilor conform cu indicatiile arhitectului restaurator; - Injectarea fisurilor cu lianti pe baza de var hidraulic; - Executia unor injectii de hidrofobizare la baza pèretilor pentru stoparea accesului apei prin capilaritate; - Inlocuirea grinzilor din lemn cedate de la planseul peste etajul 2 (in prezent sprijinita); - Asigurarea coletarii corespunzatoare a apelor pluviale de la jgheaburi si burlane si legarea acestora la sistemul de canalizare pluvial; - Coborarea nivelului terenului amenajat din jurul constructiei; - Repararea invelitorii si a sipcilor degradate de la acoperisul constructiei; - Reparatii la elemente interioare si exterioare de finisaj (tencuieli, zugraveli, pardoseli, tamplarie, etc). Lucrările principale la Fragmente de zid cu drumul de straja, alaturat Turnului Dogarilor, constau în : - Amenajarea terenului de la baza zidului (dinspre zona verde) in forma de taluz, pentru evacuarea apelor si evitarea stagnarii acestora la baza zidului; - Executia unor injectii de hidrofobizare la baza peretelui pentru stoparea ascensiunii apei prin capilaritate; - Injectarea fisurilor existente in zidarii cu lianti pe baza de var hidraulic; - Completarea zonelor de zidarii desprinse la baza si la coltul zidului; - Reparatii la zonele degradate de invelitoare. Lucrările principale la Fragmentele din zidul Cetatii Medievale Bistrita constau în : - Posibilitatea accesarii tuturor elementelor interesante existente in Centru istoric si cultural Bistriţa, pentru persoanele cu handicap; - Demolarea “obiectelor” care nu au valoare arhitecturala si nici istorica, care sunt in proprietatea sau in administrarea Primariei Bistriţa, care au fost construite aleatoriu; - Restaurarea si punerea in valoare a portiunilor din zidurile istorice pastrate ale Cetatii medievale; - Rezolvarea pe verticala și pe orizontala a circulației în conformitate cu cerințele pentru persoanele cu handicap.Din cauza adaptarii la cerințele de deplasare pentru persoanele în vârsta sau cu handicap, zonele noi se vor amenaja fara trepte, iar diferențele dintre nivelurile de calcare vor fi egalizate de rampe, cu rezolvarea corecta a scurgerilor apelor pluviale; - Marcarea intrarilor in Zona Istorica protejata, care se va face din punct de vedere vizual mai accentuat; - Curatarea vegetatiei de deasupra zidurilor si din rosturile zidariei de piatra, curatarea rosturilor de mortare de ciment, eliminarea plombelor cu beton; - Executarea de lucrari de reparatii si reintregire a zidariilor cu materiale (piatra similara si mortare pe baza de var) si tehnici de zidire similare cu cele existente; - Injectarea fisurilor cu lianti pe baza de var hidraulic; - Injectarea in masa cu lianti pe baza de var hidraulic a zonelor de zidarie friabilizate in masa; - La partea superioara a zidurilor se va realiza un pat de mortar de var hidraulic cu o usoara panta peste care se va dispune o hidroizoltaie pe baza de var, rezistenta la saruri, fara ciment.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services