301840-2026 - Competition
Finland – Electrical machinery, apparatus, equipment and consumables; lighting – 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta
Description: HANKINNAN TAUSTA JA KOHDE TLS Verkko Oy, Rovakaira Oy ja Muonion Sähköosuuskunta ovat kukin aikeissa hankkia 110/20kV, 25MVA päämuuntajan tarjouspyyntöaineistossa tarkemmin määritettyihin asennuspaikkoihin Lapin alueella. Hankinnan alustavana kohteena on kolmen (3) 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta sisältäen: - Päämuuntajan suunnittelu, valmistus Tilaajan erillisten teknisten määrittelyjen mukaisesti, - Päämuuntajan testaus tehtaalla ja asennus kohteessa, - Päämuuntajan toimitus ja asennus muuntajapohjalle, ja - Päämuuntajan varustus täyteen käyttökuntoon sekä tuki- ja huoltopalvelut. Tilaajan vastuulla on rakentaa päämuuntajalle perustukset sekä kytkeä päämuuntaja jännitteiseksi. Optio 1: Hankintaan sisältyy alustavasti seuraavat pakollisesti tarjottavat optiot ("Optio 1") TLS Verkko Oy:lle, Rovakaira Oy:lle ja Muonion Sähköosuuskunnalle asennuksineen: - tyhjiökäämikytkin, - kaasuanalysaattori, - muuntajan kannen turvatolppa, ja - huoltovapaa sähköinen ilmankuivain. Kukin organisaatio päättää itsenäisesti option hankinnasta tai hankkimatta jättämisestä. Option hankintaan liittyvät yksityiskohtaisemmat ehdot on kuvattu alustavassa tarjouspyyntöaineistossa. Optio 2: Hankintaan sisältyy alustavasti seuraava pakollisesti tarjottava optio (”Optio 2”). Option 2 kohteena on Rovakaira Oy:lle toimitettava päämuuntaja, joka vastaa muutoin Tilaajan hankintamenettelyssä hankkimaa päämuuntajaa, mutta jonka tehon tulee olla 31,5 MVA. Option 2 sisällyttämisestä hankinnan kohteeseen päätetään viimeistään ennen lopullisen tarjouspyynnön julkaisua.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: HANKINTAMENETTELY Hankintamenettely toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalveluiden alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016,"Erityisalojen hankintalaki") 38 §:n mukaisena neuvottelumenettelynä. Hankintaan sovelletaan erityisalojen hankintalakia. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. HANKINTAMENETTELYN VAIHEISTUS Hankintamenettely on vaiheistettu kahteen vaiheeseen I ja II. Hankintamenettelyyn osallistumisesta ei makseta ehdokkaille/tarjoajille korvauksia. VAIHE I Vaiheessa I kaikki hankinnasta kiinnostuneet ehdokkaat voivat osallistua hankintamenettelyyn toimittamalla osallistumishakemuksen asetettuun määräaikaan mennessä. Osallistumishakemuksen tulee olla osallistumispyynnön ehtojen ja vaatimusten mukainen. Tilaajalla on oikeus sulkea hankintamenettelystä ehdokas, jonka osallistumishakemus ei ole osallistumispyynnössä kuvattujen ehtojen tai vaatimusten mukainen, taikka jos osallistumishakemusta ei ole toimitettu asetettuun määräaikaan mennessä. VAIHE II Tilaaja lähettää neuvotteluihin valituille tarjoajille neuvottelukutsun ja alustavan tarjouspyynnön. Tarjoajien tulee toimittaa alustava tarjouksensa Tilaajalle alustavassa tarjouspyynnössä kuvattujen ehtojen ja vaatimusten mukaisesti. Tilaajalla on oikeus sulkea hankintamenettelystä tarjoaja, jonka alustava tarjous ei ole alustavassa tarjouspyynnössä kuvattujen ehtojen ja vaatimusten mukainen, taikka jos alustavaa tarjousta ei ole toimitettu asetettuun määräaikaan mennessä. Alustavia tarjouksia ei vertailla. Tilaaja neuvottelee kaikkien alustavan tarjouksen toimittaneiden tarjoajien kanssa. Neuvotteluita voidaan käydä yksi tai useampi kierros, ja neuvotteluita voidaan käydä suullisesti ja/tai kirjallisesti. Tilaaja ilmoittaa neuvotteluihin valituille tarjoajille tarkemmat neuvotteluajankohdat ja neuvotteluiden sisällön etukäteen. Tilaajalla on oikeus päättää neuvotteluiden sisällöstä ja kestosta parhaaksi katsomallaan tavalla. Neuvotteluiden päätyttyä tarjoajat toimittavat Tilaajalle lopulliset tarjouksensa Tilaajan asettamaan määräaikaan mennessä. Tämän jälkeen Tilaaja tarkastaa ja vertailee lopulliset tarjoukset asetettujen ehtojen, vaatimusten ja vertailuperusteiden mukaisesti. Selvyyden vuoksi todetaan, että tarjoajien lopullisista tarjouksista ei voida enää neuvotella tarjoajien tasapuolisen ja syrjimättömän kohtelun varmistamiseksi. EHDOKKAIDEN VALINTA Neuvotteluihin (vaihe II) valitaan kaikki osallistumispyynnön ehtojen ja vaatimusten mukaisen osallistumishakemuksen jättäneet ehdokkaat, jotka täyttävät asetetut soveltuvuusvaatimukset.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31000000 Electrical machinery, apparatus, equipment and consumables; lighting
Additional classification (cpv): 45310000 Electrical installation work, 31170000 Transformers
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta TLS Verkko Oy:lle
Description: HANKINNAN TAUSTA JA KOHDE TLS Verkko Oy, Rovakaira Oy ja Muonion Sähköosuuskunta ovat kukin aikeissa hankkia 110/20kV, 25MVA päämuuntajan alustavassa tarjouspyyntöaineistossa tarkemmin määritettyihin asennuspaikkoihin Lapin alueella. Hankinnan alustavana kohteena on kolmen (3) 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta sisältäen: - Päämuuntajan suunnittelu, valmistus Tilaajan erillisten teknisten määrittelyjen mukaisesti, - Päämuuntajan testaus tehtaalla ja asennus kohteessa, - Päämuuntajan toimitus ja asennus muuntajapohjalle, ja - Päämuuntajan varustus täyteen käyttökuntoon sekä tuki- ja huoltopalvelut. Tilaajan vastuulla on rakentaa päämuuntajalle perustukset sekä kytkeä päämuuntaja jännitteiseksi. OSA-ALUE 1: Osa-alueen 1 kohteena on 110/20kV, 25MVA päämuuntajan (ml. optiot) hankinta TLS Verkko Oy:lle.
Internal identifier: 2026-042976-LOT-0001
Options:
Description of the options: Hankintaan sisältyy alustavasti seuraavat pakollisesti tarjottavat optiot - tyhjiökäämikytkin, - kaasuanalysaattori, - muuntajan kannen turvatolppa, ja - huoltovapaa sähköinen ilmankuivain Kukin organisaatio päättää itsenäisesti option hankinnasta tai hankkimatta jättämisestä. Option hankintaan liittyvät yksityiskohtaisemmat ehdot on kuvattu alustavassa tarjouspyyntöaineistossa.
Lot: LOT-0002
Title: 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta Rovakaira Oy:lle
Description: HANKINNAN TAUSTA JA KOHDE TLS Verkko Oy, Rovakaira Oy ja Muonion Sähköosuuskunta ovat kukin aikeissa hankkia 110/20kV, 25MVA päämuuntajan alustavassa tarjouspyyntöaineistossa tarkemmin määritettyihin asennuspaikkoihin Lapin alueella. Hankinnan alustavana kohteena on kolmen (3) 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta sisältäen: - Päämuuntajan suunnittelu, valmistus Tilaajan erillisten teknisten määrittelyjen mukaisesti, - Päämuuntajan testaus tehtaalla ja asennus kohteessa, - Päämuuntajan toimitus ja asennus muuntajapohjalle, ja - Päämuuntajan varustus täyteen käyttökuntoon sekä tuki- ja huoltopalvelut. Tilaajan vastuulla on rakentaa päämuuntajalle perustukset sekä kytkeä päämuuntaja jännitteiseksi. OSA-ALUE 2: Osa-alueen 2 kohteena on 110/20kV, 25MVA päämuuntajan (ml. optiot) hankinta Rovakaira Oy:lle.
Internal identifier: 2026-042976-LOT-0002
Description of the options: Hankintaan sisältyy alustavasti seuraavat pakollisesti tarjottavat optiot: - tyhjiökäämikytkin, - kaasuanalysaattori, - muuntajan kannen turvatolppa, ja - huoltovapaa sähköinen ilmankuivain - erillinen päämuuntaja (31,5 MWA) Rovakaira Oy:lle. Kukin organisaatio päättää itsenäisesti option hankinnasta tai hankkimatta jättämisestä. Option hankintaan liittyvät yksityiskohtaisemmat ehdot on kuvattu alustavassa tarjouspyyntöaineistossa.
Lot: LOT-0003
Title: 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta Muonion Sähköosuuskunnalle
Description: HANKINNAN TAUSTA JA KOHDE TLS Verkko Oy, Rovakaira Oy ja Muonion Sähköosuuskunta ovat kukin aikeissa hankkia 110/20kV, 25MVA päämuuntajan alustavassa tarjouspyyntöaineistossa tarkemmin määritettyihin asennuspaikkoihin Lapin alueella. Hankinnan alustavana kohteena on kolmen (3) 110/20kV, 25MVA päämuuntajan hankinta sisältäen: - Päämuuntajan suunnittelu, valmistus Tilaajan erillisten teknisten määrittelyjen mukaisesti, - Päämuuntajan testaus tehtaalla ja asennus kohteessa, - Päämuuntajan toimitus ja asennus muuntajapohjalle, ja - Päämuuntajan varustus täyteen käyttökuntoon sekä tuki- ja huoltopalvelut. Tilaajan vastuulla on rakentaa päämuuntajalle perustukset sekä kytkeä päämuuntaja jännitteiseksi. OSA-ALUE 3: Osa-alueen 3 kohteena on 110/20kV, 25MVA päämuuntajan (ml. optiot) hankinta Muonion Sähköosuuskunnalle.
Internal identifier: 2026-042976-LOT-0003