See the notice on TED website
1. Buyer
1.1.
Buyer
Official name: Suomen ympäristökeskus
Legal type of the buyer: Central government authority
Activity of the contracting authority: Environmental protection
2. Procedure
2.1.
Procedure
Title: Torjunta-aineiden analytiikka vesinäytteistä
Description: Suomen ympäristökeskus (Syke) kilpailuttaa järjestämiensä torjunta-aineiden vesistöseurantoihin, kartoituksiin ja tutkimuksiin liittyvien laboratorioanalyysien hankinnan. Hankittavien laboratorioanalyysien tavoitteena on saada luotettavat tiedot kasvinsuojeluaineiden, biosidien ja niiden muuntumistuotteiden pitoisuuksista luonnonvesinäytteissä. Analyysien tulokset halutaan suoraan ympäristöhallinnon tietojärjestelmiin, jonne valitun laboratorion tulee hankkia tallennusoikeudet. Ympäristöhallinnon tietojärjestelmiin voi tutustua osoitteessa https://www.syke.fi/fi/ymparistotieto/kartta-ja-tietopalvelut/avoimet-ymparistotietojarjestelmat. Torjunta-aineiden pintavesiseuranta täyttää osaltaan vesienhoidon seurantavaatimuksia ja siksi analytiikan tulee kattaa soveltuvin osin vesienhoidon nimetyistä aineista torjunta-aineet ja analyysimenetelmien tulee olla yhteensopivia vesienhoidon seuranta ja raportointivaatimusten kanssa. Vesienhoidon vaatimukset on annettu valtioneuvoston asetuksessa vesiympäristölle vaarallisista ja haitallisista aineista 1022/2006 liitteissä. Erikseen nimetyt aineet ympäristönlaatunormeineen ovat liitteissä 1C ja 1D ja analytiikan vaatimukset liitteessä 3. Asetusta tullaan pian päivittämään direktiivimuutoksen vuoksi (EU 2026/805). Direktiivillä muutettiin muun muassa EU:n pintavesien prioriteettiaineiden ainelistaa. On todennäköistä, että kun asetusta muutetaan päivitetään samalla myös kansallisesti valittujen pintavettä pilaavien aineiden lista. Direktiivimuutokset ja todennäköiset kansallisen ainelistan muutokset on huomioitu tässä tarjouspyynnössä. Erikseen nimettyjen vesienhoidon aineiden lisäksi seurannan tavoitteena on, että suomalaisissa vesissä mahdollisesti haitallisina esiintyvät muutkin torjunta-aineet voitaisiin havaita mahdollisimman kattavasti ja luotettavasti. Hankinta on jaettu kahteen osaan. Ensimmäinen osa sisältää torjunta-aineiden laajat monijäämäanalyysit sekä glyfosaatin ja sen hajoamistuotteen ananalyysin. Toinen osa sisältää pyretroidien analyysit. Tarjouksen voi jättää joko molempiin tai vain jompaan kumaan osaan. Tarkemmat laatuvaatimukset ja aineiden painotusarvot on ilmoitettu kohteen tarkemmassa määrittelyssä ja liitetyissä exceltaulukoissa. Tarjouksessa tulee antaa näytekohtainen kokonaishinta, joka sisältää tiedonsiirron ympäristöhallinnon tietojärjestelmiin, toimitus- ja laskutuskulut. Vertailuhintaan lasketaan mukaan myös lähetys-/kuljetuskustannukset laboratorioon siitä pisteestä, mihin näytteenottaja näytteet toimittaa lähetystä/kuljetusta varten (esim. lähikaupungin matkahuolto, posti tai vastaava). Koska vesinäytteet pilaantuvat helposti, tulee näytteet pitää kuljetuksen aikana kylmänä. Tehtävissä sopimuksissa voidaan huomioida myös muita torjunta-aineiden erikoisanalyysejä ympäristönäytteistä (optio). Näihin liittyvät tarjoukset eivät vaikuta osien 1 tai 2 pisteytykseen.
Procedure identifier: 97cbefad-3c21-4f5e-82a2-2e128339693a
Internal identifier: SYKE/2026/149
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: 1. HANKINNASTA ILMOITTAMINEN JA HANKINTAMENETTELY Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, jossa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, myöhemmin hankintalaki). 2. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjousten avaamisen jälkeen suoritetaan tarjousten tarkastus ja arviointi tarjouspyynnön kriteerien mukaisesti. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. 2.1 Tarjoajaa koskevien vaatimusten tarkistus Tarjousten käsittelyssä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat tarjoajan rekisteröitymiselle, taloudelliselle ja rahoitukselliselle tilanteelle sekä tekniselle ja ammatilliselle pätevyydelle asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia.Jos tarjoaja tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on syyllistynyt johonkin hankintalain 80 §:ssä tarkoitettuun rikokseen, tarjoaja suljetaan tarjouskilpailusta. Lisäksi tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Jos tarjoaja kuitenkin hankintalain 82 §:n mukaisesti esittää näyttöä luotettavuudestaan siitä huolimatta, että sitä rasittaa 80 tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste ja jos hankintayksikkö katsoo näytön ja luotettavuuden riittäväksi, tarjoajaa ei suljeta pois tarjouskilpailusta. 2.2 Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi Tarjottujen tuotteiden ja palveluiden on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden sisällön mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin vaadittuihin kohtiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki vaaditut todistukset/selvitykset. Tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkistuksessa käytetään tarjousta kokonaisuudessaan. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. 2.3 Tarjousten vertailu Tarjousten vertailu tehdään tarjouspyynnön kohdassa "Päätöksenteon perusteet" ilmoitetulla tavalla. 2.4 Hankintapäätös ja tiedoksiantoHankintapäätös lähetetään tiedoksi kaikille tarjoajille. Sopimus ei synny hankintapäätöksen tiedoksiannolla, vaan edellyttää erillistä kirjallista sopimusta. Sopimus voidaan allekirjoittaa aikaisintaan, kun sen allekirjoittamiselle ei ole hankintalaissa tarkoitettuja esteitä, kuten esimerkiksi täytäntöönpanokieltoa. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta on jaettu osiin, sillä hankinnassa halutaan mahdollistaa pienten ja keskisuurten yritysten osallistumismahdollisuudet.
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73111000 Research laboratory services
2.1.2.
Place of performance
Anywhere in the European Economic Area
2.1.3.
Value
Estimated value excluding VAT: 250 000,00 EUR
2.1.4.
General information
Additional information: Kilpailutuksen pohjalta tehdään sopimus, jonka luonnokset ovat mukana tarjouspyynnössä. Mikäli sama taho voittaa molemmat kilpailutuksen osat, voidaan sopimukset yhdistää. Optioiden mukaista erityisanalytikkaa voidaan ottaa sopimukseen mukaan soveltuvin osin. Kesä-lokakuussa 2026 on tarkoitus tilata MaaMet-hankkeessa n. 60 vesinäytteen torjunta-aineiden monijäämäanalyysit ja glyfosaattianalyysit. Pyretroidianalyysejä tilataan samaan aikaan hankkeessa 10-20 näytettä. Vuonna 2027 ja sen jälkeen tulevat tilaukset hoidetaan sopimuksessa kuvatulla tavalla.
Legal basis:
Directive 2014/24/EU
2.1.5.
Terms of procurement
Terms of submission:
Maximum number of lots for which one tenderer can submit tenders: 2
Terms of contract:
Maximum number of lots for which contracts can be awarded to one tenderer: 2
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusion: European Single Procurement Document (ESPD)
5. Lot
5.1.
Lot: LOT-0001
Title: Torjunta-aineiden monijäämäanalyysit ja glyfosaattianalyysit
Description: Torjunta-aineiden analytiikka vesinäytteistä Suomen ympäristökeskus koordinoi kansallista pintavesien torjunta-aineseurantaa osana maa- ja metsätalouden seurantaohjelmaa (MaaMet). Torjunta-aineanalytiikkaa tarvitaan vaihtelevasti myös erilaisissa tutkimushankkeissa. Käytettävän torjunta-aineanalytiikan tulee olla tarkkaa ja luotettavaa sekä kattaa mahdollisimman laajasti torjunta-aineita ja niiden hajoamistuotteita. Analyysimenetelmien tulee olla validoituja ja dokumentoituja. Vaatimukset Tarjousten tulee sisältää pakollisiksi määritettyjen aineiden (yht. 69 tai 70 ainetta riippuen siitä analysoidaanko endosulfaanin isomeerit erikseen vai yhdessä) sekä vähintään 100 vapaavalintaisen torjunta-aineen tai niiden hajoamistuotteen analytiikkaa koskevat tiedot. Kullekin pakolliselle aineelle on määritetty suurin hyväksyttävä määritysraja ja mittausepävarmuus (enintään 50 %). Tarjous voi poiketa näistä vaatimuksista enintään kymmenen aineen osalta. Pakolliset aineet ja vaatimukset on esitetty liitteenä olevan Pestisidit.xlsx-tiedoston taulussa 'A-pakolliset'. Vapaavalintaisille aineille ei ole asetettu vähimmäisvaatimuksia, mutta niistä tulee antaa vastaavat analyysimenetelmää koskevat tiedot kuin pakollisista aineista. Tiedoston Pestisidit.xlsx taulussa 'B-vapaavalintaiset' on esitetty 194 ehdotusta vapaavalintaisista aineista, mutta tarjous voi sisältää näiden lisäksi tai sijasta muita aineita. Tarjoajan lisäämille aineille vaaditaan lisätiedoksi myös arvio haitattomasta pitoisuudesta pintavesissä (PNEC) ja lisätieto sille, miten arvo on valittu. Hajoamistuotteille voidaan käyttää emoaineen PNEC-arvoa, jos muuta tietoa ei löyty. Laatupisteytys Laatupisteet lasketaan erikseen pakollisille ja vapaavalintaisille aineille. Pisteet lasketaan ensin ainekohtaisesti ja lopuksi summataan. Ainekohtaisessa pisteytyksessä huomioidaan muun muassa määritysraja suhteessa aineen haitallisuudesta johdettuun vertailupitoisuuteen sekä mittausepävarmuus. Vaikka pakollisten aineiden kohdalla annetusta määritysrajan vähimmäisvaatimuksesta tai suurimmasta mittausepävarmuudesta voi poiketa enintään 10 aineen kohdalla, annetaan näistä aineista miinuspisteitä. Aineiden merkityksellisyys Suomen ympäristökeskukselle huomoidaan pisteytyksessä ainekohtaisella painokertoimella, jota on avattu pestisidit.xlsx -tiedoston taulussa 'Merkityksellisyyden painokerroin'. Vapaavalintaisten aineiden pistemäärää voi kartuttaa analyysien hyvällä laadulla ja analysoitavien relevanttien aineiden lukumäärällä. Pisteitä myönnetään vain aineista, joille on annettu kaikki pyydetyt menetelmään liittyvät tiedot. Suomen ympäristökeskus tarkistaa tarjoajan lisäämät vapaavalintaisten aineiden PNEC-arvot ja merkityksellisyyden painokertiomet ennen lopullista pistelaskentaa. Mikäli tietoja ei ole saatavilla, käytetään konservatiivisia oletusarvoja. Pistelaskenta on kuvattu tarkemmin pestisidit.xlsx tiedostossa, joka tulee ladata täytettynä. Tiedostossa on täytettävien taulujen lisäksi kattavasti taustatietoja torjunta-aineista. Tiedoston sisältö on avattuttu taulussa "Info". Hinnoittelu Tarjouksessa tulee ilmoittaa näytekohtainen analyysihinta erikseen glyfosaattia sisältävälle analytiikalle ja muiden aineiden analytiikalle. Hintaan tulee sisältyä analytiikka, tulosten tiedonsiirto ympäristöhallinnon tietojärjestelmiin sekä toimistokulut. Lisäksi vertailuhinnan laskentaa varten tulee arvioida näytteiden lähetys- tai kuljetuskustannukset näytteenottokierroksen päättymispaikasta. Valtaosa näytteistä otetaan Etelä- ja Länsi-Suomessa. Näytepullot ja ohjeistus Laboratorion tulee toimittaa näytepullot sekä kirjalliset ohjeet näytteiden säilytyksestä ja kuljetuksesta. Ohjeissa tulee esittää, voidaanko vesinäytteet tarvittaessa pakastaa ennen lähetystä. Optiot Tarjous voi sisältää erikoisanalytiikkaa sellaisille aineille, joita ei voida analysoida riittävän herkästi monijäämämenetelmillä. (Pyretroidien analytiikka kilpailutetaan kuitenkin erikseen osassa 2.) Lisäksi tarjous voi sisältää torjunta-aineiden analytiikkaa muista ympäristömatriiseista kuin vedestä, kuten sedimentistä, eliöstöstä tai maaperästä. Optioille ei ole valmista tarjouspohjaa. Tarjousten tulee sisältää vähintään menetelmäkuvaus, analysoitavat aineet ja matriisit, määritysrajat sekä hinnat. Optiot eivät vaikuta tarjouksen pisteytykseen, eikä niiden käyttöönotosta ole ennakkositoumusta.
Internal identifier: Osa 1.-0
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73210000 Research consultancy services
Options:
Description of the options: Halutessaan laboratorio voi tarjota torjunta-aineanalyysejä muista ympäristömatriiseista (esim. sedimentti). Näitä mahdollisesti tilataan yksittäisissä hankkeissa. Lisätarjoukset voivat sisältää erikoisanalytiikkaa sellaisille aineille, joita ei voida analysoida riittävän herkästi monijäämämenetelmillä. Lisäksi tarjous voi sisältää torjunta-aineiden analytiikkaa muista ympäristömatriiseista kuin vedestä, kuten sedimentistä, eliöstöstä tai maaperästä. Optioille ei ole valmista tarjouspohjaa. Tarjousten tulee sisältää vähintään menetelmäkuvaus, analysoitavat aineet ja matriisit, määritysrajat sekä hinnat. Optiot eivät vaikuta tarjouksen pisteytykseen, eikä niiden käyttöönotosta ole ennakkositoumusta.
5.1.2.
Place of performance
Anywhere in the European Economic Area
5.1.3.
Estimated duration
Start date: 18/06/2026
Duration end date: 30/04/2029
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 1
Other information about renewals: Mahdollisista jatko-optiosta sovitaan ennen sopimuskauden päättymistä. Sen kesto määritetään sopimuksessa.
5.1.6.
General information
This is a recurrent procurement
Description: Torjunta-aineiden analytiikkaa tilataan todennäköisesti myös tämän sopimuskauden jälkeen ja tällöin kilpailutus toistetaan (mahdollisesti muokattuna).
Reserved participation:
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): yes
This procurement is also suitable for small and medium-sized enterprises (SMEs): yes
5.1.7.
Strategic procurement
Approach to reducing environmental impacts: The protection and restoration of biodiversity and ecosystems
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: European Single Procurement Document (ESPD), Procurement Document
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Hinta
Description: Hinta
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 50
Criterion:
Type: Quality
Name: Laatu
Description: Laatu 50 %, ks. kuvaus tarjouspyynnöstä.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 60
5.1.11.
Procurement documents
Deadline for requesting additional information: 12/05/2026 06:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Finnish
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Tenderers may submit more than one tender: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 03/06/2026 12:30:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Duration during which the tender must remain valid: 3 Months
Information about public opening:
Opening date: 03/06/2026 12:45:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
A non-disclosure agreement is required: no
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
Framework agreement, without reopening of competition
Maximum number of participants: 1
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Markkinaoikeus
Information about review deadlines: 14 vrk hankintapäätöksen lähettämisestä
5.1.
Lot: LOT-0002
Title: Pyretroidien analytiikka
Description: Pyretroidien analytiikka Pyretroidit ovat haitallisia vesieliöille jo erittäin pieninä pitoisuuksina (ng/l–pg/l). Jotta niiden esiintymistä ja mahdollisia haittoja voidaan arvioida mielekkäällä tavalla, käytettävien analyysimenetelmien määritysrajojen (limit of quantification, LOQ) tulee olla erittäin pieniä. Tarve riittävän herkälle pyretroidianalytiikalle on tunnistettu laajasti EU-tasolla (ks. esim. Hitzfeld et al. 2025: Synthetic pyrethroids in European surface waters: sources, occurrence and need to reduce contamination; doi:10.1186/s12302-025-01249-9). Maaliskuussa 2026 hyväksyttiin EU-lainsäädännön muutos, jossa muun muassa päivitettiin vesipuitedirektiivin tytärdirektiivissä annettu pintavesien prioriteettiaineiden luettelo. Aiemmin EU:n prioriteettiaineisiin kuului vain yksi pyretroidi (sypermetriini), mutta päivityksen myötä luetteloon lisättiin neljä uutta pyretroidia. Vesienhoidon säädösten mukaan analytiikan määritysrajan tulisi olla enintään 30 % ympäristönlaatunormista ja laajennetun mittausepävarmuuden enintään 50 % ympäristönlaatunormin tasolla. Tarjouksen vähimmäisvaatimukset eivät ole aivan näin tiukkoja, mutta laatupisteytyksessä määritysrajalla on suuri vaikutus. Analyysivaatimukset Tarjoajan on analysoitava vähintään direktiivin viisi pyretroidia ja niiden määritysrajojen (LOQ) on oltava pienempiä kuin aineiden enimmäispitoisuuden ympäristönlaatunormit (MAC-EQS). Laatupisteytys Laatupisteitä annetaan alhaisesta määritysrajasta, pienestä mittausepävarmuudesta sekä muiden suomalaisen vesiympäristön kannalta relevanttien pyretroidien analysoinnista (esim. lambda-syhalotriini). Ladattavassa Excel-tiedostossa (Pyretroidit.xlsx) on esitetty vaatimukset ja pistelasku tarkemmin. Excel-tiedoston täyttöohjeet ovat täytettävien solujen yläpuolella (erityisesti solut B1-B7). Tarjouksen ei ole pakko sisältää yhtään vapaavalintaista ainetta, mutta vapaavalintaisten aineiden analytiikasta voi saada lisäpisteitä. Pisteet lasketaan ensin ainekohtaisesti ja painotetaan pyretroidilaskennassa käytetyllä kertoimella, joka eroaa osan 1 relevanttiuskertoimista. Tarjous voi sisältää myös muiden kuin Excelissä valmiina olevien (22) pyretroidien analyysejä. Tarjoajan on tällöin valittava itse näille aineille haitattoman pitoisuuden vertailuarvo (PNEC) ja esitettävä kirjallinen perustelu siitä, miten kyseinen arvo on määritetty. Syke tarkastaa ehdotetut vertailuarvot tarjousten avaamisen jälkeen ja tarvittaessa korjaa laatupisteiden laskentaa, jos tarjoaja on valinnut perusteettoman korkean vertailuarvon. Hinnoittelu Tarjouksessa tulee ilmoittaa näytekohtainen analyysihinta, joka sisältää: analytiikan, tulosten tiedonsiirron ympäristöhallinnon tietojärjestelmiin sekä toimistokulut. Lisäksi vertailuhinnan laskentaa varten tulee arvioida näytteiden lähetys- tai kuljetuskustannukset näytteenottokierroksen päättymispaikasta. Valtaosa näytteistä otetaan Etelä- ja Länsi-Suomessa. Näytepullot ja ohjeistus Laboratorion tulee toimittaa näytepullot sekä antaa kirjalliset ohjeet näytteiden säilytyksestä ennen lähetystä ja kuljetuksen aikana. Ohjeistuksessa tulee esittää myös, voidaanko vesinäytteet pakastaa ennen lähetystä. Optio: pyretroidianalyysit muista ympäristömatriiseista ja muu torjunta-aineiden erikoisanalytiikka Tarjous voi sisältää pyretroidianalytiikkaa myös muissa ympäristömatriiseissa kuin vedessä (esim. sedimentti ja eliöstö). Optiomatriiseihin liittyville tarjouksille ei ole valmista pohjaa, mutta niiden tulee sisältää: analyysimatriisi, yleisellä tasolla oleva menetelmäkuvaus ja akkreditointistatus, kunkin analysoitavan aineen määritysraja sekä analyysin hinta. Optiotarjoukset eivät vaikuta tarjouksen pisteytykseen, eikä vielä ole varmaa, tullaanko muiden matriisien analyyseja tilaamaan. Lisäksi tarjous voi sisältää muiden torjunta-aineiden erikoisanalytiikkaa pintavesinäytteistä (laajempi monijäämäanalytiikka kilpailutetaan osassa 1).
Internal identifier: Osa 2.-1
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73111000 Research laboratory services
Options:
Description of the options: Halutessaan laboraotrio voi tarjota torjunta-aineanalyysejä muista ympräristömatriiseista (esim. sedimentti). Näitä mahdollisesti tilataan yksittäisissä hankkeissa.
5.1.2.
Place of performance
Anywhere in the European Economic Area
5.1.3.
Estimated duration
Start date: 18/06/2026
Duration end date: 30/04/2029
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 1
Other information about renewals: Mahdollisista jatko-optiosta sovitaan ennen sopimuskauden päättymistä. Sen kesto määritetään sopimuksessa.
5.1.6.
General information
Reserved participation:
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Tender requirement
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): yes
This procurement is also suitable for small and medium-sized enterprises (SMEs): yes
5.1.7.
Strategic procurement
Approach to reducing environmental impacts: The protection and restoration of biodiversity and ecosystems
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: European Single Procurement Document (ESPD), Procurement Document
5.1.10.
Award criteria
Criterion:
Type: Price
Name: Hinta
Description: Hinta 80 %, ks. kuvaus tarjouspyynnöstä.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 60
Criterion:
Type: Quality
Name: Laatu
Description: Laatu 20 %, ks. kuvaus tarjouspyynnöstä.
Category of award weight criterion: Weight (points, exact)
Award criterion number: 40
5.1.11.
Procurement documents
Deadline for requesting additional information: 12/05/2026 06:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission:
Electronic submission: Required
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Finnish
Electronic catalogue: Not allowed
Tenderers may submit more than one tender: Not allowed
Deadline for receipt of tenders: 03/06/2026 12:30:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Duration during which the tender must remain valid: 3 Months
Information about public opening:
Opening date: 03/06/2026 12:45:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Terms of contract:
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
A non-disclosure agreement is required: no
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: no
Electronic payment will be used: yes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement:
Framework agreement, without reopening of competition
Maximum number of participants: 1
Information about the dynamic purchasing system:
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Markkinaoikeus
Information about review deadlines: 14 vrk hankintapäätöksen lähettämisestä
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Official name: Markkinaoikeus
Registration number: 3006157-6
Postal address: Radanrakentajantie 5
Town: Helsinki
Postcode: 00520
Country subdivision (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Country: Finland
Telephone: +358 295643300
Roles of this organisation:
Review organisation
8.1.
ORG-0002
Official name: Suomen ympäristökeskus
Registration number: 0996189-5
Postal address: Latokartanonkaari 11
Town: Helsinki
Postcode: 00790
Country subdivision (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Country: Finland
Contact point: Katri Siimes
Telephone: +358 400148709
Roles of this organisation:
Buyer
8.1.
ORG-0003
Official name: Hansel Oy (Hilma)
Registration number: FI09880841
Postal address: Mannerheiminaukio 1a
Town: Helsinki
Postcode: 00100
Country subdivision (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Country: Finland
Contact point: eSender
Telephone: 029 55 636 30
Roles of this organisation:
TED eSender
Notice information
Notice identifier/version: 4d0bad04-eefd-4798-ac09-0a6107a894ba - 01
Form type: Competition
Notice type: Contract or concession notice – standard regime
Notice subtype: 16
Notice dispatch date: 30/04/2026 08:06:23 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Notice dispatch date (eSender): 30/04/2026 08:06:25 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Languages in which this notice is officially available: Finnish
Notice publication number: 301843-2026
OJ S issue number: 85/2026
Publication date: 04/05/2026