306830-2019 - ResultRomania-Bucharest: Railway construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare şi execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii „Modernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional «Henri Coandă» Bucureşti — [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 11054529/2018/1041822
II.1.2.
Main CPV code
45234100 Railway construction works
II.1.4.
Short description
Lucrările aferente obiectivului de investiție „Modernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional «Henri Coandă» Bucureşti, Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă București”, constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare.
Realizarea obiectivului de investiţie „Modernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional «Henri Coandă» Bucureşti, Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureștiˮ contribuie la:
— dezvoltarea şi extinderea legăturilor transportului aerian cu alte moduri de transport prin interconectarea aeroportului cu întreaga reţea de cale ferată a României şi cu reţeaua europeană de transport TEN-T, precum şi conexiunea cu modurile de transport urban (metrou, tramvai etc.),
— atragerea unui număr cât mai mare de călători din localitaţile limitrofe către transportul fer [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services
II.2.4.
Description of the procurement
Valoarea totala estimata este 420 113 085 RON fără TVA, compusa din:
— executia lucrarilor: 402 711 085 RON fara TVA, în care sunt incluse si activitatile: organizare de santier si cheltuieli conexe organizarii de santier, amenajarea terenului, amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială, cheltuieli pentru relocare/protecția utilităților, pentru studii de teren, cheltuieli pentru realizarea investiției. Pentru Cheltuieli cu Publicitatea, s-a prevăzut suma estimată de 100 000 RON, fără TVA,
— servicii de proiectare: 17 402 000 RON, fără TVA, in care sunt incluse activitati privind elaborarea documentațiilor tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor la faza de proiectare, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție elaborare proiect tehnic si detalii de execuție si asistență tehnică din partea proiectantului.
Valoarea estimată pentru execuţia lucrărilor nu include cheltuieli diverse şi neprevăzute.
Obiectul contractului cuprinde construirea unei cai ferate duble in lungime de 2,95 km, unui viaduct de 1,52 km care traverseaza DN1, a 3 podete, unei instalatii de centralizare electronica, precum si a unei statii de calatori la terminalul T1.
Durata contractului – 74 de luni, din care: 2 luni proiectare, 12 luni executie, 60 de luni perioada de garantie.
Clauza suspensiva: procedura de atribuire se desfasoara sub incidenta prezentei clauze suspensive, in sensul ca semnarea contractului de proiectare si executie lucrari se va face numai dupa asigurarea sursei de finantare. Se estimeaza că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la publicarea anunţului de participare.