307541-2020 - ResultRomania-Pitești: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări aferente obiectivului de investiție „Modernizare DJ 503 limită județ Dâmbovița-Slobozia-Rociu-Oarja-Catanele, km 98+000-140+034, L = 42,034 km, județul Argeș”
Reference number: 4229512_2019_PAAPD1085873
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Prin contractul ce urmeaza a se atribui se urmareste achizitionarea de servicii de proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari aferente obiectivului de investitie „Modernizare DJ 503 limită județ Dâmbovița-Slobozia-Rociu-Oarja-Catanele, km 98+000-140+034, L = 42,034 km, județul Argeș” in conformitate cu cerintele caietului de sarcini.
Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Argeș a obtinut finanțare în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 6, „Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională”, Prioritatea de Investiții 6.1, „Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale”, in baza contractului de finantare cod SMIS 122454 – nr. 4137/8.4.2019.
Obiectivul general al proiectului este modernizarea și reabilitarea infrastructurii de acces care asigură conectivitatea indirectă cu reteaua TEN-T, prin îmbunătățirea parametrilor relevanți – creșterea vitezei, siguranței rutiere, portanței pe raza localităților Slobozia, Mozăceni, Negrași, Teiu, Rociu, Oarja și Căteasca, în vederea stimulării mobilității regionale.
Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este prestarea serviciilor de proiectare, acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului și execuția tuturor lucrărilor in conformitate cu prevederile caietului de sarcini.
Termene pentru depunerea/raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maximum 22 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor;
B. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare in a 12-a zi dinainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
In conformitate cu cerintele caietelor de sarcini existente în documentatia de atribuire atasata la anuntul de participare pentru „Servicii de proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari aferente obiectivului de investitie «Modernizare DJ 503 limită judeţ Dâmbovița-Slobozia-Rociu-Oarja-Catanele, km 98+000-140+034, L = 42,034 km, judeţul Argeş»”.
Valoarea totala estimata a serviciilor si lucrarilor ce urmeaza a se realiza este de 77 059 870 RON.
Valoare ce rezulta din devizul general si luandu-se in calcul urmatoarele linii bugetare dupa cum urmeaza:
— servicii de proiectare: 864 080 RON fără TVA din care:
—— cap. 3.3: proiect tehnic: 278 030 RON fara TVA;
— detalii de execuție: 222 420 RON fara TVA;
— documentație tehnică pentru obținerea autorizației de construire: 27 800 RON fara TVA.
Cap 3.6.1. Asistență tehnica din partea proiectantului: 335 830 RON fara TVA.
Executie de lucrari: 76 195 790 RON RON fara TVA din care:
— cap.1. Cheltuieli pentru amenajarea terenului: 8 351 500 RON, fara TVA din care:
—— cap. 1.2. Amenajarea terenului: 7 891 030 RON fara TVA;
—— cap. 1.3. Amenajari pentru protectia mediului: 460 470 RON fara TVA;
— cap. 4. Cheltuieli pentru investitia de baza: 67 165 910 RON fara TVA;
— cap. 4.1. Construcții și instalații: 67 165 910 RON fara TVA;
— cap. 5.1. Organizare de șantier: 678 380 RON fara TVA, din care:
—— cap. 5.1.1. Lucrări de construcții: 671 660 RON fara TVA;
—— cap. 5.1.2. Cheltuieli conexe organizării șantierului: 6 720 RON fara TVA.