See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare și execuție lucrări aferente Subinvest.I.4.2.1Reabilitarea acumulărilor permanente existente din cadrul proiectului"Investiția I.4.Adaptarea la schimbările climatice prin automatizarea și digitalizarea echipamentelor de evacuare și stocare a apei la acumulări existente pt asig. debitului ecologic și creșterea siguranței alimentării cu apă a populației si reducerea riscului la inundații"
Description: Prin achiziția de față se vor realiza activitati de Proiectare și execuție lucrări aferente Subinvestiției I.4.2. 1Reabilitarea acumulărilor permanente existente din cadrul proiectului "Investiția I.4. Adaptarea la schimbarile climatice prin automatizarea si digitalizarea echipamentelor de evacuare si stocare a apei la acumulari existente pentru asigurarea debitului ecologic si cresterea sigurantei alimentarii cu apa a populatiei si reducerea riscului la inundatii", finanțat prin PNRR” - Loturile 1-13, Coduri CPV – 45240000-1, 45241000-8, 45241100-9, 45247200-2, 45247210-5, 45247212-9, 45247240-4, 45248000-7, 71242000-6, 71322000-1, 71321000-4, 71322400-5, 79930000-2, 71336000-2, în conform.cu cerințele și descrierea din Cerintele Beneficiarului. Achiziția se derulează în cadrul proiectului "Investiția I.4. Adaptarea la schimbarile climatice prin automatizarea si digitalizarea echipamentelor de evacuare si stocare a apei la acumulari existente pentru asigurarea debitului ecologic si cresterea sigurantei alimentarii cu apa a populatiei si reducerea riscului la inundatii", finanțat prin PNRR. Obiectul subinvestitiei I4.2.1 -Reabilitarea acumulărilor permanente existente (baraje), care face obiectul acestei invitații, îl reprezintă lucrări de reabilitare a 13 baraje existente, ca rezultat al documentațiilor tehnico economice, elaborate la faza de DALI, unde a fost concluzionat că nu există alternative fezabile pt reducerea riscurilor de inundații, urmând ca intervenția să se realizeze în cf. cu cerințele prev. la nivelul Jalonul 16 din ANEXA la DECIZIA DE PUNERE ÎN APLICARE A CONSILIULUI nr. 15833/23 ADD1, privind modif. Deciziei de punere în aplicare din 29 octombrie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al României, obiectivele de investiții tb finalizate în trimestrul I al anului 2026, respectând pe deplin rez.și cond.stabilite în evaluarea cuprinzătoare și cumulativă a impactului asupra mediului care va fi finalizată în cf. cu Directiva 2011/92/UE (Directiva privind ev. impactului asupra mediului), precum și evaluările relevante în contextul Directivei 2000/60/CE (Directiva-cadru privind apa) și evaluarea coresp.în temeiul Directivei 92/43/CEE (Directiva privind habitatele), inclusiv impl.măsurilor de atenuare necesare.Orice solicit. de clarif. tb. transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ).Nr.de zile până la care se pot solicita clarif. înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autorit.contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarif. în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor”. Rasp. consolidat la solicit.de clarif. se va posta la sectiunea „lista clarificari notificari si decizii” a anuntului de participare publicat pe site–ul http: www.e-licitatie.ro.Menționăm faptul că, în cf. cu preved.Art. 3 (1), OUG 155/2020, cu modif. și completările ulterioare, Art. 23 (7), OUG 124/2021, cu modif. și completările ulterioare, ” (7) Beneficiarii pot derula procedurile de atribuire a contr.de execuţie lucrări, asistenţă tehnică, dirigenţie de şantier şi a altor categorii de contracte necesare implementării proiectelor de investiţii publice, cu includerea în documentele achiziţiei aferente a unei condiţii suspensive referitoare la aprobarea finanţării proiectului din PNRR”, procedura de atribuire a contr.de achiz.publică va fi inițiată sub incidența clauzei suspensive, în sensul că, încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu resp. disp. Ref.la angajarea chelt. din bugetele care intra sub incidența legislației privind finațele publice. Operatorii economici interesati pot accesa informatii cu privire la DALI-urile aferente celor 13 loturi si la adresa: https://rowater.ro/activitatea-institutiei/licitatii/achizitii/.
Internal identifier: 31709/MM/04.12.2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45240000 Construction work for water projects
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Gilău, județul Cluj
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 1 – OPȚIUNEA 2 Aprobată - constau în : - Lucrări de intervenție la baraj, inclusiv refacerea coronamentului - Realizarea sistemului penrtu colectare plutitori - Reabilitare zona aval baraj - Realizare insule plutitoare verzi - Dotări pentru asigurarea migratiei peștilor - Măsuri pentru asigurarea debitului ecologic - Inlocuirea/modernizarea sistemului AMC - Inlocuirea echipamentelor mecanice și a echipamentelor și instalațiilor electrice existente
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45241000 Harbour construction works, 45241100 Quay construction work, 45247200 Construction work for dams and similar fixed structures, 45247210 Dam construction work, 45247212 Dam-reinforcement works, 45247240 Static barrage construction work, 45248000 Construction work for hydro-mechanical structures, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71321000 Engineering design services for mechanical and electrical installations for buildings, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71322400 Dam-design services, 71336000 Engineering support services, 79930000 Specialty design services
Lot: LOT-0002
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Leșu, județul Bihor
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului. Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 2 – OPȚIUNEA 1 Aprobată - constau în : - Lucrări de intervenție la barajul Leșu, inclusiv reabilitarea drumului pe coronament - Reabilitarea sistemului de monitorizare, inclusiv sistem de avertizare alarmare – SCADA - Reabilitarea echipamentelor hidromecanice si electrice - Masuri pentru asigurarea conectivitatii longitudinale - Măsuri pentru asigurarea debitelor ecologice - Realizarea de insule plutitoare în vederea îmbunătățirii calității apei în - acumulare - Sisteme de colectare a deseurilor plutitoare.
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a Nodului Hidrotehnic de pe râul Mureș din municipiul Târgu Mureș, județul Mureș
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 3 – OPȚIUNEA 1 Aprobată - constau în: - Lucrări de interventie la barajele de priza nr. 1 și 2 - Punere în siguranță a bazinelor disipatoare la barajele de priza nr. 1 si 2 - Sistem retenție plutitori - Reabilitarea/inlocuirea echipamentului hidromecanic și electric - Lucrări de intervenție la canalul turbinei - lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Surduc, județul Timiș
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 4 – OPȚIUNEA 1 Aprobată - constau în: - Lucrări de interventie la baraj - Sistem retenție plutitori - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Măsuri pentru asigurarea debitului ecologic - Reabilitarea/inlocuirea echipamentului hidromecanic și electric - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Frumoasa, judeţul Harghita
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 5 – OPȚIUNEA 1A - Aprobată constau în: - Lucrări de interventie la baraj - Sistem de monitorizare versant stâng - Sistem monitorizare baraj - Reabilitarea/inlocuirea echipamentului hidromecanic și electric - Sistem colectare plutitori - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Măsuri pentru asigurarea debitului ecologic - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Îmbunătăţirea condiţiilor de funcţionare în siguranţă a acumulării Mărăcineni, judeţul Argeş
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului. Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 6 – OPȚIUNEA 1 - Aprobată constau în: - Lucrări care se realizează în cuveta lacului de acumulare - Lucrări de amenajare a albiei râului Doamnei aval de frontul deversant al amenajării - Amenajare zone umede - Reabilitarea instalației hidraulice de acționare a vanelor segment de la golirea de fund, a stavilelor clapetă de la descărcătorul de suprafață şi a instalațiilor auxiliare aferente acestora
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a Lucrărilor Hidrotehnice pe râul Dâmbovița, aval acumulare Lacul Morii - Nod Hidrotehnic Tânganu, municipiul București, județul Ilfov și județul Călărași
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 7 – OPȚIUNEA 1A Etapa I – Aprobată, constau în: - Lucrări de reabilitare a elementelor structurale și a echipamentelor hidromecanice ale barajului Lacul Morii - Reabilitarea amenajarii malului drept al acumularii - reabilitarea si modernizarea instalatiei de ridicat a elementelor de batardou de la descarcatorul de ape mari si de la golirea de fund - retehnologizarea instalatiei de barbotare a stavilelor clapet de la descarcatorul de ape mari - reabilitarea si modernizarea instalatiei de actionare a vanelor plane si a batardourilor, precum și realizarea instalatiei electrice de forta si actionare la Priza Ciurel - Reabilitarea și modernizarea echipamentelor de măsurare și monitorizare la baraj - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Sistem colectare plutitori - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Sistem de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Îmbunătăţirea condiţiilor de funcţionare în siguranţă a acumulării Budeasa, judeţul Argeş
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului. Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 8 – OPȚIUNEA 1A, Varianta 2- Etapa I, aprobat, constau în: - Lucrări de intervenție la barajul Budeasa - Reabilitare/înlocuire echipament hidromecanic și electric - Realizare sistem colectare plutitori - Realizarea cordoanelor forestiere - Realizarea insulelor plutitoare verzi și a sistemului de aerare - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Realizarea sistemelor de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Buftea, judetul Ilfov
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 9 OPȚIUNEA 1A, Etapa I – aprobat, constau în: - Lucrări de intervenție la barajul Buftea - Reabilitare/înlocuire echipament hidromecanic și electric - Realizarea sistemului de aparatură de măsură și control la baraj - Realizare sistem colectare plutitori - Realizarea insulelor plutitoare verzi și a sistemului de aerare - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Realizarea sistemelor de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 9
Lot: LOT-0010
Title: Lucrări de conservare a Lacului Roşu, judeţul Harghita
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 10 – SCENARIUL II - aprobat, constau în: - Lucrări de intervenție la acumulările Valea Oii și Piatra Roșie - Reabilitarea echipamentelor hidromecanice la acumulările Valea Oii și Piatra Roșie - Realizarea unui prag deversor la debușarea râului Bicaz în Lacul Roșu - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale
Internal identifier: 10
Lot: LOT-0011
Title: Îmbunătățirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării permanente Cucuteni pe râul Voinești (Morișca), judeţul Iaşi
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 11 – OPȚIUNEA 1A, Aprobată, constau în: - Lucrări de intervenție la barajul Cucuteni - Reabilitare/înlocuire echipament hidromecanic și electric - Realizare sistem colectare plutitori - Realizarea cordoanelor forestiere - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Realizarea sistemelor de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 11
Lot: LOT-0012
Title: Îmbunătătirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării permanente Căzănești, rȃul Stavnic (Durduc), judetul Vaslui
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 12 OPȚIUNEA 1A, Aprobată, constau în: - Lucrări de intervenție la barajul Căzănești - Reabilitare/înlocuire echipament hidromecanic și electric - Reabilitare/modernizare echipamente de măsurare și monitorizarea infiltrațiilor prin baraj și prin fundație - Realizare sistem colectare plutitori - Realizarea perdelelor forestiere - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Realizarea sistemelor de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 12
Lot: LOT-0013
Title: Îmbunătătirea condițiilor de funcționare în siguranță a acumulării Solești, pe rȃul Vaslui, judeţul Vaslui
Description: Achizitia de Servicii de proiectare si de Execuție lucrari de reabilitare a acumulării permanente existente, conform specificatiilor din Cerintele Beneficiarului Lucrarile prevazute în cadrul DALI pentru Lotul 13 OPȚIUNEA 1A, Aprobată,constau în: - Lucrări de intervenție la barajul Solești - Reabilitare/înlocuire echipament hidromecanic și electric - Reabilitare/modernizare echipamente de măsurare și monitorizarea infiltrațiilor prin baraj și prin fundație - Realizare sistem colectare plutitori - Realizarea perdelelor forestiere - Realizarea insulelor plutitoare verzi - Lucrări pentru asigurarea conectivității longitudinale - Realizarea sistemelor de panouri fotovoltaice
Internal identifier: 13