2. Procedure
Procedure
Title: Dostawa ustawiaczy min przyczepnych UMP-03
Description: Uzasadnienie wyboru trybu: 1) Zamówienie w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Przedmiotem zamówienia jest dostawa ustawiaczy min przyczepnych UMP-03 w latach 2027-2029 w ilości 45 szt. do których ma zastosowanie art. 7 pkt 36 ustawy Pzp, ponieważ: a) ujęty jest we Wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej przyjętym przez Radę w dniu 23 lutego 2026 r. (Dz.U.UE.C.2026.1640) pod pozycją: „ML6 Pojazdy naziemne i ich elementy składowe, jak następuje: a) pojazdy naziemne oraz ich elementy składowe, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych; Uwaga 1 Podpunkt ML6.a. obejmuje: a) czołgi i inne uzbrojone pojazdy wojskowe oraz pojazdy wojskowe wyposażone w uchwyty na broń, sprzęt do kładzenia min lub wystrzeliwania amunicji określonej w ppkt ML4;” b) został specjalnie zaprojektowany i wytworzony na potrzeby wojskowe w ramach pracy rozwojowej i wdrożony do Sił Zbrojnych RP na podstawie rozkazu nr 974 Log/P7 Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 28 września 2006 r. w sprawie wprowadzenia do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej „Ustawiacza min przyczepnego UMP-03”; c) zgodnie z przesłanymi przez Instytucję Ekspercką informacjami niezbędnymi do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, oczekiwane było pozyskanie wyrobu wyprodukowanego zgodnie z dokumentacją techniczną do produkcji seryjnej opracowaną w ramach pracy wdrożeniowej, której koszty pozyskania poniósł MON i jest jej własnością, wpisując się tym samym bezpośrednio w definicję sprzętu wojskowego („SpW”), określoną w art. 7 pkt 22 ustawy Pzp, tj. są wyposażeniem specjalnie zaprojektowanym lub zaadoptowanym do potrzeb wojskowych i przeznaczonym do użycia jako broń, amunicja lub materiały wojenne. 2) Zamówienie dotyczyło dodatkowych dostaw realizowanych przez dotychczasowego wykonawcę, których celem jest zwiększenie dostaw. Uruchomione postępowanie dotyczyło dodatkowych dostaw ustawiaczy min przyczepnych UMP-03, których celem będzie pełne ukompletowanie pododdziałów inżynieryjnych SZ RP w przedmiotowe wyroby. Wznowienia dostaw UMP-03 pozwoli na odtworzenie zdolności produkcyjnych sprzętu do minowania manewrowego przez krajowy przemysł zbrojeniowy, maksymalne skrócenie czasu jego dostawy oraz osiągnięcie w krótkim czasie zdolności bojowych, nowoformowanych jednostek inżynieryjnych, w zakresie budowy pól minowych z min przeciwpancernych. Nabycie innych wyrobów mogłoby skutkować wydłużeniem terminu dostaw, wprowadzeniem na wyposażenie innego SpW, który nie byłby kompatybilny z obecnie użytkowanymi w SZ RP minami przeciwpancernymi do których ustawiania przystosowany jest UMP-03. Ponad to nabycie innego typu ustawiacza min spowoduje konieczność opracowania nowych technik i procedur działania pododdziałów inżynieryjnych, w tym szkolenia, zabezpieczenia logistycznego oraz eksploatacji nowego SpW. Wymagałoby również rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia specjalistów z pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów a także w przypadku braku kompatybilności z minami przeciwpancernym użytkowanymi w SZ RP pozyskania w znacznych ilościach nowych min. 3) Czas trwania takich zamówień nie może przekraczać 5 lat od udzielenia zamówienia podstawowego. Zgodnie z ostatnią umową zamówienie podstawowe udzielone zostało w 2011 r., tym samym okres 5 lat od udzielenia zamówienia upłynął w dniu 27.05.2016 r. Zgodnie z art. 415 ust. 3 pkt 1 ustawy Pzp, w nadzwyczajnych okolicznościach związanych z oczekiwanym okresem funkcjonowania dostarczonych urządzeń, instalacji, systemów, a także trudnościami technicznymi, jakie może spowodować zmiana wykonawcy, do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie ust. 2 pkt 5, nie stosuje się wymagania, aby czas trwania takich zamówień nie przekraczał 5 lat od udzielenia zamówienia podstawowego. Przewidywany czas eksploatacji wyrobu wynosi minimum 20 lat (liczony od początku eksploatacji), w związku z powyższym jego resurs wynosi jeszcze co najmniej 5 lat. Powyższe, w odniesieniu do warunków wskazanych powyżej oraz potrzebami pozyskania ustawiaczy min UMP-03 dla nowo sformowanych pododdziałów wojsk inżynieryjnych, który to SpW powinien być tożsamy z już eksploatowanym z uwagi na dostęp do części zamiennych oraz serwisu, co jest szczególnie istotne w przypadku ćwiczeń bądź działań w sytuacji kryzysowej lub wojny. Kolejną przesłanką związaną z trudnościami technicznymi, jakie może spowodować zmiana wykonawcy jest specjalistyczna wiedza, zdobyta przez wykonawcę w trakcie trwania pracy rozwojowej jak i podczas wcześniejszej produkcji, dotycząca specyfiki działania (uzbrajania) min przeciwpancernych, do których ustawiania przeznaczone są przedmiotowe ustawiacze. Powyższe sprawia, iż spełnione zostają warunki nadzwyczajnych okoliczności powodujące, że zasadna jest kontynuacja dostaw powyżej okresu, o którym mowa w art. 415 ust. 2 pkt 5 Ustawy.
Internal identifier: AU/74/VI/2026
Type of procedure: unpublished
Justification code: Other public interest
Main features of the procedure: Nie wyłoniono zwycięzcy
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35400000 Military vehicles and associated parts
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Zakup miał dotyczyć dostawy ustawiaczy min przyczepnych UMP-03 w latach 2027-2029 w ilości 45 szt.
Quantity: 45 pieces