315469-2024 - Result
Romania – Urban development construction work – Acord- cadru privind Regenerarea spațiilor publice pe raza unității administrativ teritoriale Sectorul 4 al Municipiului București
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleAcord- cadru privind Regenerarea spațiilor publice pe raza unității administrativ teritoriale Sectorul 4 al Municipiului București
DescriptionObiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, cu o durata de 3 (trei) ani de la data intrarii in vigoare a Acordului-Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti, in conditii de siguranta, operativitate si eficienta financiara, a prestarii serviciilor/executiei privind regenerarea spatiilor publice pe raza unitatii administrativ teritoriale sectorul 4 al municipiului Bucuresti. Contractele subsecvente care urmeaza a fi incheiate pe parcursul derularii acordului cadru vor viza ca regula generala implementarea contextului de regenerare urbana la nivelul unitatii administrativ teritoriale, sectorul 4 al municipiului Bucuresti. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intind pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora. Descrierea activitatilor este disponibila in Caietul de sarcini. Anexat Documentatiei de atribuire, inn care se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei. Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru precum si pentru un contract subsecvent sunt conform Anexei la Caietul de sarcini. Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 519.430.199,67 lei (din care 10.184.905,88 lei valoarea aferenta componentei de servicii de proiectare si asistenta tehnica din partea proiectantului) Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier4316422/2021/11
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45211360 Urban development construction work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionCtr subs inch in derul AC se vor orienta si viza realiz unui pr de regenerare urbana integrata. Problematica regen urbane este de actualitate la nivel europ, fiind subiect al reuniunilor si declarat comune in UE (Decl Toledo2010) si a Consil Europei (Conf Europ a Ministr Responsabili cu Amenaj Teritoriu-CEMAT2007), fiind obiect al finantarilor europ si unor reglementari specifice la niv statelor membre UE. Recent, la nivel UE, a fost lansata initiativa implem in statele europ a concept “noul Bauhaus european” ca parte a plan de recuperare econ post-pandemie. Scopul este ca orasele sa devina neutre dpdv climatic si sa of o calitate a vietii mai buna, iar S4 se constit ca parte a ac proiect. Noul Bauhaus european este un proiect datator de speranta pt explorarea mod in care sa traim mai bine impreuna dupa pandemie. Este vb de a combina sustenabilit cu stilul pt a aduce Pactul verde european mai aproape de mintea si casele oamenilor. Odata cu noul Bauhaus european, ambitia noastra este de a dezv un cadru inovator pt a sprijini, a facilita si a accelera transf ecologica prin imbin sustenabilit cu estetica, facand o punte intre lumea artei si culturii, pe o parte, si lumea stiintei si tehnologiei, pe alta parte. “Noul Bauhaus european” se ref la modul in care traim, la valorile noastre, la sp noastre comune de munca si recreere, la experientele noastre colective si private. Proiectele se vor concentra asupra unor aspecte mergand de la mat de c-tii naturale si eficienta energ pana la probl demografice, mobilitatea orientata spre viitor si inovarea digitala eficienta dpdv al utiliz resurselor, combinate cu aspecte culturale si artistice. Se propun 10 zone de interes, care neces interventii de tip amenajari sp publice, amenaj sp de recreere in aer liber, reabilit zone de circulatie pietonala/rutiera, moderniz curti unit de invatam etc: Z1: sos Oltenitei-sos Berceni-str Iriceanu; Z2: sos Berceni-str Turnu Magurele-str Emil Racovita-str Nitu Vasile; Z3: str Emil Racovita-str Turnu Magurele-bd Obregia; Z4: bd Obregia-str Turnu Magurele-bd Brancoveanu-str Nitu Vasile; Z5: str Luica-sos Giurgiului-Dr Gazarului-bd Brancoveanu; Z6: sos Oltenitei-str Nitu Vasile-bd Brancoveanu; Z7: sos Oltenitei-Dr Gazarului-sos Giurgiului: Z8: bd Tineretului-Calea Vacaresti-bd Sincai; Z9: bd Sincai-bd D.Cantemir-bd Marasesti-Splaiul Unirii; Z10: bd Marasesti-Splaiul Unirii-Pta Natiunile Unite-str Gazelei. In derulare, AC poate stabili si alte zone de interes pt realiz concept de regenerare urbana. Investitiile ce urm a fi derulate in ac. zone sunt: a)amenaj-reabilit-moderniz sp.public din perimetrul ansambl rezidentiale; b)renov si reconversia functionala a clad existente, a clad cu rol social-administr, pt activit de serv sociale de proximitate, centre culturale si expozitii; c)amenaj de scuaruri si sp de recreere in aer liber sau in c-tii usoare; d)reabilit-moderniz curtilor unit de educatie, inst publice, a teren de sport si amenaj ac pt a se asig acces in siguranta a publicului, reabilit-moderniz echipam amplas pe teren de sport din scoli si licee, daca ac sunt incluse in amplasam proiect; e)exec de lucr de reorganiz, revitaliz sp public si retea de strazi si parcari din perim ans de locuit, cu scop de a extinde si amenaja sp pietonale sau sp destinate formelor de mobilitate alternativa a sp verzi si amenaj peisagistice; f)realiz de lucr de separare pe vertic si oriz a flux de circulatie, punere in siguranta a zon de recreere pietonala de zon de circulatie prin realiz de sectoare de drum in debleu, rambleu pt circulatia rutiera, transp public, biciclete si altele, execut-reabilit-moderniz de poduri si pasaje de traversare si jonctiune a sp publice pietonale; g)exec de lucr de amenaj peisagistice de creare-moderniz-extind parcuri, scuaruri, sp verzi af locuintelor condominium, culoare vegetale de protectie fata de infrastruct tehnica; h)amenaj de parcuri si loc de joaca pt copii, dot acestora cu mobilier adecvat, cu echip de joaca si alte dotari independente; i)realiz de structuri de acces pietonal, inclusiv pt pers cu dizab sau cu mobilit redusa, catre statii de transp public, prin realiz de rampe de acces, pasaje supra/subterane; j)reab-amenaj-relocare/extindere infrastructuri edilitare, inclusiv instalatii de suprafata si subterane: inlocuiri, extinderi, moderniz, modific trasee af infrastructurii publ edilitare si retele de comunicatii; k)execut-reabilit-moderniz-extind lucr de pavaje, cai de rulare, amenaj urbane diverse; l)dot, sau dupa caz, reabilit mobilier urban, execut, moderniz, extind, reabilit sist iluminat public si ambiental eficient energetic si inteligent, mont de indicat si alte elem de semnaliz si orientare urbana, sist de monitoriz si sist adecvate pt pers cu deficienta de auz/vedere; m)amenaj-reabilit-moderniz loc de parcare, inclusiv execut loc de parcare temporara, de resedinta subterane, daca prin doc tehn-econ si, dupa caz doc de urbanism se prevede astfel, cu cond ca ac sa fie utiliz doar de riveranii din zona de locuit si sa fie propriet publica a statului sau a unit admin-terit, resp in admin unit admin-terit, in sit in care, pt loc de parcare temporara se percep taxe/tarife sau alte forme de venit, se vor resp prev legale pt calculul val sprijinului acordat prin aplic metodei funding-gap sau, dupa caz, a regulilor de aj de stat cf OUG 77/2014, aprob cu modif si complet prin Lg 20/2015; n)realiz de sist ecologice de colectare des menaj si colect selectiva a mat reciclabile. In cadrul plan de regen urb, au fost prevaz masuri complementare finantate din Buget Local, Fond Europene, Fond Guvern, BEI sau alte surse legal constituite: Reabilit termica a bl locuinte, Moderniz si reabilit unit de invatam (scoli, grad, crese), iar pt Zona 2 si Lucr de moderniz, extindere, desfiintare partiala a c-tiilor din Ans Pta Agr Berceni-Sudului. Modif ac-cadru/ctr de ach publ, in cursul per sale de valab, se va putea ef in cond art.221-Lg98/2016 si Instr ANAP in vigoare la mom initierii modifcarii.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45112700 Landscaping work, 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work, 45232460 Sanitary works, 45233120 Road construction works, 45310000 Electrical installation work