See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: “REPARAŢII LINIA CF 400 TOPLIŢA - STÂNCENI (DE LA KM. 183+954 LA KM. 192+945) INCLUSIV LINIILE 2, III, 4 ŞI APARATELE DE CALE NR. 1, 3, 9, 5/7, 2, 8, 14 ŞI 4/6 DIN ST. TOPLIŢA (EXECUŢIE)” SRCF BRAȘOV
Description: Se vor executa lucrările pentru obiectivul ”Reparaţii linia CF 400 Topliţa – Stânceni (de la Km. 183+954 la Km. 192+945) inclusiv liniile 2, III, 4 şi aparatele de cale nr. 1, 3, 9, 5/7, 2, 8, 14 şi 4/6 din st. Topliţa (execuţie)“ conform PTH+DE, Caiete de sarcini și Liste de cantități. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 20-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
Internal identifier: 4.C.170_2025
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234116 Track construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Se vor executa lucrările pentru obiectivul ”Reparaţii linia CF 400 Topliţa – Stânceni (de la Km. 183+954 la Km. 192+945) inclusiv liniile 2, III, 4 şi aparatele de cale nr. 1, 3, 9, 5/7, 2, 8, 14 şi 4/6 din st. Topliţa (execuţie)“ conform PTH+DE, Caiete de sarcini și Liste de cantități. Durata contractului : 17 luni , respectiv 521 zile, la care se adauga, daca este cazul, maxim 4 luni calendaristice pentru fiecare an calendaristic, pentru intreruperea lucrarilor pe timp friguros, in perioada conventionala 15 noiembrie-15 martie. Valoarea estimată nu include sume provizionate/rezerve de implementare. NOTĂ : Valoarea estimată nu include valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute. Valoarea cheltuielilor diverse și neprevăzute (calculată la un procent de 15% din valoarea cheltuielilor C+M din contract) nu este inclusă în valoarea totală a contractului, reprezintă cheltuieli incluse în structura de deviz a obiectului de investiții, conform prevederilor H.G. 907/2016. Utilizarea sumelor aferente acestora se face în funcție de necesități, pentru situațiile neprevăzute care pot apărea pe parcursul execuției lucrărilor, situații care nu au putut fi luate în considerare în momentul întocmirii proiectului, prin încheierea unui act adițional la contractul inițial (conform art. 235-241 din Legea 99/2016). CLAUZĂ SUSPENSIVĂ: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Încheierea contractului cu operatorul economic care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea execuției lucrarilor aferente acestui obiectiv este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat nu se realizează, după primirea notificării din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, entitatea contractantă își rezervă dreptul de a aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizată: ”dacă încălcări ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau dacă este imposibilă încheierea contractului”. Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg că entitatea contractantă și/sau Ministerul Transporturilor și Infrastructurii și orice altă structură funcțională implicată în implementarea acestui proiect și/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzători pentru vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractului de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate - clauza suspensivă -, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisă. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 10 luni de la aprobarea raportului procedurii. Entitatea Contractantă estimează că este posibil să obțină finanțarea necesară semnării contractului în cursul anului 2025. Având în vedere acest aspect, ofertanții vor avea în vedere prelungirea valabilității ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea entității contractante, până la încheierea contractului de lucrări.
Internal identifier: 1