321716-2021 - ResultRomania-Tulcea: Winter-maintenance vehicles
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract autovehicule (mijloace aeroportuare) pentru creșterea siguranței pasagerilor și bagajelor, cu împărțire pe două loturi: lot 1 – degivror aeronave; lot 2 – echipament de deszăpezire compact și degivror de pistă
Reference number: 2647128_2021_PAAPD1167124
II.1.2.
Main CPV code
34143000 Winter-maintenance vehicles
II.1.4.
Short description
— Lot 1 – furnizarea unui degivror aeronave (1 bucata), inclusiv serviciile accesorii furnizarii: instalarea-montarea, testarea si punerea în funcțiune, școlarizarea/instruirea pentru personalul utilizator al mijlocului aeroportuar la sediul entitatii contractante, inclusiv autorizarea de catre AACR; intretinere/mentenanta pe o perioada de 60 de luni: perioada de garantie completa de 24 de luni pentru toate partile componente si post-garantia mijlocului aeroportuar – 36 de luni, in conformitate cu prevederile din caietul de sarcini;
— Lot 2 – furnizarea unui echipament de deszapezire compact si degivror de pista (1 bucata), inclusiv serviciile accesorii furnizarii: instalarea-montarea, testarea si punerea în funcțiune, școlarizarea/instruirea pentru personalul utilizator al mijlocului aeroportuar la sediul entitatii contractante, prezentarea specificatiilor tehnice avizate de catre AACR; intretinere/mentenanta pe o perioada de 60 de luni: perioada de garantie completa de 24 de luni pentru toate partile componente si post-garantia mijlocului aeroportuar – 36 de luni, in conformitate cu prevederile din caietul de sarcini.
Termenul-limita pana la care se pot solicita clarificari la documentatia de atribuire: 20 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor, iar termenul in care entitatea contractanta va raspunde, in mod clar si concret, la toate solicitarile de clarificari: in a 11-a zi inainte de data-limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Degivror aeronave
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
34960000 Airport equipment, 50100000 Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment, 79632000 Personnel-training services
II.2.4.
Description of the procurement
Furnizare degivror aeronave – 1 bucata, prestare servicii accesorii furnizarii: instalarea-montarea, testarea si punerea în funcțiune, inclusiv autorizarea de catre Autoritatea Aeronautica Civila Romana – AACR; respectiv intretinere/mentenanta pe perioada de garantie de 24 de luni (garantie completa pentru toate partile componente), in conformitate cu prevederile/specificatiile din caietul de sarcini.
Mentenanta in perioada de post garantie (36 de luni), al carei cost acopera toate cheltuielile aferente interventiei, inclusiv forța de muncă, transport si altele asemenea, exclusiv piese de schimb, consumabile alte asemenea, al caror cost este suportat de catre achizitor in aceasta perioada.
In perioada de post garantie, furnizorul va asigura:
— revizii tehnice, conform recomandarilor producatorului, dar de cel putin de doua ori pe an, respectiv odata la iesirea din sezonul rece (aprilie-mai) si odata la intrarea in sezonul rece (octombrie-noiembrie); revizia reprezentand un control constand in verificarea unor parametrii recomandati de producator si la un moment recomandat tot de acesta (exprimat in perioade de timp si/sau numar de kilometri);
— inclusiv suport tehnic gratuit si mentenanța corectiva, care trebuie inteleasa ca totalitatea operațiunilor de interventie la mijlocul aeroportuar livrat, care se efectueaza pe parcursul ciclului de viata al acestuia, ca urmare a unor defectiuni sau functionarii in afara parametrilor optimi cu scopul de a restabili capacitatea de functionare optima a acestuia, pe o perioada de 36 de luni de la expirarea perioadei de garantie etc.;
— servicii de formare-scolarizare/instruire, la sediul achizitorului, pentru un numar de 11 utilizatori.
Echipament de deszăpezire compact și degivror de pistă
Lot No: 2
34143000 Winter-maintenance vehicles, 50100000 Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment, 79632000 Personnel-training services
Echipament de deszapezire compact si degivror de pista – 1 bucata, prestare servicii accesorii furnizarii: instalarea-montarea, testarea si punerea în funcțiune, inclusiv prezentarea specificatiilor tehnice avizate de catre AACR, respectiv intretinere/mentenanta pe perioada de garantie de 24 de luni (garantie completa pentru toate partile componente), in conformitate cu prevederile/specificatiile din caietul de sarcini.
— servicii de formare-scolarizare/instruire la sediul achizitorului, pentru un numar de sapte utilizatori.