322543-2020 - ResultRomania-Bucharest: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție autostrada Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea, secțiunea 3B: Mihăiești-Suplacu de Barcău, subsecțiunea 3B2: Zimbor-Poarta Sălajului (km 13 + 260-km 25 + 500)
Reference number: 16054368/2018/47S10
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru constructia autostrazii Brasov-Targu Mures-Cluj-Oradea, subsectiunea 3B2: Zimbor-Poarta Salajului (km 13 + 260-km 25 + 500), in lungime de 12,24 km, in conformitate cu prevederile contractului de lucrari.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul-limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 21 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste doua termene-limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen-limita este cu 40 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor; al doilea termen-limita este cu 12 zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii anuntului de participare si pana la termenul-limita cu 21 de zile anterior termenului-limita de depunere a ofertelor stabilit de autoritatea contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificare si formulare a raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari, autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea anuntului de participare si pana la data la care se implineste termenul cu 50 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns autoritatea contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul-limita cu 21 de zile anterior datei-limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective, la al doilea termen stabilit in documentatia de atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de autoritatea contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Ob. ctr. pr. si exec. lucr. autostr. BV-Tg. Mures-CJ-Oradea, subsect. 3B2: Zimbor-Poarta SJ = 12,24 km.
Traseul incepe dupa intersect. autostr. cu DN1G, unde a fost prev. un nod rutier, apoi traseul autostr. se inscrie intre dealurile Fanetelor si Lupului, in lungul Vaii Capusu, intersect. DC 56 in Valea Glodului, intre loc. Bercea si Santa Maria, indrept. catre N, pana la inters. cu DJ 108A, la V de loc. Poarta Salajului.
Cf. art. 221 alin. (1) lit. a) si art. 221 alin. (2) din L. 98/2016 si cu respect. Cl37 din Cond. Gen., cl. de rev. se ref. la urm. categ. de modif. ce nu afect. caract. gen. al ctr. si care pot interveni in per. de derul. a ctr., modif. pt. care nu este neces. organiz. unei noi proced.: modif. ale partilor ctr.; modif. gen. de includ. de noi subctr. si/sau inloc. subctr. initiali care se vor realiz. cf. cl. coresp. din „Cond. gen.”; modif. gen. de schimb. pers. cheie/alt. pers. care se vor realiza cf. cl. coresp. din „Cond. gen.”
Alte cat. de mod. ce apar in impl. ctr., pt. care AC va apl. mec. ctr. sau prev. leg. incid. in achiz. pub.: mod. rez. din adapt. prct. teh. la realit. teren., incl. schimb. sol. teh. pct.; mod. gen. de mod. teren, ret. hidro., suprater. si subter. nec. la data elab. prct.; mod. rez. din mod. ale cotelor, poz. si/sau dimens. unor lucr. urm. a sit. din teren; mod. gen. de cer. autorit. de med.; mod. ale cul./corid. exprop. care conduc la necesit. realiz. lucr. suplim. si/sau la renunt. realiz. unor lucr. exist. in ctr.; mod. gen. de ac., conv., intlg. ale stat./aut. loc. cu alte state; mod. leg. sau de norm. teh./stas/norm./stand. care se vor realiz. cf. clz. CG ctr; prel. dur. exe. cf. mec. ctrl. cf. clz. 35 CG fara a aduce ating. drept. benef. de aplic. Antrep. penalit. si/sau sanct. cf. ctr.; mod. care rez. din impl. solicit. ale div. inst./aut./ent. cu atrib. in leg. cu ob. de invest.(ex: min. Jaspers, aut./inst. cntrl. si/sau loc.,verif. atest., org. control etc). Mod. vor fi realiz. ult. semn. ctr., cf. ctr., doar daca nu reprez. mod. subst. cf. prev. art. 221(7) L. 98/16. Prel. dur. exe. se va realiz. cf. prev. clz. 35 [prel. dur. de exe.]. Cond. gen. Mai multe info. in ctr.