323877-2023 - ResultRomania-Reșița: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CS-CL-04 Reabilitarea și extinderea facilitaților de captare, înmagazinare, de tratare apa și a conductelor de aducțiune în Băile Herculane, Topleț și Mehadia
Reference number: 16868757_2022_PAAPD1343832
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Proiectare și execuție lucrări aferente contractului CS-CL-04 „Reabilitarea și extinderea facilităților de captare, înmagazinare, de tratare apă și a conductelor de aducțiune în Băile Herculane, Topleț și Mehadia”, incluzând proiectarea de detaliu și execuția construcțiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice și automatizare, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente, pentru reabilitare conducta de aducțiune apa tratată Băile Herculane – UAT Băile Herculane; reabilitare conducta de aducțiune apa brută de la zona de captare la zona de tratare, reabilitare rezervor și stație nouă de tratare în incinta GA existenta Barza – UAT Topleț; conducta nouă de aducțiune apa tratată GA Mehadia și stații noi de pompare apă potabilă pe conducta de aducțiune și reabilitare rezervor de înmagazinare și stație nouă de clorinare în incinta GA existenta Mehadia – UAT Mehadia.
Contractul include execuția de lucrări de infrastructură de apă, respectiv:
-proiectarea și execuția de lucrări de reabilitare și de extindere pentru:
Obiect 1 - UAT Băile Herculane:
- Sub-obiect 1.1 – Reabilitare conducta de aducțiune apa brută, Băile Herculane ( De315mm, Ltot=4.416m).
Obiect 2 - UAT Topleț:
- Sub-obiect 2.1 – Reabilitare conducta de aducțiune apa brută ( De90mm, Ltot= 30m) de la zona de captare la zona de tratare;
- Sub-obiect 2.2 – Gospodăria existentă de apă Barza - reabilitare rezervor (2 x 300mc) și stație nouă de tratare Qp = 6,00 l/s.
Obiect 3 - UAT Mehadia:
- Sub-obiect 3.1 – Conducta nouă de aducțiune apa tratată GA Mehadia (De110mm; Ltot= 7.440m) și două stații noi de pompare apă potabilă pe conducta de aducțiune;
- Sub-obiect 3.2 – Gospodărie existentă de apă Mehadia - reabilitare rezervor de înmagazinare V=500mc, stație nouă de clorinare Qp=6,65 l/s.
În cadrul contractului sunt definite 3 sectoare de lucrări după cum urmează:
Sector 1. SAA Băile Herculane
1.1 Reabilitare conducta de aducțiune apa brută de la captare la stația de tratare Băile Herculane
Sector 2. SAA Topleț
2.1 Conducta nouă de aducțiune apa bruta de la zona de captare la gospodăria existentă de apă Barza;
2.2 Gospodărie existentă de apă Barza (stație de tratare și rezervoare de înmagazinare).
Sector 3. SAA Mehadia
3.1 Conducta nouă de aducțiune apa tratată Băile Herculane - Mehadia și stații de pompare pe traseul conductei de aducțiune;
3.2 Reabilitare Gospodărie existentă de apă Mehadia (reabilitare rezervor de înmagazinare, stație de clorinare nouă).
Lucrările pe cele 3 sectoare pot fi realizate simultan/consecutiv, astfel încât, la finalizarea execuției fiecare sector să fie funcțional. Această cerință se va avea în vedere la prezentarea „Graficului de execuție, respectiv a Graficului de plăți” în faza de ofertare.
Contractul include:
a) Elaborare Proiect Tehnic în conformitate cu legislația națională, incluzând toate documentele necesare (memorii, desene, calcule etc.) și orice documentație necesară pentru obținerea autorizației de construcție;
b) Elaborarea documentației necesare obținerii autorizațiilor și avizelor necesare execuției;
c) Lucrări de construcție;
d) Furnizare și montaj utilaje și echipamente tehnologice;
e) Testare și punere în funcțiune;
f) Remedierea eventualelor defecte apărute în Perioada de Garanție
Durata de proiectare a lucrărilor este de 6 luni, iar durata de execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 24 luni (Total durată contract = 6 luni proiectare + 24 execuție lucrări și punere în funcțiune a instalaților = 30 luni).
Perioada de Garanție este de 36 luni.
NOTE:
1. Numărul de zile până la care Operatorii economici interesați pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
2.Termene-limită până la care entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificare/informații suplimentare: 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31121000 Generating sets, 45000000 Construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45247270 Reservoir construction works, 45252126 Drinking-water treatment plant construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare și execuție lucrări aferente contractului CS-CL-04 „Reabilitarea și extinderea facilităților de captare, înmagazinare, de tratare apă și a conductelor de aducțiune în Băile Herculane, Topleț și Mehadia”.
Durata de proiectare a lucrărilor (inclusiv obținerea Autorizației de Construire) este de 6 luni. Durata de execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 24 luni (Total durată contract = 6 luni proiectare + 24 execuție lucrări și punere în funcțiune a instalaților = 30 luni).
Valoarea estimată a contractului include Sume Provizionate în valoare totală de 296.971,00 lei, pentru racordarea obiectivelor la rețelele de electricitate.
Valoarea estimată a contractului nu include sumele reprezentând "cheltuieli diverse și neprevăzute".