324110-2023 - ResultRomania-Reșița: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CS-CL-03 Reabilitarea și extinderea facilităților de captare, înmagazinare, de tratare apă și a conductelor de aducțiune în Oravița, Ticvaniu Mare și Grădinari
Reference number: 16868757_2022_PAAPD1349413
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Proiectare și execuție lucrări aferente contractului CS-CL-03 „Reabilitarea și extinderea facilităților de captare, înmagazinare, de tratare apă și a conductelor de aducțiune în Oravița, Ticvaniu Mare și Grădinari”, incluzând proiectarea de detaliu și execuția construcțiilor civile, a instalațiilor mecanice, electrice și automatizare, inclusiv furnizarea și montarea echipamentelor aferente, pentru conductă nouă de transport GA Dealul Ciclovei – rețeaua de distribuție Ciclova Montana și reabilitare stație de clorinare și stație nouă de pompare în incinta GA Dealul Ciclovei – UAT Oravita, pentru conductă nouă de aducțiune Oravița – Greoni și conductă de aducțiune pentru alimentarea rezervorului din incinta GA Greoni și Gospodărie nouă de apă Greoni – UAT Gradinari - Greoni și pentru conductă nouă de aducțiune Greoni - Ticvaniu Mare, stație nouă de pompare pe conducta de aducțiune Greoni – Ticvaniu Mare și reabilitare rezervor, stație nouă de clorinare și stație nouă de pompare pentru distribuție în incinta GA Ticvaniu Mare – UAT Ticvaniu Mare – Ticvaniu Mare și Ticvaniu Mic.
Contractul include execuția de lucrări de infrastructură de apă, respectiv:
-proiectarea și execuția de lucrări de reabilitare si de extindere pentru:
UAT Oravița
- Obiect 1 – Conductă nouă de transport, GA Dealul Ciclovei - rețeaua de distribuție Ciclova Montana ( Ltot=1.900m) ;
- Obiect 2 – Gospodărie existentă de apă Dealul Ciclovei - reabilitare stație de clorinare, Qp=20,4 l/s și stație nouă de pompare Q=7,8 l/s;
UAT Grădinari – Greoni
- Obiect 1 –Conductă nouă de aducțiune apă tratată Oravița – Greoni (Ltot= 8.200m) și conductă de aducțiune (346m) pentru alimentarea rezervorului din incinta GA Greoni;
- Obiect 2 – Gospodărie nouă de apa Greoni – rezervor de înmagazinare V=250mc, stație de clorinare Qp=4,42 l/s, stație de pompare distribuție.
UAT Ticvaniu Mare - Ticvaniu Mare și Ticvaniu Mic
Obiect 1 – Conductă nouă de aducțiune apă tratată Greoni - Ticvaniu Mare (Ltot=8.850m) și stație nouă de pompare pe conducta de aducțiune Greoni – Ticvaniu Mare;
- Obiect 2 - Gospodărie existentă de apă Ticvaniu Mare - reabilitare rezervor de înmagazinare V=300mc, stație nouă de clorinare Qp=4,16 l/s, stație nouă de pompare pentru distribuție.
În cadrul contractului sunt definite 3 sectoare de lucrări după cum urmează:
Sector 1. SAA Oravița
o 1.1 Conductă nouă de transport, GA Dealul Ciclovei - rețeaua de distribuție Ciclova Montana,
o 1.2 Reabilitare Gospodărie existentă de apă Dealul Ciclovei
Sector 2. SAA Greoni
o 2.1 Conductă nouă de aducțiune apă tratată Oravița – Greoni și conductă de aducțiune pentru alimentarea rezervorului din incinta GA Greoni
o 2.2 Gospodărie nouă de apă Greoni – rezervor de înmagazinare, stație de clorinare și stație de pompare distribuție.
Sector 3. SAA Ticvaniu
o 3.1 Conductă nouă de aducțiune apă tratată Greoni - Ticvaniu Mare și stație nouă de pompare pe conducta de aducțiune
o 3.2 Reabilitare Gospodărie de apă existentă Ticvaniu Mare
Lucrările din cadrul sectoarelor de lucrări definite mai sus se vor realiza concomitent, astfel încât la finalizarea execuției sectorul să fie operațional. Această cerință se va avea în vedere la prezentarea „Graficului de execuție, respectiv a Graficului de plăți” în faza de ofertare.
Contractul include:
a) Elaborare Proiect Tehnic în conformitate cu legislația națională, incluzând toate documentele necesare (memorii, desene, calcule etc.) și orice documentație necesară pentru obținerea autorizației de construcție;
b) Elaborarea documentației necesare obținerii autorizațiilo și avizelor necesare execuției;
c) Lucrări de construcție;
d) Furnizare și montaj utilaje și echipamente tehnologice;
e) Testare și punere in funcțiune;
f) Remedierea eventualelor defecte apărute in Perioada de Garanție.
Durata de proiectare a lucrărilor este de 6 luni iar durata de execuție a lucrărilor și punere in funcțiune a instalațiilor este de 24 luni.
Perioada de Garanție este de 36 luni.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
31121000 Generating sets, 45000000 Construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45247270 Reservoir construction works, 45252126 Drinking-water treatment plant construction work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare și execuție lucrări aferente contractului CS-CL-03 „Reabilitarea și extinderea facilităților de captare, înmagazinare, de tratare apă și a conductelor de aducțiune în Oravița, Ticvaniu Mare și Grădinari”
Durata de proiectare a lucrărilor este de 6 luni iar durata de execuție a lucrărilor și punere în funcțiune a instalațiilor este de 24 luni (Total durată contract = 6 luni proiectare + 24 execuție lucrări și punere în funcțiune a instalaților = 30 luni).
Valoarea estimată a contractului include Sume Provizionate în valoare totală de 395.962,00 lei, pentru racordarea obiectivelor la rețelele de electricitate.
Valoarea estimată a contractului nu include sumele reprezentând "cheltuieli diverse și neprevazute".
NOTE:
1. Numărul de zile până la care Operatorii economici interesați pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
2.Termene-limită până la care entitatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificare/informații suplimentare: 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.